Mango

Mikä on mielestänne paras tapa kuoria ja tarjoilla mango?
3492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kuorimaveitsellä lähtee parhaiten. sen jälkeen vuolen tavallisella veitsellä siivuja kiven ympäriltä ja panen suuhuni.

Äänestä
  • Kyllä se onnistuu, mutta vähän tylsemmällä kuorimaveitsellä ei lähde sitten millään. Mango on hyvää, kun sen kuorii, paloittelee, pistää pakkaseen muutamaksi tunniksi vaikkapa vartaisiin, ja syö sen sitten kohmeisena!

    Äänestä

1. Aseta mango leikkulaudalle kapeampi puoli itseesi päin.
Leikkaa paksu viipale pitkittäisuuntaan ja mahdollisimman läheltä siementä.
Käännä mango ja toista sama vastakkaiselta puolelta.
Irrota siemenen lähellä oleva hedelmäliha ja lusikoi loppu malto mangoviipaleesta.

2. Jos haluat tehdä `siilin`, toimi kuten yllä ja leikkaa kumpikin paksu viipale 1 cm:n välein ristikoksi, mutta varoen, ettei kuori rikkoudu.

3. Taivuta mangopuoliskoja varovasti ulospäin ja aseta tarjolle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tenula kirjoitti:

Mikä on mielestänne paras tapa kuoria ja tarjoilla mango?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu