Löysin järvestä isohkon kiven joka kimalteli niin että vein kotiin.. Minne voisin lähettää hippusia että saisi varmuuden onko kyse kullasta vai katinkullasta... Tietoa??
Löysinkö kultaa
8
1683
Vastaukset
- Googleen
GTK
- katinkultaa mut
varmistapa kuitenkin.
- kaupat
Anna minulle tuopillinen kultaa. Tehdään vaihtokaupat! Saat tekohelmiä......!
- SPM
Jaa lapinkultaa.........
- eikö?
Kultahan on aika paljon tiheämpää kuin katinkulta. Mittaa tilavuus ja punnitse massa, laske siitä tiheys. Vertaa arvoa kullan tiheyden arvoon. Mutta harvoin kyllä järvestä kultahippuja löytää, lienee katinkultaa.
- posliinissa
Vedä "kultaisella" kohdalla kiveä lasittamattomaan posliiniin (esim. sulakkeeseen) viiru. Jos viiru on kullan värinen on kivessäsi todennäköisest kultaa, muussa tapauksessa voit heittää kivelläsi vesilintua.
- se on
Biotiitti nimistä kiillettä, joka rapautuessaan tai kuumuuden ansiosta muuttaa värinsä kultaa muistuttavaksi, eli "kissan kultaa"
- Geologi
se on kirjoitti:
Biotiitti nimistä kiillettä, joka rapautuessaan tai kuumuuden ansiosta muuttaa värinsä kultaa muistuttavaksi, eli "kissan kultaa"
Myös muskoviittia kutsutaan katinkullaksi. En ole nyt ihan varma, mutta luulisin että sekä biotiitti että muskoviitti tuottavat samanlaista rapautumistuotetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827096Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380