Hei!
Olisiko jollain maissitortillojen reseptiä?
Haluaisin itse kokeilla niiden tekoa.
Kaupassa olevat tortillat ovat valmistettu vehnästä.
Varmaan löytyy myös maissitortilloja, mutta en itse ole niihin törmännyt.
Kiitos jo etukäteen =0)
Kaivataan reseptiä
9
2247
Vastaukset
- Kultaisen keittokirjani...
aakkosellisen hakemiston :)
Tortillat, meksikolaiset: Sekoita 2 dl maissijauhoja, 3/4 dl öljyä ja 3/4 dl haaleaa vettä notkeaksi taikinaksi. Kauli taikinasta paperinohuita kakkuja, joiden halkaisija on n. 25 cm. Käytä maissijauhoja apuna kaulimisessa. Paista tortillat pannussa ilman rasvaa, 1-2 min kummaltakin puolelta ja pidä ne lämpiminä kastikkeen valmistamisen ajan.
Haluatko kastikkeenkin ohjeen?- mielelläni
Kiitos tortillaohjeesta.
Osaatko sanoa kuinka monta tortillaa annoksesta tulee.
Otan mielelläni myös kastikkeen ohjeen. =0) - on keittokirjasi
Ilmeisesti hyväkin keittokirja. Mikä mahtaa olla nimi?
- on...
on keittokirjasi kirjoitti:
Ilmeisesti hyväkin keittokirja. Mikä mahtaa olla nimi?
WSOY:n 4 osainen kirjasarja ja nimi on tuo Kultainen keittokirja. Kahdessa osassa on reseptejä ja kahdessa osassa tosi hyviä kuvia esim. hedelmistä, lihoista, kakunkoristeista jne. ja aakkoselliset hakemistot.
Olen ostanut tämän -90 joltain kirjakauppiaalta, joka kävi meidän koululla silloin. - näköjään,...
mielelläni kirjoitti:
Kiitos tortillaohjeesta.
Osaatko sanoa kuinka monta tortillaa annoksesta tulee.
Otan mielelläni myös kastikkeen ohjeen. =0)että 4-6 annosta. Kai tuo tarkoitti noita tortillojakin, eikä vain kastiketta. Ja tässä se kastikkeen ohje:
Kasta 5 kypsää tomaattia hetkeksi kiehuvaan veteen ja vedä niistä kuoret pois. Murskaa tomaatit, pane ne kattilaan ja sekoita joukkoon 1 tl vehnäjauhoja, 3 murskattua valkosipulinkynttä, 4 murskattua korianterinsiementä ja 1/4 tl cayannepippuria. Kuumenna seos kiehuvaksi koko ajan hiljaa sekoittaen ja anna kypsyä miedolla lämmöllä noin 5 minuuttia. Sekoita välillä. Mausta kastike suolalla ja pippurilla ja tarjoile kuumien tortilloiden kanssa. Kastikkeen tulee olla kirpeänmakuinen, mutta käytä silti valkosipulia, korianteria ja varsinkin cayannepippuria varoen.
Huh! Taitais olla liian mausteista miu mau mukkaan :) - vielä kerran
näköjään,... kirjoitti:
että 4-6 annosta. Kai tuo tarkoitti noita tortillojakin, eikä vain kastiketta. Ja tässä se kastikkeen ohje:
Kasta 5 kypsää tomaattia hetkeksi kiehuvaan veteen ja vedä niistä kuoret pois. Murskaa tomaatit, pane ne kattilaan ja sekoita joukkoon 1 tl vehnäjauhoja, 3 murskattua valkosipulinkynttä, 4 murskattua korianterinsiementä ja 1/4 tl cayannepippuria. Kuumenna seos kiehuvaksi koko ajan hiljaa sekoittaen ja anna kypsyä miedolla lämmöllä noin 5 minuuttia. Sekoita välillä. Mausta kastike suolalla ja pippurilla ja tarjoile kuumien tortilloiden kanssa. Kastikkeen tulee olla kirpeänmakuinen, mutta käytä silti valkosipulia, korianteria ja varsinkin cayannepippuria varoen.
Huh! Taitais olla liian mausteista miu mau mukkaan :)Täytyy kokeilla viikonloppuna ja olla varovainen niiden mausteiden kanssa.
Pistän tänne viestin miten kävi.
Monesti niissä on vähän vehnäjauhojakin mutta voithan kokeilla pelkillä maissijauhoilla jos olet esim. allerginen
Mutta tässä yksi linkki ja muutenkin hyvä sivusto, kannattaa liittyä:
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/909/Itse tehdyt maissitortillat- kysyä...
kun luin profiiliasi :)) Mistä voi selvittää henkisentraktorinsa? :))
Mun kultsilla on ammattina nuo tuon lajin koneet, niin olis vana kiva keksiä sillekin oma henkinentraktori tms. :)))
- huppapuppa
hei onko kukaan onnistunu kyseisellä reseptillä tai muulla jossa olis pelkkiä maissijauhoja?
Olin ymmärtävinäni ettei kultaisen keittokirjan omistaja olis kokeillu tota ohjetta.... ;)
Luulis tietty että kirjan kirjoittaja edes?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky685204Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2614299Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty983918Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1622289Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.331633Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar651351Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6989Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii37933- 94889
entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137867