Voiko kaksi vaaleaa saada tumman lapsen ja toisin päin?

Veto

xxxx

8

8179

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukaan voi

      Noin 30 vuotta sitten (pienenä) luin silmät pyöreinä Apu-lehdestä jutun kaltoin kohdellusta valkoisesta eteläafrikkalaispariskunnasta, joille oli "mutaatiovirheen tuloksena" syntynyt pikimusta lapsi. Lapsesta tykkäsivät kovasti, mutta myöhemmin tuli vaikeuksia, kun apartheid-kaudella ei-valkoisilla, sävystä huolimatta, ei ollut mitään asiaa valkoisten kouluihin.

      Artikkeli oli suuri, kattava, kyynelten kostuttama ja jäi kyllä mieleen. Myöhemmin ymmärsin, että hyppivien geenien sijasta oli tainnut tallipoika hyppiä makkarin ikkunasta sisälle.

      Vetonne ei tällä ratkea, mutta kerroinpa silti.

      • hyppygigolo

        Jos vanhemmat on valkoisia ja lapsesta tulee hottentotti, niin epäilenpä suuresti että ois muijalla mustaa makiaa tehny mieli jossain vaiheessa.


      • .-.--.-.-
        hyppygigolo kirjoitti:

        Jos vanhemmat on valkoisia ja lapsesta tulee hottentotti, niin epäilenpä suuresti että ois muijalla mustaa makiaa tehny mieli jossain vaiheessa.

        On se madollista, että tummaihoisten lapsi saa vaaleaihoisen ja toisinpäin, mutta harvinaista. Mutta jos nyt puhutaan pelkästä hiustenväristä niin toden näköisempää.


      • hyppygigolo
        .-.--.-.- kirjoitti:

        On se madollista, että tummaihoisten lapsi saa vaaleaihoisen ja toisinpäin, mutta harvinaista. Mutta jos nyt puhutaan pelkästä hiustenväristä niin toden näköisempää.

        Kuten mainitsit niin aika madollista sellanen. Aivan samaa mieltä.

        Joulupukki taitaa vielä asua Korvatunturilla eikä ole muuttanut jenkkeihin?? ;)


    • Nainen -81

      Jotkut ominaisuudet voivat periytyä useamman sukupolven takaa, esimerkiksi isovanhemmilta tai isoisovanhemmilta. On mahdollista.

    • voi...

      joskin harvinaista. Luin alle vuosi sitten pariskunnasta jotka saivat eriväriset kaksoset. Eli ei se väri ihan tule kuin väripurkissa kahta väriä sekoittamalla... Koko väriskaala on käytössä, mutta luulisin että tumma pigmentti on enemmän dominoiva kuin vaalea?

      • viuhti

        Tumma pigmentti on todellakin dominoivampi kuin vaalea. Pariskunnalle, joista toinen on tumma ja toinen vaalea, tulee suuremmalla todennäköisyydellä tumma lapsi kuin vaalea. Toki kumpi tahansa on mahdollista.


    • :))

      Tottakai voi saada ellei koko sukunne sinun ja puolisosi puolelta ole vaaleita ei siis tummia missään sukuhaarassa,niin jos ei ole tummia niin sitten se onkin vaikeammin selitettävissä :)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      45
      5851
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      48
      5356
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3728
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3675
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      96
      3376
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3136
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2894
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      58
      2746
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2400
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1854
    Aihe