Kertokaahan ohjeita ym. reseptejä 1-1,5kg lohikalan grillauksesta. Käytämme muurattua grilliä
Kokonaisen kirjolohen grillaus
janastasia
43392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ennemmin suosittelisin et vaik puolikkaana kuin kokonaisena grillaisit. Myös medaljongeina tulee hyvää kun grillaa.
Kokonaisena on keski kohta aika paksu ja häntä littana joten et välttämättä saa tasasta ja kovinkaan hyvää lopputulosta aikases.
Kyllä tuon kokoisen kalan grillaus onnistuu hyvinkin kokonaisena, varsinkin kun sinulla on tilava muurattu grilli. Lämpöä saa olla kohtalaisesti, ei liikaa. Kalan nahka suojaa kyllä rasvaista lohikalaa kuivumiselta, mutta tarkkailu grillauksen aikana on tarpeellista. Mikäli haluat, voit laittaa hieman savustuspurua hiilille ja saat kalaan miedon savuaromin. Eihän se toki savukalalta aivan maistu, mutta aromi on hyvä.Jos kala kuitenkin uhkaa operaation loppuvaiheessa tummua liikaa, pane sen alle folion pala suojaamaan liialta suoralta lämmöltä. Muista suolata kala ennen grillausta.
Herkkuhetkiä!!!
Niin saattaa onnistua mut paljon parempaan tulokseen pääsee jos grillaa ihan vaan puolikkaana näin pinnastakin tulee semmonen grillatun näköinen ja makuinen.
Ja tuo savupuru juttu on periaatteessa ihan hyvä idea, mutta jos sitä kuumille hiilille tiputtaa niin syttyypi palamaan ei savua, ennemmin vaik tekaset foliosta astian johon paksuhko kerros purua. Tosin purun tilalta ennemmin tuoreesta Leppästä veistettyä isohkoa lastua.
Jos kokonaisena grillaat niin loppuvaiheessa kenties kannattais käärästä folio pakettiin ja antaa ritiläl olla viel hetki. Ehkä parempaan tulokseen pääsisi jos grillais vain pinnan molemmilta puolin ja sit loppuaika foliopaketis.
Oikeassa olet että puolikkaan kalan, tai medaljonkien, grillaus on helpommin hallittavissa. Kokonainen grillikala on toisaalta mielestäni kesäisen ruokapöydän komistus.
Kokeilin tuossa taannoin saamaani vinkkiä, että lohifile grillataan nahkapuoli alaspäin kääntämättä sitä laisinkaan. Tulos oli hyvä ja mehevä. Lisäsin hiilille sitä savupurua antamaan makua. Se puru palaa todellakin herkästi, joten suosittelen kevyttä kostuttamista ennen käyttöä.
Hyviä grillihetkiä!