kiisselin säilytys!

*Nellie*

En löytäny Googlesta vastausta.. Että mitenkä kiisselit pitäisi oikea oppisesti säilyttää? Voiko olla huoneenlämmössä vai jääkaapissa?
Alkoi vaan kiinnostamaan, kun töissä laitoin kiisselin yöksi jääkaappiin, otti muut sen sieltä pois, syynä, että se menee möykkyseksi..
Itse kyllä sanoisin kokkina, että kiisseli pitäisi säilyttää jääkaapissa, luulisi, että yönkin aikana siinä alkaisi muhia vaikka mitä itiöitä..
Eli, tietäiskö joku "oikeaa vastausta"?

11

27662

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koulussa..

      opetettiin silloin joskus 13 vuotta sitten, ettei kiisseleitä saa laittaa juuri sen möykkyyntymisen takia jääkaappiin. Yleensä ne kyllä tehtiin samana päivänä, kun syötiin ja loput sitten laitettiin jääkaappiin, eikä enää niin välitetty, vaikka rakenne muuttuikin.

      Kotona yritän tehdä aina sen verran, että tulis syötyä parin päivän aikana ja säilytän huoneenlämmössä.

    • kotikokki..

      kyllä meillekkin ammattikoulussa opetettiin että kiisselit tulee säilyttää huoneenlämmössä, muuten tulee vetiseksi, harmaaksi jne.. Kiisseli pilaantuu kuitenkin nopeasti, joten se tulisi syödä parin päivän kuluessa. Maito- ja suklaakiisselin kohdalta en kyllä ole varma.. ne olisi luultavasti hyvä säilyttää kuitenkin jääkaapissa.

      • maitopohjaisissa...

        ei taida ainakaan väri sillain muuttua. Usein vain teen esim. jonkun piirakan kaveriksi vaniljakastiketta ja se on hyvän tuntuista juuri jäähtyneenä, mutta sitten jääkaapissa oltuaan on lähinnä puuroa. Mutta maku siinä on kai pääasia :)


    • eppulainen

      marjakiisselit huoneenlämmössä,marjan happamuus suojaa (hygieniapassikokeesta). maitokiisselit jääkaapissa.

      onhan myös niin että perunajauholla saostetut muuttuvat harmaaksi jääkaapissa, kun taas maissijauholla ei.

      • viileään

        Hygienipassikokeessa on juuri päinvastoin eli kiisseli pitäisi oikeaoppisesti säilyttää viileässä, sillä marjakiisselit voivat pilaantua suuren vesipitoisuuden vuoksi. Sokeri ei estä haitallisten bakteereiden kasvua, koska sokerimäärä ei ole suuri vrt. marmeladi, hillo.


      • eppulainen
        viileään kirjoitti:

        Hygienipassikokeessa on juuri päinvastoin eli kiisseli pitäisi oikeaoppisesti säilyttää viileässä, sillä marjakiisselit voivat pilaantua suuren vesipitoisuuden vuoksi. Sokeri ei estä haitallisten bakteereiden kasvua, koska sokerimäärä ei ole suuri vrt. marmeladi, hillo.

        siis kysymys meni tarkalleen että marjakiisselissä oleva sokeri suojaa pilaantumiselta huoneenlämmössä = väärin, marjojen happamuus suojaa.käsiteltiin juuri ennen kokeen alkua. se oli kompakysymyksen muodossa.

        tottakai parempi säilyttää kylmässä, mutta todellakin perunajauholla saostettu muuttuu harmaaksi ja liian kylmässä säilytetty muuttaa rakenteen möykkyiseksi.


      • Anonyymi

        Juu minäkin sitä mieltä, että huoneenlämpö oikea. Olen tehnyt usein puolukka kiisseliä, se säilyy muutamia päiviä hyvin. Tänään laitoin puolikkaan sitruunan mehun sekahedelmä kiisseliin, sntaa säilyvyyttä myös. En nyt ainakaan laita jääkaappiin, se harmaantuu ja ehkä muuttuu mauttomaksi.


      • Anonyymi
        eppulainen kirjoitti:

        siis kysymys meni tarkalleen että marjakiisselissä oleva sokeri suojaa pilaantumiselta huoneenlämmössä = väärin, marjojen happamuus suojaa.käsiteltiin juuri ennen kokeen alkua. se oli kompakysymyksen muodossa.

        tottakai parempi säilyttää kylmässä, mutta todellakin perunajauholla saostettu muuttuu harmaaksi ja liian kylmässä säilytetty muuttaa rakenteen möykkyiseksi.

        Kas mulla oli lähes viikon perunajauhoilla tehty mustikkasoppa jääkaapissa, kunnes äsken söin viimeiset. Tehty maanantaina ja lauantainan viimeiset syöty eikä väri ollut mitenkään muuttunut. Hieman saostunut oli lisää ei muuta. Sokeria ei sopassa ollut vaan hermesetasta.


    • Anonyymi

      Kiisseli säilyy parhaiten kylmässä,ja kokkina voin kertoa että hyvin säilyy viikon jopa ylikin.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Ks. mun vastaus ylempänä koskien mustikkasoppaa, joka tehty perunajauhoilla.


    • Anonyymi

      Mistä saisin ostettua Turbokiisseliä? Talvilaatuista varmuuden vuoksi tähän aikaan vuodesta :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2019
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1166
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      173
      1065
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      99
      752
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      727
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      337
      667
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      651
    Aihe