Muonion palsakummut?

Ovatko ne eräs häviäviä, silminkin nähtäviä jälkiä viimeisen jääkauden ajoilta?

Moreeniharjut, siirtolohkareet ja Suomen järvialtaiden N-S suunta esim. myös näitä.

3

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rezo

      Palsan syntyminen ei taida vaatia jääkautta eikä näin ollen voida sanoa niiden olevan muistoja jääakudelta. Palsasuo siis on eräänlainen turvekumpu, joka on läpi vuoden roudassa. Sisällä on siis jäätynyttä turvetta ja paikoin myös pelkästään jäästä koostuvia linssejä. Palsan alla on ikiroutaa usean metrin syvyyteen saakka. Kesällä palsan pintaosa sulaa 40-60cm syvyyteen asti. Palsan esiintymisalueilla vuoden keskilämpötila on alle 0 astetta celsiusta.

      Palsoja on ollut jääkauden jälkeisen ajan alussa paljon vähemmän kuin nykyisin, jos ollenkaan, koska ilmasto oli lämpimämpi. Vasta noin 5000 vuotta sitten alkanut ilmaston kylmeneminen loi edellytykset palsojen synnylle niiden nykyisillä esiintymisvöhykkeellä. Palsasuovyöhykekin on muodostunut nykyiselleen viimeisen 2000-3000 vuoden aikana ilmaston kylmenemisen jälkeen.

      Lähteet: Käytännön maaperägeologia: Salonen, Eronen&Saarnisto

      • capt. cöpenick

        Kovalla maalla esiintyviksi jääkautisiksi jäänteiksi.
        Siinä meikäturistia harhautti VT:n varressa olleet ehkä Lapinsodan aikaiset 'kummut'.


      • Ei tarvitse keskilämpötilan olla alle nollan.
        syksyllä kummun pinta on märkä ja ei eristä, kylmyys kulkeutuu hyvin syvemmälle. Lisäksi tuuli kuluttaa lähes aina lumet pois palsan päältä jos sattuu satamaan, joten mikään ei eristä. Keväällä lumeton kumpu ottaa ensimmmäiseksi aurinkoa vastaan ja jo pakkaskelillä pinta kuivaa ympäristöä lämpimämpänä.. Kuiva turve on hyvä eriste. Vaikka kesällä pinta on lämmin jopa 50 asteinen kuiva turve eristää. Lisäksi vesi valuu mahdollisen sateen sattuessa kuin hanhen selästä. Vasta syksyllä ilman kosteus sumut ja vesisateet kastelee turpeen taas lämpöä johtavaksi. Jokin alkusyy on että kumpu on muodostunut, esim: pitkähkö jakso kovia talvia.
        Tasaisila alueilla taas ikiroutaa ei ole vaikka olisi keskilämpötila olisi alle nollan kun lumi eristää pakkasilla ja kesällä taas ei ole eristämässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      90
      1947
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      58
      1103
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1055
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      995
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      204
      979
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      64
      941
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      909
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      86
      850
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      838
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      780
    Aihe