Olen aloittamassa opinnot ammattikorkeakoulussa. Yritin mm. netistä löytää hintoja maksulliselle kuoluruokailulle, mutten onnistunut löytämään. Osaisiko joku kertoa nuo hinnat?
amk hinnat?
12
4096
Vastaukset
- dimpatidom
muistaakseni se perusruoka on 2.35 kerta, halvemmalla saattaa saada jotain keittoja ja ns porvarilounas on sitte jonkin verran kalliimpi.
- Meya
Jep, 2,35€ maksaa ruoka ainakin meidän ammattikorkeakoulussa! Sisältää lämpimän ruoan lisäksi, ruokajuomat, leivät ja salaattipöydän. Kyllä sillä ihan kylläiseksi on itsensä syöppöillyt. (^-^)
- fjalkfjala
Meillä maksaa 1,80€ tai 2,20€ riippuen ruoasta. Sit on vielä jotain kalliimpiakin vaihtoehtoja, esim. pihvejä..
- kummasti
jos kertoisit mihin amk:hon ja mihin kaupunkiin olet menossa opiskelemaan! Hinnat vaihtelee suurestikin, meillä esim. normaali ruoka jälkkärillä ja kahvilla 1,65€ toisissa paikoissa tuokin voi maksaa jo sen 3€ tms.
- Reetta
Tamkiin olen menossa
- avulias
Yleensä opiskelijaruokaloissa lounaan hinta on 2,35. Useissa ravintoloissa on sitten tarjolla myös hieman kalliimpia erikoisannoksia ja hieman halvempia salaattiannoksia tms., mutta 2,35 on peruslounaan hinta opiskelijoille. Kokemukseni perustuu sekä amk- että yliopistoruokaloihin.
- sosopiskelija
Meillä Diakissa Pieksämäellä maksaa 2,5 euroa.. En tiie onko halvempia vaihtoehtoja.. Ei oo ainankaa mainittu missään.. :(
- Machinehead-87
sosopiskelija kirjoitti:
Meillä Diakissa Pieksämäellä maksaa 2,5 euroa.. En tiie onko halvempia vaihtoehtoja.. Ei oo ainankaa mainittu missään.. :(
Mitä siellä maksaa noi ruoat?
- humakki
Meillä ei ole erikseen mitään keitto- tai kasvislounasta, vaan ruoasta maksetaan 2,3 e ja sillä saa syödä mitä haluaa niin paljon kuin haluaa. Eli ei ole mitään 2 lihapullaa/ruokailija- säännöksiä. Ruokalajeja on yleensä useampia ja niitä saa ottaa vaikka kaikkia jos haluaa. Hyvin usein on ns. hienompia ruokia, kuten paahtopaistia tai uunilohta, mutta toisinaan voi olla montakin päivää peräkkäin jauhelihakeitto - lihapulla - kanaviillokki - linjaa. Salaattiosasto on hintaansa nähden hyvin monipuolinen. Yleensä.
Niin ja hintaan kuuluu jälkiruoka (rahkaa, jäätelöä, hedelmäsalaattia yms) ja kahvi (jonka kanssa on usein esim. kuivakakkua tai keksejä). Ja tietysti leivät, levitteet, leikkeleet yms ja ruokajuomat.
Ja koulu on Humanistinen ammattikorkeakoulu. - liinukka nelonen
...en tiiä mitä ajattelette, mutta minusta 2,35€ on opiskelijalle aika paljon? Sehän on päivässä 14 vanhaa markkaa! Eikö teistä se ole paljon? Kuukaudessa 20*14= 280 markkaa = 47€! Apua?
Enkä nyt mitenkään kiistä ruuan laatua, tervellisyyttä ja muita hyviä puolia, mutta hei, me ollaan opiskelijoita!!?
Opintotukeen kun tämä suhteuttaa niin melkeen 50€ on aika paljon.... - arppa
2,30-2,40e taitaa olla yksi ateria päivässä kelan tuen kera!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke673394- 1432380
- 921898
- 1711629
- 901513
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?761464- 661457
- 711236
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771150Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t351118