Etsin Googlen kartalta Karthagoa ja huomasin että Tunisian koilliskulma, tasan Gibraltaria vastapäätä, oli tosi epätunisialainen. Sellainen 100 neliökilometriä tms. Jossakin muistin kolkassa on muisto jostakin Ranskan ja Tunisian välisestä kahakasta ehkä 40 - 45 vuotta sitten.
Onkohan tämä juuri se Ranskan hallinnoima alue, josta aikoinaan syntyi joku riita? Minkähän niminen tämä alue on, ja mitä ranskalaiset siellä tekevät edelleenkin?
Mikä alue tämä on?
4
1303
Vastaukset
- sama
Nyt kävi niin kuin suomalaisturisteille joskus käy. Olin kokonaan "väärässä maassa", kysehän olikin Marokosta (ei ihme ettei Karthagoa löytynyt). Olisikohan kyseessä brittien Gibraltar-viritykseen kuuluva alue?
- se on
Espanjalle kuuluva Ceutan alue.
- se on
Tutkin Karthagoa Google Earthista, ja täytyy sanoa, ettei näy paljon mitään, erottelutarkkuus on niin huono.
Olen käynyt paikan päällä. Karthago on Sidi Bou Saidin rantakaupungissa pääkaupunki Tunisin kupeessa. Jäljelläoleva raunioalue on kooltaan pieni, vain pari hehtaaria. Googlen satelliittikuvissa raunioalue ja sitä mpäröivät puistot ovat likimain samannnäköisiä. - alue on
se on kirjoitti:
Tutkin Karthagoa Google Earthista, ja täytyy sanoa, ettei näy paljon mitään, erottelutarkkuus on niin huono.
Olen käynyt paikan päällä. Karthago on Sidi Bou Saidin rantakaupungissa pääkaupunki Tunisin kupeessa. Jäljelläoleva raunioalue on kooltaan pieni, vain pari hehtaaria. Googlen satelliittikuvissa raunioalue ja sitä mpäröivät puistot ovat likimain samannnäköisiä.Sen verran lisäisin että karthgon alueeseen kuuluu myös läheiset Roomalais kylän rauniot sekä kohtuullisen hyvin säilynyt amfiteatteri lähistöllä ja muutama muu kohde, joissa ei tullut käytyä. Jos sinne menee jollain järjestetyllä retkellä, jää kyllä paljon näkemättä.
nim: Soussesta Tunisiin junalla jne jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992045Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891854Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3221667Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2031546- 301153
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941093Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht891057- 511037
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤631032- 581018