Miten säilötte luumuja? Omia luumupuita melkoisesti, luumut isohkoja, hyvän makuisia tuoreena, mutta hillosokerilla hilloksi keitettynä, samoin mehumaijalla mehuksi tehtynä maku on kaikkea muuta kuin hyvä. Tulee ikäänkuin joku palaneen maku, eikä takuulla ole palanut keitokset pohjaan tms =) Samaa valitti joku muukin, kun asiasta juttelin.
Jostain olen kuullut, että joku säilönyt luumuja sokeriliemeen??? Siis keittämättä. Tietääkö kukaan kertoa tuosta tarkemmin tai ylipäätään hyviä ohjeita luumuista. Kiitos =)
mitä hyvää luumuista???
luumuli
3
1058
Vastaukset
- *Annabelle*
Olen aina syksyisin ostanut ihania kotimaisia luumuja ja keittänyt ne omenan kanssa hilloiksi ja marmelaadiksi.Pelkkä luumuhillo voi olla ätläkkä.Paitsi joulutorttujen välissä.nam.
- sain...
ämpärollisen luumuja tädiltäni ja silloin soseutin vain ne ja pakastin. Sitä oon sitten lisäillyt esim. marjapiirakoihin tai kakun väliin tai kiisseliin.
- viiniä
tulee tosi hyvää! Nam.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768