ostaako kukaan enään kotimaisia ruokaa??

Ruoka? ostatko vielä kotimaisia eläinkunnan tuotteita kun niitä vielä saa?
vai suositko ulkolaista lihaa?
7513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ostan.Periaatteella, että niin kauan kun joku viellä kotimaassa jotain valmistaa,niin maksan mielelläni siitä vaikka enemmän.Ei mene ruokaan silti hirveitä summia,yksin kun elelen....

Äänestä

Ulkomainen tuote on yleensä laadukkaampi ja halvempi. Miksi siis suosia kotimaista?

Äänestä
  • laadukkaampi?Väemmän säilöntäaineita vai vähemmän
    stressilihaa vai mitä tarkoitit?

    Äänestä

  • tavalla kirjoitti:

    laadukkaampi?Väemmän säilöntäaineita vai vähemmän
    stressilihaa vai mitä tarkoitit?

    Ostin lidlistä sisäfilettä, olikohan brasilialaista. Tosi mureaa ja hyvää. Seuraavaksi kotimaisesta ketjusta kotimaista. Eipä ollut hurraamista, tosi sitkeää. Kummatkin meni selkeästi mediumina. Liekö kotimaiset elikot niin sitkeitä, ettei niistä mureaa saakaan, vai pilataanko liha puutteellisella raakakypsytyksellä.

    Kotimaisiin makkaroihin ei raskita laittaa kunnolla lihaa, vaan tungetaan kaikenkarvaista E-koodia.

    Kotimaisiin juustoihin tungetaan säilöntäaineita.

    Kotimaista olutta ei tehdä vain maltaista, vaan sekaan työnnetään tärkkelystä.

    Tavoitteena on tarjota asiakkaalle surkein mahdollinen esitys normaaliin "laadukkaan" tuotteen hintaan. Sitten yritetään väittää ulkomaisia huonoiksi, vaikka asia tarkalleen päinvastoin.

    Äänestä

Suosimme perheeni kanssa kaikessa kotimaisuutta ja kannamme näinollen kortemme kekoon. On tietysti tavaroita ja ruokatarvikkeita, joita ei suomalaisvalmisteisina saa, silloin pyrimme pitäytymään pohjoismaisissa tai vähintään eurooppalaisissa tuotteissa. Ja mitä ostammekin, katsomme, että itse tuotteen valmistaja hyötyy siitä eniten: esim. kasvikset, liha ja kananmunat ostetaan suoraan tuottajalta, ei kaupan tiskiltä. Marjat poimitaan itse ja kalassa käydään, jotta voidaan olla 100%:n varmoja niiden alkuperästä, samoin sienet. Puut saadaan lämmitystä varten omasta metsästä.

Maksamme "vakaumuksestamme" joitakin satoja euroja vuodessa enemmän, verrattuna siihen, että ostaisimme kaikki jotain Euro Shopperia tai muuta hirvitystä, josta luonnollisuus ja isänmaan vaaliminen on kaukana. Rasistisia emme missään nimessä ole, ulkomaanmatkoilla tietty ostamme paikallisten palvelut, tukeaksemme heitä ja kahvin ostamme afrikkalaiselta pienviljelijältä, banaanit Etelä-Amerikasta.

Tällä suomalaisuuden suosimisella on ihan luonnonsuojelullinenkin tavoite: Mitä vähemmän firmat kuskaavat ruokaa maailman äärilaidoilta toiselle, sen puhtaammassa ilmassa saamme hengitellä. Ok, ei kovin tehokasta yksilötasolla, mutta emme siltikään poikkea tehdystä valinnasta.

Suomalaiset elintarvikkeet ovat oikein tuotettuna, säilytettynä ja valmistettuna huippuluokkaa. Kas kummaa, kun meillä ei ole koskaan törmätty sitkeään lihaan tai lisäainepommeihin... Me kun emme käytä eineksiä ja alkoholia ollenkaan, makkaratkin teemme itse, leikkeleet ovat kokolihasta ja paikallisesta pienpalvaamosta lähtöisin.

Kukin eläkööt tavallaan, en moiti kenenkään syömistottumuksia, omissa riittää ratkomista ja pohtimista, kun tälle tielle on lähtenyt. Pitää olla todella tarkka, ettei osta täysin ulkomailla valmistettua elintarviketta suomalaisena...

Äänestä
  • jos on lihaakin syödä?

    Äänestä

  • ~öö~ kirjoitti:

    jos on lihaakin syödä?

    Kuule ~öö~, osuva nimimerkki muuten.
    Liha ja makkara ovat kaksi eri asiaa, ja siksi ne maistuvatkin eri lailla. Vaikka makkaroissa käytetään myös lihaa, on kuitenkin väärinymmärrys, että makkaran pitäisi olla mahdollisimman lähelle sata prosenttia lihaa, sillä SILLOIN voi kysyä, että miksi syödä makkaraa, kun on lihaakin. Makkaran idea on juuri se, että siihen kuuluu myös paljon muuta kuin liha, ja seoksen lopputuloksena on omalla tavallaan herkullinen syötävä.
    Eli nuo "täyslihamakkarat" työnnettäköön minun puolestani en sano minne. Mikä onkaan herkullisempaa kuin oikein ryyninen ryynimakkara, ja vieläpä savustettuna?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minna^85 kirjoitti:

Ruoka? ostatko vielä kotimaisia eläinkunnan tuotteita kun niitä vielä saa?
vai suositko ulkolaista lihaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu