salaa verhojen takana

miksi maahanmuutajien ruokapaikoissa yleensä aina annokset valmistetaan verhojen takana tai muutoin
piilossa! koska ruoka-ainekset, hygienia yms, ei kestä päivänvaloa.
7983
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minun lähiöpaikoissani ruoat valmistetaan lasin takana näkyvillä tai pienen väliseinän takana (jolla erotetaan ruoanvalmistuspaikka kassaosiosta) ja seinällä on todistus paikan hygieniasta viranomaisilta. Tietenkään kaikissa paikoissa ei näin ole, mutta onneksi näin tässä minun kaupunginosassani ja lempipaikoissani :)

Toinen pizza/kebab- ja toinen kiinalais hampurilaispaikka.

Äänestä
  • hyvä jos näin toimit. antaa asiakkaallepäin luottamusta. täällä kajaanissa eräässä pizza&kebeb
    paikassa ruuat valmistettiin yläkerrassa melkein valmiiksi, mutta käytiin lämmittämässä kellari
    kerroksessa.työni puolesta kävin kerran ko. paikassa
    vein sinne pakastimen, hämmästykseni oli suuri kun
    huomasin että kellarikerroksessa ei ollut muuta kuin
    vanha ruosteinen arkkupakastin, siis ei mitään keittiötiloja. heidän vanha pakastin oli niin siivoton että en voinut ottaa sitä mukaani. ei olisi
    kelvannut kuin maksua vastaan kaatopaikalle.

    Äänestä

oven takana, jopa eri kerroksessa, kuten esim. maineikkaassa Elitessä Helsingissä. Kosmoksesta en edes tiedä missä se keittiö on; Lehtovaarassa se taitaa olla siellä takaoikealla.

Semmoista se on meno kantasuomalaisten omistamissa ruokapaikoissa!

Ruoka-aineksia ei muuten juurikaan kannata pitää päivänvalossa.

Äänestä
  • jep jep. kulttuurimme täällä suomessa pikkuisen
    toisenlainen kuin esim. turkissa.suomalaisiin keittiöihin voi luottaa 95%.turkkilaisiin noin 5%.
    ja siitenkin vain varauksella.

    Äänestä

  • niinpä niin kirjoitti:

    jep jep. kulttuurimme täällä suomessa pikkuisen
    toisenlainen kuin esim. turkissa.suomalaisiin keittiöihin voi luottaa 95%.turkkilaisiin noin 5%.
    ja siitenkin vain varauksella.

    Ihan takuu varmasti voi luottaa siihen, että suomalaistenkin pitämissä ravintoloissa hygienia pettää. Luuletko, että sulkuja tulee ihan syyttä?

    Äänestä

ei kaikki etniset ruokapaikat ole syvältä, esim kajaanin keskustassa on aivan älyttömän hyvä
kiinalainen ravintola. jättiannokset, hyvä palvelu
ja kohtuu hinnat. suosittelen. ähläm paikoissa en käy, syyn kaikki tietää. paskaa saa vessanpytystäkin!

Äänestä

terveystarkastaja täällä Suomessa vierailee myös niissä maahanmuuttajien paikoissa. Minun kokemukseni mukaan ihan siistejä paikkoja!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


piu pau kirjoitti:

miksi maahanmuutajien ruokapaikoissa yleensä aina annokset valmistetaan verhojen takana tai muutoin
piilossa! koska ruoka-ainekset, hygienia yms, ei kestä päivänvaloa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu