Viinihapolla mehua

Muistan kuulleeni, että viinihapolla voi tehdä mehua puolukoista. Entä viinimarjoista? Mikä on resepti?
27149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

viinihappopussin kyljestä löydät ohjeen puolukkamehun tekoon.Sokeria voit laittaa mielesi mukaan.On taatusti hyvää ja raikasta.

Äänestä

Sitruunahappokin, joka lienee viinihappoa halvempaa, käy puolukkamehun tekoon. Tarvitset n. 4 l puolukoita, jotka survot hyvin. Pienet määrät roskia ei seassa haittaa. Kaada soseen päälle 2 l vettä ja 25 g veteen liotettuna sitruunahappoa. Sekoittele ja jätä seos mehustumaan huoneenlämpöön 1-2 vrk:ksi.
Valuta mehu lävikön/siivilän läpi, sokeroi makusi mukaan ja säilytä viileässä. Jos haluat tosi kirkasta mehua tai vähäiset siemenet haittaavat, valuta se uudelleen sideharson läpi.

Laimenna juomaksi 1/5 -suhteessa. Juoma on raikasta ja sopii hyvin myös kirkkaan alkoholin *lantraamiseen*.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tumpelo kirjoitti:

Muistan kuulleeni, että viinihapolla voi tehdä mehua puolukoista. Entä viinimarjoista? Mikä on resepti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu