Usalaisissa elokuvissahan lapset tekevät kouluun tulivuoria jotka purkautuu. Yritin etsiä Googlel moisen ohjetta ja löysinkin muutaman, mutta niissä tarvittiin ammoniumdichromate ilmeisesti ammoniumdikromaatti?
Moista ainetta varmaan suomesta ei saa mistään?
Voiskos tuota valmistaa helposti itse?
Joten tietääkös kukaan ohjetta joka onnistuisi suomesta saatavilla aineil?
Moista ainetta varmaan suomesta ei saa mistään?
Voiskos tuota valmistaa helposti itse?
Joten tietääkös kukaan ohjetta joka onnistuisi suomesta saatavilla aineil?
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.wackyuses.com/experiments/explodingvolcano.htm tuossa on sen tulivuoren ohje.
Eikö kukaan osaa auttaa, liianko vaikea kysymys?
keko peltilevylle rikkijauheesta ja rautaviilajauhosta. Sytytä huipusta. Ihan kohtuullisen näköinen. Tosin palaa aika kuumana ja saattaa olla palovaarallinen.
Ammoniumdikromaatti, kuten kromiyhdisteet yleensäkin taitaa olla ainakin jonkin verran karsinogeeninen. Reaktiossa kromin hapetusluku muuttuu. En jaksa miettiä reaktioyhtälöitä, mutta pidä mielessä, että kuuden arvoinen kromi on vaarallisempaa kuin kolmenarvoinen.
Sinällään tulivuorikoe on hauska ja harmiton. Kysy apteekista, mitä sanovat tuon aineen myynistä. Tulisipa jaloon tarkoitukseen.