Rapujen pakastaminen

Kokkikolmonen

Hei!

Olemme saaneet tänä kesänä paljon jokirapuja, osa on myyty ja osa pidetty itsellä.

Kysymys kuuluu: voiko jokirapuja pakastaa ja miten? Pitääkö ensin keittää? Entäs sitten kun haluaa ottaa pakastetun ravun syötäväksi. Kuinka lämmitetään jne. Pyytäisin pikaista vastausta!

4

12424

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuuli4711

      silloin kun olin kakara ravut keitettiin tilli-suolaliemessä, valutettiin ja samalla jäähtyivät. Sen jälkeen pakattiin muovirasioihin ja kansi tiiviisti kiinni ja pakkaseen. Sitten niitä sulatettiin yleensä jääkaapissa (menee melkein vuorokausi) tai vedessä. Nythän on muodikasta keittää uusi mausteliemi johon jäiset ravut laitetaan sulamaan.

      • liemeensä

        reiluun keittoliemeen, jotta hukkuvat lopultaki.


    • ailamarja

      Me pakastimme keitetyt, jäähdytetyt ravut siinä jäähdytetyssä keitinliemessä sopivina annoksina. Liemen on hyvä peittää ravut lähes kokonaan, niin ravut ei kuivu, jos niitä pidät pakkasessa vaikka jouluun tms. Ja kun ne sulattaa hitaasti jääkaapissa ei mitään uusia liemiä tarvitse keittää.
      Nämä uudessa liemessä sulatusjutut on niille kaupan tuontipakasteravuille, joiden liemi ei ihan meikäläistä makua vastaa. Tai jotkut tykkää...

    • Anonyymi

      Jäähdytettyyn keitinliemeensä kun pakastaa vaikka litran rasioihin niin että liemi peittää ravut ja kansi tiiviisti ja pakkaseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      59
      1753
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      325
      1521
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1466
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1195
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      22
      1183
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      71
      1165
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1137
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      79
      1091
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      968
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      906
    Aihe