NARISEVA muurahainen???

Vai mikä?

Osaako joku sanoa mikä hyönteinen vastaisi näitä tuntomerkkejä? Itse en edes tiedä oliko ko. otus kovakuoriainen, vai joku pistiäinen.

Ötökkä oli jotakuinkin hevosmuurahaisen muotoinen, mutta hiukan isompi. Takapää oli myös suhteessa paksumpi kuin muurahaisella. Pituutta otuksella oli yli 2 cm, ja sen takapäässä, oli kaksi valkoista täplää, (tai sitten ne olivat yhteydessä toisiinsa)

Värisävy oli samantapainen kuin isomuurahaiskuoriaisella (musta-ruskea), mutta takapää ei ollut yhtään kovakuoriaismaisen "kulmikas", vaan kummastakin päästään pistiäismäisesti soikean suipentuva.

Otus näytti tavallaan muurahaisen ja ampiaisen siivettömältä risteytykseltä (paitsi väriltään). Se vilisti maan pinnalla, ja joka kerta kun sitä koski, se päästi ikään kuin varoitukseksi kaksitavuisen piipittävän narinan MELKO KOVALLA ÄÄNELLÄ. Olisin kiitollinen mahdollisista veikkauksistakin, että päästäisiin googlettamaan kuvia.

Ja tosiaan, en ole vetänyt mitään tajuntaa laajentavia aineita;)

13

5761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä-

      En tiedä mikä oli, mutta kyllä säki varmaa protestoisit suureen ääneen, jos joku jättiläinen tökkis sua :)

    • Koirasotus

      muriseva naarahainen – ja pituuttakin on yli puolitoista metriä!

    • Noin isoja muurahaisia ei Suomessa ole, eikä ainakaan täplikkäitä. Suomen Luonto -lehdestä voisi kysellä, tai radion Luontoillasta.

      • AnywayS

        Tiedättekö ylipäätään yhtään ääntelevää kovakuoriaista?


      • esim. sarvijaakko
        AnywayS kirjoitti:

        Tiedättekö ylipäätään yhtään ääntelevää kovakuoriaista?

        inisee kun sitä koskettaa. On niitä muitakin, mutta just nyt ei tuu nimet mieleen.


    • hoisko

      jos se on hevosmuurahaisen muotoinen ja kovakuoriainen, niin se voisi olla yksinkertaisesti muurahaiskuoriainen (Thanasimus formicarius):

      http://www.metla.fi/metinfo/metsienterveys/kuvadocs/kh26-3v.htm

      Olisikohan?????

    • hoisko
      • Vai mikä?

        Väri ja kuvionti tosiaan käy melkolailla yksiin muurahaiskuoriaisen kanssa, mutta kun sen otuksen takaosa oli meidän kahden silminnäkijän mielestä ampiaismaisen muotoinen, eli sillä ei meidän mielestämme ollut noita peitinsiipien "etukulmia".

        Toinen asia on koko. Tuo isomuurahaiskuoriainen kun kasvaa näemmä vain 1cm mittaiseksi. Itse kun olen aika varma kuvauksestani, niin käy mielessä sellaisetkin vaihtoehdot että olisiko jotenkin epämuodostunut tai kasvuhäiriöinen yksilö... -Vai peräti tuntematon laji :O

        Anyway... Paimion sairaalan piha-alueella se liikkui, että sinne vain bongailemaan:)


      • Huiks

        Nämä todellakin narisee/ääntelee todella kovaa. Meidän mökillä oli/on niitä. Kesällä vaihdettiin terassi ja ilmeisesti sieltä alta tulivat. Yöllä kuuntelin ääntelyä (oli siis sisällä) ja yksi käpötteli kädelläni sängyllä.. hän pisti minua.. polttelua jatkui hetken.
        Aika ällöttäviä kuoriaisia.. toivottavasti pysyvät terassinalla


    • sen

      olevan jonkun sortin "lentomuurahainen" eli siis niitä siivekkäitä jotka lähtevät pesistä rakentamaan uusia yhdyskuntia. Pienten mustien "sokerimuurahaisten" uudet kuningattarethan ovat aivan hirvittävän kokoisia niihin työläisiin verrattuna. Eli en ihmettele vaikka hevosmuurahaiset tuottaisivatkin yli 2cm pitkiä kuningattaria. (jos ne sitten leviävät samoin kuin pienemmät sukulaisensa)

    • rekisteröitymätön

      Kelpaisiko muurahaislude? Myrmecoris gracilis.
      Isoimmat, mitä minä olen nähnyt ovat selvästi kekomuurahaista isompia.

      http://www2.pms-lj.si/heteroptera/myrgra.htm

      En ole koskaan kokeillut, pitääkö se ääntä, mutta monetkin luteet striduloivat, jos niitä koskee. Yhdessä pahan hajun kanssa toimii tehokkaana puolustuksena.

      • Vai mikä?

        Siirrä nuo valkoiset kuviot peräjaokkeeseen, ja paisuta sitä pikkuisen, niin avot.

        Jos lude kasvaa yli 2cm pituiseksi, niin ehkä se sitten oli sellainen. Mitään näkyviä siipiä sillä ei kyllä ollut.

        Onko muuten mahdollista että pohjois-euroopastakin vielä löytyisi uusia lajeja?


    • Joku tiepistiäinen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      189
      8652
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4688
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3720
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3096
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2732
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2458
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1718
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1485
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      64
      1308
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      417
      1255
    Aihe