Hei!
Olisiko jollain maissitortillojen reseptiä?
Haluaisin itse kokeilla niiden tekoa.
Kaupassa olevat tortillat ovat valmistettu vehnästä.
Varmaan löytyy myös maissitortilloja, mutta en itse ole niihin törmännyt.
Kiitos jo etukäteen =0)
Kaivataan reseptiä
9
2219
Vastaukset
- Kultaisen keittokirjani...
aakkosellisen hakemiston :)
Tortillat, meksikolaiset: Sekoita 2 dl maissijauhoja, 3/4 dl öljyä ja 3/4 dl haaleaa vettä notkeaksi taikinaksi. Kauli taikinasta paperinohuita kakkuja, joiden halkaisija on n. 25 cm. Käytä maissijauhoja apuna kaulimisessa. Paista tortillat pannussa ilman rasvaa, 1-2 min kummaltakin puolelta ja pidä ne lämpiminä kastikkeen valmistamisen ajan.
Haluatko kastikkeenkin ohjeen?- mielelläni
Kiitos tortillaohjeesta.
Osaatko sanoa kuinka monta tortillaa annoksesta tulee.
Otan mielelläni myös kastikkeen ohjeen. =0) - on keittokirjasi
Ilmeisesti hyväkin keittokirja. Mikä mahtaa olla nimi?
- on...
on keittokirjasi kirjoitti:
Ilmeisesti hyväkin keittokirja. Mikä mahtaa olla nimi?
WSOY:n 4 osainen kirjasarja ja nimi on tuo Kultainen keittokirja. Kahdessa osassa on reseptejä ja kahdessa osassa tosi hyviä kuvia esim. hedelmistä, lihoista, kakunkoristeista jne. ja aakkoselliset hakemistot.
Olen ostanut tämän -90 joltain kirjakauppiaalta, joka kävi meidän koululla silloin. - näköjään,...
mielelläni kirjoitti:
Kiitos tortillaohjeesta.
Osaatko sanoa kuinka monta tortillaa annoksesta tulee.
Otan mielelläni myös kastikkeen ohjeen. =0)että 4-6 annosta. Kai tuo tarkoitti noita tortillojakin, eikä vain kastiketta. Ja tässä se kastikkeen ohje:
Kasta 5 kypsää tomaattia hetkeksi kiehuvaan veteen ja vedä niistä kuoret pois. Murskaa tomaatit, pane ne kattilaan ja sekoita joukkoon 1 tl vehnäjauhoja, 3 murskattua valkosipulinkynttä, 4 murskattua korianterinsiementä ja 1/4 tl cayannepippuria. Kuumenna seos kiehuvaksi koko ajan hiljaa sekoittaen ja anna kypsyä miedolla lämmöllä noin 5 minuuttia. Sekoita välillä. Mausta kastike suolalla ja pippurilla ja tarjoile kuumien tortilloiden kanssa. Kastikkeen tulee olla kirpeänmakuinen, mutta käytä silti valkosipulia, korianteria ja varsinkin cayannepippuria varoen.
Huh! Taitais olla liian mausteista miu mau mukkaan :) - vielä kerran
näköjään,... kirjoitti:
että 4-6 annosta. Kai tuo tarkoitti noita tortillojakin, eikä vain kastiketta. Ja tässä se kastikkeen ohje:
Kasta 5 kypsää tomaattia hetkeksi kiehuvaan veteen ja vedä niistä kuoret pois. Murskaa tomaatit, pane ne kattilaan ja sekoita joukkoon 1 tl vehnäjauhoja, 3 murskattua valkosipulinkynttä, 4 murskattua korianterinsiementä ja 1/4 tl cayannepippuria. Kuumenna seos kiehuvaksi koko ajan hiljaa sekoittaen ja anna kypsyä miedolla lämmöllä noin 5 minuuttia. Sekoita välillä. Mausta kastike suolalla ja pippurilla ja tarjoile kuumien tortilloiden kanssa. Kastikkeen tulee olla kirpeänmakuinen, mutta käytä silti valkosipulia, korianteria ja varsinkin cayannepippuria varoen.
Huh! Taitais olla liian mausteista miu mau mukkaan :)Täytyy kokeilla viikonloppuna ja olla varovainen niiden mausteiden kanssa.
Pistän tänne viestin miten kävi.
Monesti niissä on vähän vehnäjauhojakin mutta voithan kokeilla pelkillä maissijauhoilla jos olet esim. allerginen
Mutta tässä yksi linkki ja muutenkin hyvä sivusto, kannattaa liittyä:
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/909/Itse tehdyt maissitortillat- kysyä...
kun luin profiiliasi :)) Mistä voi selvittää henkisentraktorinsa? :))
Mun kultsilla on ammattina nuo tuon lajin koneet, niin olis vana kiva keksiä sillekin oma henkinentraktori tms. :)))
- huppapuppa
hei onko kukaan onnistunu kyseisellä reseptillä tai muulla jossa olis pelkkiä maissijauhoja?
Olin ymmärtävinäni ettei kultaisen keittokirjan omistaja olis kokeillu tota ohjetta.... ;)
Luulis tietty että kirjan kirjoittaja edes?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226069- 292140
- 1771962
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.691145- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765