Lakkahillon säilyvyys

säilyykö 14 v

Avattiin aamulla (perintönä saatu) 1 l:n lakkahillopurkki, jonka kyljessä oli päivämäärä 14.7.1992. Hillo oli hyvän näköistä ja makuista myös. Purkin kannessa (peltiä) ja hartioissa (lasia) oli hieman mustaa, pyyhepaperiin tarttuvaa massaa, homettako?
Tiedämme, että säilytystapahtuman hygieniataso on ollut korkea ja tekijällä on ollut tietoa säilömisestä. Purkki on ollut 11 vuotta kerrostalon kylmiössä, sitten 3 v. omakotitalon kylmiössä, jossa kesäaikaan lämpötila on ollut n. 20 astetta, talvella alhaisempi, n. 5 astetta.
Voiko tällainen tuon ikäinen hillo olla vielä laatuisaa ja ennen kaikkea terveysmielessä turvallista käyttää?

1

2270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotirouva

      kokemuksesta, että hillonne on täysin käyttökelpoista herkkua. Itse olen saanut maistaa myös hyvin vanhaa hilloherkkua..
      tuo mainitsemasi purkin kannessa oleva massa on massaa, joka on suojannut koko hillon kestävyyden.

      Joku ravintotieteilijä pystyy kertomaan sulle tarkemmin tiedot hillon säilyvyydestä. Tiedän vain kokemuksesta kertoa että hillo on syötävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      192
      11758
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8184
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6176
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5106
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4881
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4373
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3845
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3333
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1821
    Aihe