NARISEVA muurahainen???

Vai mikä?

Osaako joku sanoa mikä hyönteinen vastaisi näitä tuntomerkkejä? Itse en edes tiedä oliko ko. otus kovakuoriainen, vai joku pistiäinen.

Ötökkä oli jotakuinkin hevosmuurahaisen muotoinen, mutta hiukan isompi. Takapää oli myös suhteessa paksumpi kuin muurahaisella. Pituutta otuksella oli yli 2 cm, ja sen takapäässä, oli kaksi valkoista täplää, (tai sitten ne olivat yhteydessä toisiinsa)

Värisävy oli samantapainen kuin isomuurahaiskuoriaisella (musta-ruskea), mutta takapää ei ollut yhtään kovakuoriaismaisen "kulmikas", vaan kummastakin päästään pistiäismäisesti soikean suipentuva.

Otus näytti tavallaan muurahaisen ja ampiaisen siivettömältä risteytykseltä (paitsi väriltään). Se vilisti maan pinnalla, ja joka kerta kun sitä koski, se päästi ikään kuin varoitukseksi kaksitavuisen piipittävän narinan MELKO KOVALLA ÄÄNELLÄ. Olisin kiitollinen mahdollisista veikkauksistakin, että päästäisiin googlettamaan kuvia.

Ja tosiaan, en ole vetänyt mitään tajuntaa laajentavia aineita;)

13

5793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä-

      En tiedä mikä oli, mutta kyllä säki varmaa protestoisit suureen ääneen, jos joku jättiläinen tökkis sua :)

    • Koirasotus

      muriseva naarahainen – ja pituuttakin on yli puolitoista metriä!

    • Noin isoja muurahaisia ei Suomessa ole, eikä ainakaan täplikkäitä. Suomen Luonto -lehdestä voisi kysellä, tai radion Luontoillasta.

      • AnywayS

        Tiedättekö ylipäätään yhtään ääntelevää kovakuoriaista?


      • esim. sarvijaakko
        AnywayS kirjoitti:

        Tiedättekö ylipäätään yhtään ääntelevää kovakuoriaista?

        inisee kun sitä koskettaa. On niitä muitakin, mutta just nyt ei tuu nimet mieleen.


    • hoisko

      jos se on hevosmuurahaisen muotoinen ja kovakuoriainen, niin se voisi olla yksinkertaisesti muurahaiskuoriainen (Thanasimus formicarius):

      http://www.metla.fi/metinfo/metsienterveys/kuvadocs/kh26-3v.htm

      Olisikohan?????

    • hoisko
      • Vai mikä?

        Väri ja kuvionti tosiaan käy melkolailla yksiin muurahaiskuoriaisen kanssa, mutta kun sen otuksen takaosa oli meidän kahden silminnäkijän mielestä ampiaismaisen muotoinen, eli sillä ei meidän mielestämme ollut noita peitinsiipien "etukulmia".

        Toinen asia on koko. Tuo isomuurahaiskuoriainen kun kasvaa näemmä vain 1cm mittaiseksi. Itse kun olen aika varma kuvauksestani, niin käy mielessä sellaisetkin vaihtoehdot että olisiko jotenkin epämuodostunut tai kasvuhäiriöinen yksilö... -Vai peräti tuntematon laji :O

        Anyway... Paimion sairaalan piha-alueella se liikkui, että sinne vain bongailemaan:)


      • Huiks

        Nämä todellakin narisee/ääntelee todella kovaa. Meidän mökillä oli/on niitä. Kesällä vaihdettiin terassi ja ilmeisesti sieltä alta tulivat. Yöllä kuuntelin ääntelyä (oli siis sisällä) ja yksi käpötteli kädelläni sängyllä.. hän pisti minua.. polttelua jatkui hetken.
        Aika ällöttäviä kuoriaisia.. toivottavasti pysyvät terassinalla


    • sen

      olevan jonkun sortin "lentomuurahainen" eli siis niitä siivekkäitä jotka lähtevät pesistä rakentamaan uusia yhdyskuntia. Pienten mustien "sokerimuurahaisten" uudet kuningattarethan ovat aivan hirvittävän kokoisia niihin työläisiin verrattuna. Eli en ihmettele vaikka hevosmuurahaiset tuottaisivatkin yli 2cm pitkiä kuningattaria. (jos ne sitten leviävät samoin kuin pienemmät sukulaisensa)

    • rekisteröitymätön

      Kelpaisiko muurahaislude? Myrmecoris gracilis.
      Isoimmat, mitä minä olen nähnyt ovat selvästi kekomuurahaista isompia.

      http://www2.pms-lj.si/heteroptera/myrgra.htm

      En ole koskaan kokeillut, pitääkö se ääntä, mutta monetkin luteet striduloivat, jos niitä koskee. Yhdessä pahan hajun kanssa toimii tehokkaana puolustuksena.

      • Vai mikä?

        Siirrä nuo valkoiset kuviot peräjaokkeeseen, ja paisuta sitä pikkuisen, niin avot.

        Jos lude kasvaa yli 2cm pituiseksi, niin ehkä se sitten oli sellainen. Mitään näkyviä siipiä sillä ei kyllä ollut.

        Onko muuten mahdollista että pohjois-euroopastakin vielä löytyisi uusia lajeja?


    • Joku tiepistiäinen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      14
      6533
    2. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      91
      3112
    3. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      89
      3037
    4. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      19
      2909
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      48
      2899
    6. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      46
      2414
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      26
      2398
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2190
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1963
    10. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      8
      1911
    Aihe