Hei!
Olemme saaneet tänä kesänä paljon jokirapuja, osa on myyty ja osa pidetty itsellä.
Kysymys kuuluu: voiko jokirapuja pakastaa ja miten? Pitääkö ensin keittää? Entäs sitten kun haluaa ottaa pakastetun ravun syötäväksi. Kuinka lämmitetään jne. Pyytäisin pikaista vastausta!
Rapujen pakastaminen
4
13312
Vastaukset 4
- Tuuli4711
silloin kun olin kakara ravut keitettiin tilli-suolaliemessä, valutettiin ja samalla jäähtyivät. Sen jälkeen pakattiin muovirasioihin ja kansi tiiviisti kiinni ja pakkaseen. Sitten niitä sulatettiin yleensä jääkaapissa (menee melkein vuorokausi) tai vedessä. Nythän on muodikasta keittää uusi mausteliemi johon jäiset ravut laitetaan sulamaan.
- liemeensä
reiluun keittoliemeen, jotta hukkuvat lopultaki.
- ailamarja
Me pakastimme keitetyt, jäähdytetyt ravut siinä jäähdytetyssä keitinliemessä sopivina annoksina. Liemen on hyvä peittää ravut lähes kokonaan, niin ravut ei kuivu, jos niitä pidät pakkasessa vaikka jouluun tms. Ja kun ne sulattaa hitaasti jääkaapissa ei mitään uusia liemiä tarvitse keittää.
Nämä uudessa liemessä sulatusjutut on niille kaupan tuontipakasteravuille, joiden liemi ei ihan meikäläistä makua vastaa. Tai jotkut tykkää... - Anonyymi
Jäähdytettyyn keitinliemeensä kun pakastaa vaikka litran rasioihin niin että liemi peittää ravut ja kansi tiiviisti ja pakkaseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1212553Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401852Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101260- 1081042
- 731041
- 99991
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88884- 101872
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34791