Eli, ohjetta currykastikkeelle kaipaan??
Currykastikkeen ohje?
ei tiedä!
51576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Currykastike
ainekset
1 rkl margariinia
n. 1 tkl currya
1 1/2 rkl vehnäjauhoja
2 1/2 dl kanalihalientä
1 pienen munan keltuainen
1/2 dl ruokakermaa
1. Käristä hetkinen currya rasvassa. Siirrä kattila levyltä ja sekoita joukkoon jauhot ja kanliemi koko ajan sekoittaen. Keitä kastiketta 4-5 min.
2.Sekoita keltuainen kermaan. Vispaa seos kastikkeeseen, mikä ei saa kiehua tämän jälkeen, koska kastike juoksettuu helposti. Ota kattila levyltä nähdessäsi ensimmäisen kuplan.
Paista broilerisuikaleet ja sipulia pannulla,lisää curryä, vehnäjauhoja ja anna hivenen freesaantua, lisää sitten kermaa, vettä ja soijaa (sekä suolaa). Lisämausteeksi sopii rakuuna tai miedompana vaihtoehtona persilja.
Jos teet ns. currya tai curry-kastiketta, muista ettei sellaista maustetta ole kuin curry. Se on englantilaisten keksintö intialaiselle mausteseokselle nimeltään masala. Mikä tahansa kastiketyylinen ruoka intiassa on nimeltään curry. Suomessa myytävä curryn perusaineosa on kurkuma; siitä väri ja oleellisin tuoksu. Jos haluat aidon masala-kastikkeen esim. kanalle, kuuntele seuraavaa...
1 rkl currypastaa (inkkukaupat, esim Madras)
1 sipuli
pari valkosipulin kynttä
pari chiliä
kopraa (kookoshiutale)
1 rkl siirappia
2,5 ruokakermaa
Maizenaa
(suolaa tai puolet kasvisliemikuutiosta)
Lämmitä currypastaa pari minuuttia oljyn kera. Lisää sipulit ja chili. Freesaa. Lisää loput ainekset. Suurusta, älä keitä kasaan. Taatusti aidon makuista. Basmati-riisiä!!! Taatusti maistuu ja hiki tulee.
Kerro miltä maistui!
Masala ei lisäksi ole suinkaan yksi ainoa mausteseos, vaan variaatioita on yhtä monta kuin Intiassa on keittiöitä. Kullakin alueella on muutama oma erityinen masalansa, joista osa sitten kulkee myös nimellä 'curry' ainakin kansainvälisesti (esim Madras Curry).
Englantilaisen 'curryjauheen' väri todellakin tulee kurkumasta, mutta vahvin tuoksu/makuaine on sarviapila. Lopputulos: tympeä ja vastenmielinen, kaiken alleen hautaava maku jolla ei ole mitään tekemistä aromaattisen intialaisen ruoan kanssa. Taisivat paikalliset kokit höpläyttää siirtomaaisäntiään. Samalta linjalta: chiliä käytetään paljon, mutta ruoka on harvoin tulista. Tamil Nandu ja Kerala ovat hiukan tulisempiä alueita etelässä. On kuitenkin varmaan ollut hauska katsella punakkaa everstiä hikoilemassa...
Sääli vain että valtaosa maailman intialaisista ravintoloista tarjoilee muka-intialaista, äkkiväärää ruokaa joka kehitettiin englantilaisia varten.
Ja sitten vielä: curry on pikemminkin valmistustapa, ei kastike. Purkkikastikkeita käytetään 'epäcurrymaisesti' koska intialaisessa keittiössä eri mausteita lisätään eri vaiheissa joten tulos ei koskaan voi olla 'aito.'
Tyypillinen prosessi:
- sinapinsiemenet, kuminansiemenet ja asafoetida temperoidaan öljyssä (tai mieluummin 'gheessä' eli voirasvassa)
- tuoreet chilit, tuore kurkuma ja tuore inkivääri lisätään ja hetken kuluttua kasvikset (tai liha/kala/kana - paitsi että aina pitää olla kasviksiakin)
- kun kasvikset alkavat olla kypsiä, etenkin etelässä lisätään hiukan keitettyjä linssejä (toor dal eli 'pidgeon pea' on sopivinta koska se hajoaa keitettäessä kokonaan), mutta varmaan maissitärkkelyskin käy
- lopuksi sekaan masalaa pariksi minuutiksi ja tarjoiluastiaan myös tuoretta korianteria (persiljakin on hyvää, mutta maku ei ole aito intialainen)
No, on toki muitakin järjestyksiä tietyille aineksille ja tietyillä alueilla. Chilistä jne tehdään usein tahna ('curry paste') jossa on usein myös korianterinsiemeniä, tuoretta kookospähkinää, tamarindia yms.
Sipulia ja valkosipulia ei Intiassa juuri käytetä: Brahmin -kastin jäseniltä ne on suorastaan 'kielletty' eivätkä jogit myöskään niihin koske. Sienet ovat täysin tuntemattomia. Mutta olenpa minä tehnyt herkkusienicurryä jossa oli valkosipulia ja kyllä se rappeutuneen länsimaisen suussa maistui.
Netistä varmaan löytyy ohje jos toinenkin. Mutta korostan nyt vielä uudelleen metodin tärkeyttä. Oikoteitä ei ole.
Kastikkeen aineet. Kanan keitinlientä,suolaa, markariinia ,vehnäjauhoja,currya maun mukaan,citruunamehua ja ripaus mustapippuria. Teko ohje. Esim. krillatusta kanasta poistat lihat jonka jälkeen keität luut ja maustetut nahat niin että maku irtoaa keitin veteen.Toiseen kattilaan laitat markariinia johon sekoitat vehnäjauhot sen jälkeen lisäät keitin veden kevyesti vatkaten.Tämän jälkeen lisäät suolan ja curryn maun mukaan sekä sitruunamehua niin että maistuu vähän sitruuna.Ja maukas kastike on valmis. Kokeilimisiin.