Olen aloittamassa opinnot ammattikorkeakoulussa. Yritin mm. netistä löytää hintoja maksulliselle kuoluruokailulle, mutten onnistunut löytämään. Osaisiko joku kertoa nuo hinnat?
amk hinnat?
12
4104
Vastaukset
- dimpatidom
muistaakseni se perusruoka on 2.35 kerta, halvemmalla saattaa saada jotain keittoja ja ns porvarilounas on sitte jonkin verran kalliimpi.
- Meya
Jep, 2,35€ maksaa ruoka ainakin meidän ammattikorkeakoulussa! Sisältää lämpimän ruoan lisäksi, ruokajuomat, leivät ja salaattipöydän. Kyllä sillä ihan kylläiseksi on itsensä syöppöillyt. (^-^)
- fjalkfjala
Meillä maksaa 1,80€ tai 2,20€ riippuen ruoasta. Sit on vielä jotain kalliimpiakin vaihtoehtoja, esim. pihvejä..
- kummasti
jos kertoisit mihin amk:hon ja mihin kaupunkiin olet menossa opiskelemaan! Hinnat vaihtelee suurestikin, meillä esim. normaali ruoka jälkkärillä ja kahvilla 1,65€ toisissa paikoissa tuokin voi maksaa jo sen 3€ tms.
- Reetta
Tamkiin olen menossa
- avulias
Yleensä opiskelijaruokaloissa lounaan hinta on 2,35. Useissa ravintoloissa on sitten tarjolla myös hieman kalliimpia erikoisannoksia ja hieman halvempia salaattiannoksia tms., mutta 2,35 on peruslounaan hinta opiskelijoille. Kokemukseni perustuu sekä amk- että yliopistoruokaloihin.
- sosopiskelija
Meillä Diakissa Pieksämäellä maksaa 2,5 euroa.. En tiie onko halvempia vaihtoehtoja.. Ei oo ainankaa mainittu missään.. :(
- Machinehead-87
sosopiskelija kirjoitti:
Meillä Diakissa Pieksämäellä maksaa 2,5 euroa.. En tiie onko halvempia vaihtoehtoja.. Ei oo ainankaa mainittu missään.. :(
Mitä siellä maksaa noi ruoat?
- humakki
Meillä ei ole erikseen mitään keitto- tai kasvislounasta, vaan ruoasta maksetaan 2,3 e ja sillä saa syödä mitä haluaa niin paljon kuin haluaa. Eli ei ole mitään 2 lihapullaa/ruokailija- säännöksiä. Ruokalajeja on yleensä useampia ja niitä saa ottaa vaikka kaikkia jos haluaa. Hyvin usein on ns. hienompia ruokia, kuten paahtopaistia tai uunilohta, mutta toisinaan voi olla montakin päivää peräkkäin jauhelihakeitto - lihapulla - kanaviillokki - linjaa. Salaattiosasto on hintaansa nähden hyvin monipuolinen. Yleensä.
Niin ja hintaan kuuluu jälkiruoka (rahkaa, jäätelöä, hedelmäsalaattia yms) ja kahvi (jonka kanssa on usein esim. kuivakakkua tai keksejä). Ja tietysti leivät, levitteet, leikkeleet yms ja ruokajuomat.
Ja koulu on Humanistinen ammattikorkeakoulu. - liinukka nelonen
...en tiiä mitä ajattelette, mutta minusta 2,35€ on opiskelijalle aika paljon? Sehän on päivässä 14 vanhaa markkaa! Eikö teistä se ole paljon? Kuukaudessa 20*14= 280 markkaa = 47€! Apua?
Enkä nyt mitenkään kiistä ruuan laatua, tervellisyyttä ja muita hyviä puolia, mutta hei, me ollaan opiskelijoita!!?
Opintotukeen kun tämä suhteuttaa niin melkeen 50€ on aika paljon.... - arppa
2,30-2,40e taitaa olla yksi ateria päivässä kelan tuen kera!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841729Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721605Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901389Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701309- 57915
- 48891
- 66884
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40861Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838