pizzaa vai kebabia vai mitä ?

kysyn

elikkäs,mikä näistä on sopivin vaihtoehto laihduttajalle joka haluaa vähentää kaloreiden määrää (eli ei mitään vhh hömpötyksiä)

1."laatikko" kebab, riisillä vai lohkoperunoilla ??
2.rullakebab
3.pizza (vaikka kinkku ananas)

vai onko jotain vielä kevyempää saatavilla pizzerioista ?? ei mitään salaatteja vaan tämän henkistä syötävää mitä tuohon laitoin...

24

22029

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • secco

      Kebab pelkällä salaatilla, riisi ja perunat pois. Pizzaa ei missään tapauksessa: pohjahan on pelkkää hiilihydraattia, "pullamössöä".

      Rullakebab? En edes tiedä mikä se on. Joka tapauksessa: älä syö mitään, jossa on hiilihydraatteja.

      • eli......

        Olen samaa, mieltä, pizza pois, mutta ennenkaikkea sen hurjan rasvaisen juustomäärän vuoksi :) Tai oikeastaan sekä jauhojen että juuston...


      • Kiril
        eli...... kirjoitti:

        Olen samaa, mieltä, pizza pois, mutta ennenkaikkea sen hurjan rasvaisen juustomäärän vuoksi :) Tai oikeastaan sekä jauhojen että juuston...

        lähes kaikessa ruoanlaitossa Valion mustaleima emmental juustoa, jossa on rasvaa 32 grammaa ja sitä ei ole lainkaan syytä pelätä, kunhan ei sitä syö jauhojen kanssa. Pizzasta voisi lähes kaiken muun syödä mutta ei sitä vehnäjauhopohjaa, sillä se lihottaa, ei rasva.


      • VHH-diettailija
        Kiril kirjoitti:

        lähes kaikessa ruoanlaitossa Valion mustaleima emmental juustoa, jossa on rasvaa 32 grammaa ja sitä ei ole lainkaan syytä pelätä, kunhan ei sitä syö jauhojen kanssa. Pizzasta voisi lähes kaiken muun syödä mutta ei sitä vehnäjauhopohjaa, sillä se lihottaa, ei rasva.

        on olemassa vähähiilarisia pohjia, esim. isoon pellilliseen menee alle 20 grammaa hiilareita.

        Itse syön pitsaa silloin tällöin ja juuston kera.


      • Tepi.
        Kiril kirjoitti:

        lähes kaikessa ruoanlaitossa Valion mustaleima emmental juustoa, jossa on rasvaa 32 grammaa ja sitä ei ole lainkaan syytä pelätä, kunhan ei sitä syö jauhojen kanssa. Pizzasta voisi lähes kaiken muun syödä mutta ei sitä vehnäjauhopohjaa, sillä se lihottaa, ei rasva.

        On se hyvä, että sinä sentään olet tajunnut alkaa syömään niin paljon rasvaa joka aterialla, 100 grammaa 3:sti päivässä!

        Mutta kai se on pakko, kun on niin huono kokki, ettei saa kuin umpirasvan paistettua mureaksi!


      • en kyllä saanut
        Tepi. kirjoitti:

        On se hyvä, että sinä sentään olet tajunnut alkaa syömään niin paljon rasvaa joka aterialla, 100 grammaa 3:sti päivässä!

        Mutta kai se on pakko, kun on niin huono kokki, ettei saa kuin umpirasvan paistettua mureaksi!

        selkeää vastausta...
        eli ei ilmeisesti pizzaa.
        vaan mielummin kebab ?
        riisillä vai perunoilla ?


      • Kiril
        en kyllä saanut kirjoitti:

        selkeää vastausta...
        eli ei ilmeisesti pizzaa.
        vaan mielummin kebab ?
        riisillä vai perunoilla ?

        salaatilla ilman riisiä tai perunoita on se kaikkein terveellisin vaihtoehto.


    • Syksy

      Rullakebabit, jos sillä pitakebabia meinaat, tuppaavat olemaan jonkin verran pienempiä kuin laatikkoannokset. Eli jos pienemmälläkin määrällä vatsa täyttyy niin rulla, jos taas haluat syödä enemmän niin laatikkokebab riisillä. Lohkoperunoihin tulee paistaessa ylimääräistä rasvaa -> enemmän kaloreja. Tietenkin yksi kevyempi vaihtoehto kebablihalle on falafelit, monen perus kebabbilan papupullat vaan on aika kuivakkaa settiä.

      VHH-dieetti aiheuttaa ilmeisesti luetunymmärryksen heikentymistä, kun kerran sitä on ihan pakko tuputtaa vaikka nimenomaan sanotaan että ei kiinnosta. Kirililtähän tämä jo oli odotettavissa mutta että muutkin...

      • bkgjfgf

        ettekö tosiaan tiedä mikä on rullakebab.. sanansa mukaan rullan (tehdään yleensä samasta taikinasta kun pitsa) sisään käärittyä kebablihaa,salaattia,kastiketta.


      • vielä...

        Rullakebab tehdään pizzapohjasta, eli se on huomattavasti isompi kuin pitakebab. Se on kuin rullalle kääritty pizzapohja täytteet välissä, samankokoinenkin siis.


      • Syksy
        bkgjfgf kirjoitti:

        ettekö tosiaan tiedä mikä on rullakebab.. sanansa mukaan rullan (tehdään yleensä samasta taikinasta kun pitsa) sisään käärittyä kebablihaa,salaattia,kastiketta.

        Ei, en tiennyt, kun en muista sellaista nähneeni missään. Nytpähän tiedän. :)


      • Anonyymi
        Syksy kirjoitti:

        Ei, en tiennyt, kun en muista sellaista nähneeni missään. Nytpähän tiedän. :)

        No johan on. Käyppä pizzeriassa kokeilemassa rullakebab limu, lupaan että oommmnooommm. Varsinkin krapulassa!
        Jos pitää Varkaudessa syösä niin käy Pizza Postissa syömässä rullakebab, se on takuu varma herkku. Heillä on oma kurkkumnajoneesi, heidän mukaansa kevyt.


    • ihmettä?!?

      Ei noista ole mikään sopivin laihduttajille!!!

      Ei ihme että Suomessa ylipaino on kasvava ongelma.

      Tilaa mielummin kanasalaatti, ilman kastikkeita. Tai joku laadukas sisäfilepihvi ilman lihottavia lisukkeita.

      Otas kuule laskin käteen ja laske itse kalorit. Normaalin pizzan kun vedät niin siinä on sinulla melkein koko päivän kalorit kasassa. Ok jos liikut paljon tai ole raskaissa raksahommissa. Mutta ainakin meidän konttorilla kyllä näkyy kenelle pizza maistuu.

      p.s. kebab riisillä olisi minun valinta

      • Kebab

        Viisainta olisi ottaa lautanen ja siihen vaikka kebab, riisi salaatti? koska sehän rullakebabin pohja on samaa lihotavaa massa kuin pizzapohjassakin. joten lautaselle.


      • Anonyymi

        Riisin kalorit kuin perunassa kuulemma.


    • Seleste

      Jos voit tehdä pizzan itse, niin siitä saa aika laihduttajaystävällisen herkun. Voit tehdä täysjyväjauhoista pohjan ja jättää juuston vähemmälle/vaihtaa kevytjuustoon/jättää kokonaan pois.

      Laihduttajan kannattaa välttää ulkona syömistä. Joskus on kuitenkin pakko. Pikapaikassa voi tilata salaatin kevyellä kastikkeella (viinietikka/balsamico) tai jos on kunnon ravintolassa niin annoksen kalaa/kunnon pihvin uusilla perunoilla/höyrytetyillä vihanneksilla.

      Kebablihassa on niin paljon rasvaa, että sitä ei laihduttajan kannata syödä. Jos kuitenkin aivan tosi kovasti tekee mieli, niin tilaa kebab salaatilla niin kuin jo joku neuvoikin. Pizzankin voi tilata puolella juustomäärällä ja ilman öljysivelyä.

      • Anonyymi

        Tähän kuuluista heitto; "mäkkärissä jos tilaat salaatin, se on kuin ostaisi huoralta halauksen".


    • kysyn

      mutta miksi painonvartijoiden taulukossa lukee että rullakebabista tulee vähemmän kuin loota kebabista ??
      tais olla rulla 17 ja normaali 21....
      mistäköhän tämä nyt sitten johtuu...
      ja mitä pitäisi uskoa

      • on ranskalaisa/lohkoja,

        kaloreita on huimasti!! Painareiden pisteiden mukaan pizza on 22 pistettä ja pitakebab 13. Jos päivässä saa syödä 22 pistettä, kumman valitset? Ja paljon salaattia mukaan. =)


    • Jonna1

      itse syön joko kasvispizzan tai falafelia riisillä ja salaatilla. suurimpien ketjujen sivuilta löytyy ravintoainetaulukot joista löytyy yllättäviäkin tietoja kannattaa tsekata

    • taamu

      Kebab! Kebabin voittokulku jatkuu.. mutta, asiaan. Aivan sama mitä olet tekemässä, aina kebabia kannattaa syödä.

      Kebablihasta vielä sen verran että se on yleensä joko lampaanlihaa tai naudanlihaa. (lampaassa rasvaa n.12% ja naudassa n.8%) Hiilihydraatteja ei kebablihassa ole laisinkaan, eli puolesta se on hyvä asia. Joitakin kivennäis- ja hivenaineita on, eritoten fosforia ja kaliumia, jota on jopa kaksi kertaa enemmän kuin suolaa.

      Lihassa ei ole mitään vikaa, enemmänkin riippuu kastikkeesta millaista se on (yleensä rasvaista(mutta hyvää:))) Jos nyt välttämättä laihtua haluaisit, niin pelkkää lihaa ja salaattia, mitä rullakebabista löytyykin (sekä muitakin täytteitä, esim. valkosipuli, sipuli, kaali, kurkku, suolakurkku, tomaatti ym.). Kyllähän siinä pitaleipäpohjakin tietysti on mutta ei se nyt niin paljoo lihota että pitäisi pois heittää. Kebab on aina kebab! (jos se on hyvä kebab).

    • KERMAPERSE 7000

      Kebupaikois laihduttaja ottaa Falafelin, vegevaihtoehto, ihan hyvää kuhan ei syö ähkyyn sitä.

    • imekiviä

      Hah! Pakko kiskoa vanhaa lankaa. Totuushan on se, että jos kulutatte kaloreita enemmän mitä syötte, laihdutte. Istumalla ja paskomalla ette pääse mihinkään. Ilmeisesti vhh on kuitenkin iskenyt (kebab salaatilla). Likkuntaa suosittelen lisäksi, ja nimenomaan voimaharjoittelua. (jos olet nainen suosittelen tiimalasivartaloon tähtäämistä. Miehille sanon: en ole kiinnostunut, pumpatkaa niinku lystäätte, tytöt tykkää kuitenki.

    • pizzoittelija

      Kebab riisillä on paras sulle. Pizzassa on vähän päälle 1000 kcal ja rullakebabissa melkein 1000kcal. Ranskalaiset ja lohkoperunat on rasvasia joten riisi sopii parhaiten kebabin kaa laihduttajalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      108
      4261
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      148
      3667
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      88
      3435
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1730
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1556
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1201
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe