Mitä pakastan?

uusi käyttäjä

Sain pakastimen, hieman sainkin jo selville netistä. Käsiäni syyhyttää. Kertokaa pakastinta käyttäneet lisää esimerkiksi
1) lista, siitä mitä kannattaa pakastaa
2) vinkkejä siitä, mikä on parasta pakastamisessa ja
3) mikä sapettaa joskus vai eikö mikään
Miten kannattaa sulattaa pakastetut ruoka-aineet.

3

498

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakastaja

      jäätelöä jo pakastin ... no vastaako kukaan vaikka siihen mitä kannattaa pakastaa, josta olisi hyötyä, myös taloudellista

      • vara eväät

        osta tarjous lihaa ja pakkas vihaneksia esim peruna sipulia ja aina on keitto ja laatikko aineet saatavilla.tai tee laatikot ja pakasta ne annoksina purkkeihin.itse sulatan jääkaapissa..


    • Lahja-Linnea

      Mitä kannattaa pakastaa riippuu elämän- ja ruokailutavoistasi. Esimerkiksi itse poimitut marjat ja sienet ja kotipuutarhan sato kannattaa säilöä, koska ei periaatteessa maksa mitään (se sama sähköhän kuluu, kun pakastin on päällä, oli se sitten tyhjä tai täysi) ja tietää, mitä syö.

      Jos laitat itse ruokaa, kannattaa esimerkiksi suuritöisiä ruokia (vaikkapa pitkään haudutettavat lihapadat ja keitot) tehdä iso annos ja pakastaa annosrasioihin. Raakaa lihaa tai kalaa kannattaa ostaa silloin, kun sitä edullisesti saa ja käyttää sitten ruuaksi (3 kk kuluessa, eivät kauan säily). Jos asut yksin tai kaksin ja ostat leivän valmiina, siitä kannattaa aina laittaa puolet pakkaseen, koska myytävät erät ovat niin suuria, että ainakin meillä aina osa kuivuu. Tosin leipäkään ei säily hyvänä kovin monta kuukautta.

      Parasta pakastamisessa? No esimerkiksi se, että töistä tultua on aina nopeasti kotiruokaa saatavilla silloinkin, kun ei itse jaksa kokata. Jos ei jaksa koko marja- tms. satoa tehdä hilloiksi ja mehuksi tuoreeltaan, niitä voi tehdä pitkin vuotta aina inspiksen iskiessä, kun pakkasessa on materiaalia valmiina.

      Sapettaa lähinnä se, kun ei koskaan muista sulattaa pakastinta ennen kuin tunkee sinne kilokaupalla uutta tavaraa. Toinen sapetuksen aihe tänä kesänä on se, että pakastin täyttyy nopeasti, ainakin kaappimallinen (ovat yleensä alle satalitraisia).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      148
      1612
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1403
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      131
      942
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      123
      866
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      78
      827
    6. 62
      788
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      328
      659
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      621
    9. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      39
      606
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      560
    Aihe