Meinasin keittää viimevuotisen sorsan kokonaisena. Miten olette tehneet? Yksi lintu, paljonko vettä, millä lämmöllä, kauanko ja mitä mausteita olette käyttäneet padassa?
Linnulle keitto-ohje
12
10417
Vastaukset
- keittämällä?
Lintuvelliäkö?
No on vanha sanonta "joka keitetyn paistaa, se makian maistaa." Joten käy se niinkin.
Laita kattilaan vettä yli sorsan, sipua porkkanaa ja selleriä. Keitä hiljalleen kuplimalla ainakin puoli tuntia, jos vanha lintu niin kauemmin.( Itse ottaisin kyllä täkät pois ennen keittämistä ja paistaisin ne pannulla roseeksi.) Putsaa lihat luista keiton jälkeen ja pöyräytä lihat jauhoissa sekä paista ne. keittoveteen jos lisäät vaikka naudan kinttuluuta sahattuna kiekoiksi, niin saat jonkinmoisen soosipohjan.
Lintuvelliä jos teet niin kai tiedät miten?
Outo tapa sinulla sorsaa laittaa.- vaakku
Niin, en tiedä onko se eriasia, mutta esim.kaverini keittää aina teeret. Pienellä lämmöllä, veden sekaan punkkua, fondueta ym.ym. Uunissa laitan itse, mutta jos ei jaksa nähdä vaivaa niin tulee aika kuivakasta lihaa.
Etkö ole ennen kuullut/nähnyt keitettävän lintuja? (katso vaikka linnustajan eräsyksy-dvd). - suolatiinuun lihat
vaakku kirjoitti:
Niin, en tiedä onko se eriasia, mutta esim.kaverini keittää aina teeret. Pienellä lämmöllä, veden sekaan punkkua, fondueta ym.ym. Uunissa laitan itse, mutta jos ei jaksa nähdä vaivaa niin tulee aika kuivakasta lihaa.
Etkö ole ennen kuullut/nähnyt keitettävän lintuja? (katso vaikka linnustajan eräsyksy-dvd).ettäs säilyvät ja niin poispäin.
Toki vanhoja lintuja voi keittää ja linnun osia jotka eivät ole kovin mureita. Mutta rintalihoista saa keittämällä kumimaista mössyä, onhan se syötävää, mutta ei herkkua. - Fundador
vaakku kirjoitti:
Niin, en tiedä onko se eriasia, mutta esim.kaverini keittää aina teeret. Pienellä lämmöllä, veden sekaan punkkua, fondueta ym.ym. Uunissa laitan itse, mutta jos ei jaksa nähdä vaivaa niin tulee aika kuivakasta lihaa.
Etkö ole ennen kuullut/nähnyt keitettävän lintuja? (katso vaikka linnustajan eräsyksy-dvd).>veden sekaan punkkua, fondueta ym.ym.
Miksi ihmeessä kukaan sotkisi keitinveteen fondueta?
Vilkaisepa viisastuaksesi sopivista lähteistä, mikä ero fonduella ja fondilla on! - skäribo
suolatiinuun lihat kirjoitti:
ettäs säilyvät ja niin poispäin.
Toki vanhoja lintuja voi keittää ja linnun osia jotka eivät ole kovin mureita. Mutta rintalihoista saa keittämällä kumimaista mössyä, onhan se syötävää, mutta ei herkkua.lintuja edelleen keitetään. Mutta eihän täällä mitään sorsia syödäkään.
Ja keittoaika on muuten nelisen tuntia. Traani kannattaa poistaa, jos haluaa välttää pahaa hajua keitettäessä. Toisaalta linnusta tulee mehukkaampi, jos rasvan ja nahan jättää. - on pikkasen erijuttu
skäribo kirjoitti:
lintuja edelleen keitetään. Mutta eihän täällä mitään sorsia syödäkään.
Ja keittoaika on muuten nelisen tuntia. Traani kannattaa poistaa, jos haluaa välttää pahaa hajua keitettäessä. Toisaalta linnusta tulee mehukkaampi, jos rasvan ja nahan jättää.Se että jostain haahkasta tai muista sukeltajista saa syötävät on kyllä kokin riemuvoitto. saaristossa tavat ovat kehittyneet aikojen saatossa. Ennen ei keväällä siellä ollut mitään kunnon syötävää, tuore liha, jopa haahkan oli näin hyväksi käytettävä.
- haahka
on pikkasen erijuttu kirjoitti:
Se että jostain haahkasta tai muista sukeltajista saa syötävät on kyllä kokin riemuvoitto. saaristossa tavat ovat kehittyneet aikojen saatossa. Ennen ei keväällä siellä ollut mitään kunnon syötävää, tuore liha, jopa haahkan oli näin hyväksi käytettävä.
on maukasta.Ei sitä tänäkään päivänä metsästetä pakosta.Muuta ruokaa kyllä pystytään hankkimaan mitä vatsa vaatii.Olipa kyseessä mikä ruoka tahansa,saattaa yksinkertaisimmat vanhemmat pakottaa lapsena syömään mitä tahansa ja kuinka paljon tahansa.Tietäähän sen mitä siitä myöhemmin seuraa.
- F.Ogeli
Sorsasta saa oikein hyvän höyryttämällä isossa kattilassa ritilän päällä. Höyrytysliemeen loraus viiniä tai serryä sekä laakerinlehdet ja pippurit ja suola. Liemestä saa kätevästi hyvän kastikepohjan.
- fuugeli
otethaanaan lintu,heitethään se veteen ja keitethään,otethaan vesi pois,kaadethaan sekaan kossua,otethaan lintu pois, juuan kossu...hitsi kun oon niin huono vitsinkertoja,jotenkin näin se meni se lapinäijän lintukeitto-ohje...
- keittämistä
fuugeli kirjoitti:
otethaanaan lintu,heitethään se veteen ja keitethään,otethaan vesi pois,kaadethaan sekaan kossua,otethaan lintu pois, juuan kossu...hitsi kun oon niin huono vitsinkertoja,jotenkin näin se meni se lapinäijän lintukeitto-ohje...
Ketjua lukiessani odotinkin tätä juttua tulevaksi.
Lisäyshän tarinaan kuuluu, että sen linnun kanssa keitetään yhtaikaa tiiliskiveä sopivissa liemissä. Sitten lopuksi se lintu heitetään pois ja liemi nautitaan yhdessä sen murean tiiliskiven kanssa.
Että tätäkin sopii kokeilla. - i k i
fuugeli kirjoitti:
otethaanaan lintu,heitethään se veteen ja keitethään,otethaan vesi pois,kaadethaan sekaan kossua,otethaan lintu pois, juuan kossu...hitsi kun oon niin huono vitsinkertoja,jotenkin näin se meni se lapinäijän lintukeitto-ohje...
Näin se menee.... Otethan kuikka, lisäthän 10 litraa vettä, kiehautethan ja heitethän vesi pois...lisäthän 3 litraa maitua ja lämmäytethän, kaadethan maito pois...lisäthän 10 pulloa koskenkorvaa ja heitethän kuikka pois...syyhjän ja nautithan.
- sorsastaja...
ainakin verikuohat pois..mut sen olet toivottavasti jo tehnyt kynimisen jälkeen..:)..
ite noita keittelen 1-1,5 tuntii , riippuu miten verta tulee keitin veden pintaan se on yök ja pois . Asian sivusta hieman mutta kun vismutilla tulee ammuttua tuohon kaulan seutuville ei paljon verta keitosta tulekkaan..valuvat veteen ja veneen pohjalle..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361298En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?116782Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39730- 19716
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699