Yleisurheilu

Penkkiurheilija

Onko meidän yleisurheilumme mennyt näin alas?
Missä monen urheilijan tulokset on syntyneet(kyläkilpailuissako),että he ovat päässeet euroopan mestaruuskilpailuihin? Mukana on liian paljon valmentajia ja johtajia.Eikö heidänkin palkkionsa voitaisi ohjata nuorille urheilijoille joita on jo mukana hyvillä tuloksilla. Suomen joukkueen vahvuus olisi ollut oikea nin 10% nykyisestä vahvuudesta

3

295

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • penkkiurheilija nro 2

      Kyllä nyt tarvitsisi tehdä jotain, että saataisiin taas nauttia useista mitaleista yleisurheilun arvokisoissa. Oppia voisi ottaa vaikkapa rakkaasta naapurimaastaamme Ruotsista, jossa tällä hetkellä on monia hyviä mitaleista taistelevia yleisurheilijoita.

      Nuoriin lupaaviin lahjakkuuksiin tulisi panostaa aivan eri tavalla kuin nykysin. Harjoitusmahdollisuudet, valmennus ja rahoitus olisi saatava aivan eri tasolla kuin millä ne tällä hetkellä Suomessa ovat.

      Toivottavasta nämä päättäjät ymmärtävät, että nyt on se hetki tehdä jotain, jotta tulevaisuudessa suomalaiset taas taistelevat mitaleista edes EM-kisoissa. Nykyisellä systeemillä näitä huippuja ei näköjään synny, kisaturisteja suurin osa.

      • LLLLLLLLL

        ...mitalit ovat vain ja ainoastaa ruotsin kehittyneen laboratoriotekniikan tulosta...

        Eikä pidä unohtaa, että ruotsalaisilla on vahva edustus WADAssa. Sieltä käsin on hyvä hoidella homma niin, että ruotsalaisurheilijan päästä otettu virtsanäyte ei joudu koskaan oikeasti syyniin...

        Tässä taannoinhan ruotsalaisia suunnistajia kupsahteli oikein joukoittain. Oliko kyseessä sattuma? Vai olisikohan kenties kyseessä ollut perustavanlaatuisesti munilleen mennyt uuden doping-aineen testaus, jossa koekaniineiksi joutuneille suunnistajille kävi kehnosti...?


    • Tuet pois

      Lajiliitto yrittää pönkittää isolla joukkueella lajin asemaa ja samalla tuhlaa panoksia tarpeettoman suuren ja menestymättömän joukkueen resurssointiin. Johtajat tietysti haluavat itse mukaan ja tämä on mahdollista kun kukaan ei johda ketään ja valtion avut tälle huonotasoiselle lajille (yu) on menestykseenkin nähden aivan liian suuret.

      Yleisurheilu on vain yksi laji muiden joukossa, sen valtionapuja tulee OPM:n toimesta nopeasti pienentää, rahat voi suunnata vaikkapa trendikkäämpiin ja nuortenkin parissa huomattavasti harrastetuimpiin lajeihin. SUL:n ylisuuri mtoimihenkilöorganisaatio on myös purettava kun kerran yuloksia ei tule vaikka resrsseja on paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      143
      2068
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      185
      924
    3. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      907
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      37
      848
    5. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      830
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      762
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      51
      726
    8. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      711
    9. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      284
      709
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      35
      660
    Aihe