Rapujen pakastaminen

Kokkikolmonen

Hei!

Olemme saaneet tänä kesänä paljon jokirapuja, osa on myyty ja osa pidetty itsellä.

Kysymys kuuluu: voiko jokirapuja pakastaa ja miten? Pitääkö ensin keittää? Entäs sitten kun haluaa ottaa pakastetun ravun syötäväksi. Kuinka lämmitetään jne. Pyytäisin pikaista vastausta!

4

13260

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuuli4711

      silloin kun olin kakara ravut keitettiin tilli-suolaliemessä, valutettiin ja samalla jäähtyivät. Sen jälkeen pakattiin muovirasioihin ja kansi tiiviisti kiinni ja pakkaseen. Sitten niitä sulatettiin yleensä jääkaapissa (menee melkein vuorokausi) tai vedessä. Nythän on muodikasta keittää uusi mausteliemi johon jäiset ravut laitetaan sulamaan.

      • liemeensä

        reiluun keittoliemeen, jotta hukkuvat lopultaki.


    • ailamarja

      Me pakastimme keitetyt, jäähdytetyt ravut siinä jäähdytetyssä keitinliemessä sopivina annoksina. Liemen on hyvä peittää ravut lähes kokonaan, niin ravut ei kuivu, jos niitä pidät pakkasessa vaikka jouluun tms. Ja kun ne sulattaa hitaasti jääkaapissa ei mitään uusia liemiä tarvitse keittää.
      Nämä uudessa liemessä sulatusjutut on niille kaupan tuontipakasteravuille, joiden liemi ei ihan meikäläistä makua vastaa. Tai jotkut tykkää...

    • Anonyymi

      Jäähdytettyyn keitinliemeensä kun pakastaa vaikka litran rasioihin niin että liemi peittää ravut ja kansi tiiviisti ja pakkaseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      69
      3090
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      32
      1974
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      276
      1565
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      100
      1533
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      260
      1196
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      26
      1098
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      79
      1066
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1054
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1030
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1013
    Aihe