Binäärikoodista voitaisiin tehdä EU:n virallinen kieli. Ykköstä voisi vastata esim "i" nollaa sitten "o". hiljaisuus merkkaisi sanan vaihtumista. Kaikki merkithän voidaan esittää binäärikoodina ja samalla tietokoneiden puheentulkkauskin muuttuisi helpommaksi :)
Puhe olisi sitten jotain "iiooiooooiiio iiio" tai
"pipipopopipopopopopipipipo pipipipo"
binääri koodi
9
2478
Vastaukset
- analogisti
Miten ykköstä ja nollaa voi laittaa niin moneen järjestykseen että siitä saa kaikki aakkoset?
- helposti
Periaatteessa se onnistuu viiden sarjoilla... Olkoot a 'ooooo' ja ö 'iiioo'
- digipötsi
helposti kirjoitti:
Periaatteessa se onnistuu viiden sarjoilla... Olkoot a 'ooooo' ja ö 'iiioo'
Parempi olisi käyttää sitä, minkä tietokonekin tuntee, eli A=65=01000001 (=oioooooi), jotta numerotkin saadaan mukaan.
Tosin, vaikka vain viiden sarjoilla, jokaisen kirjaimen sanominen i-o -kirjaimilla kestäisi parin keskipituisen sanan verran (ihmiskorvan erottelukyvyn vuoksi ei voi oikein nopeuttakaan.)
Tämän viestin lausumiseen menee noin 25 sekuntia kun taas io-koodilla osapuilleen menisi yli 15 minuuttia. - pietÿ
2 potenssiin 5(vastaus on 32
- Turhaa kikkailua
Mitäs ihmeen hyötyä tuosta olisi? Edelleen täyttyisi
valita, mistä kielestä ne binääriksi käännettävät
sanat otettaisiin.
Jos sanot binäärillä 'koira' britille, ymmärtääkö hän
muka sen, vaikka ymmärtäisi binääriä? No ei ymmärrä.Lopulta siis olisi yksinkertaisempi vain puhua suoraan sitä kieltä mitä puhutaan, eikä alkaa muuttaa sitä binääriksi.
Tuohan ei edes ole keinokieli, sanan varsinaisessa merkityksessä. Sama koskee noita kielileikkejä mitä täällä on tarjottu.
- rötäle
Binäärikoodin puhuminen on hauska heitto. Koodinvääntäjät sanoivat jo 20 vuotta sitten puhuvansa äinakin kahta kieltä: suomea ja assembleria (mnemonisoitua binäärikieltä).
Puhekielen käyttäminen on kai "käyttäytymistä", ja vanha opus sanoo:
"Käyttäytymistoiminnat ovat läpikäyneet samat luonnonvalinnan ja karsinnan vaiheet kuin kaikki muutkin eliöiden ominaisuudet."
Nykykielet siis ilmeisesti ovat melko optimaalisia tarkoitukseensa (vaikka kieli ja kielen käyttäminen ovat eri asioita). - pietÿ
emt, en usko et joku alkais pitää puhettaan ooiiiiiooiioioiiioiiiioii(hyvää...).
Itseäni kiinnostaa binaari paljon, ja osaaan jo lähes aakkoset(siis binaari) - 1010100010101010
Tässä ongelma:
Sanot: "IIOIOIIIOO"
Kaveri kuulee: "IIIOIOIIOOO"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1105054Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744321599- 1931152
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111133Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk181064Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861020Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47941- 64931
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64836