Brassie härkäfileen valmistus

Monet kaupat kauppaavat tätä brasilialaista lihaherkkua. Olen vielä sen verran tumpelo lihanvalmistuksessa, että haluaisin tietää kuinka härkäfilee valmistetaan. Paistetaanko siivut pannulla vai voiko ne grillata?
91460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

sekä että.

Äänestä

No siitähän valmistetaan syötävää aivan kuin minkä maalaisesta naudan sisäfileestä (sisäfileestä lienee kyse?) tahansa. Pihveiksi tai kokonaisena paistettuna. Itse teen usein fileen kapeimmasta osasta lisäksi "riimihärkää".

Tuolta löytyy muutamia ohjeita:

http://www.finfood.fi/finfood/liha.nsf/0/8D9BB897B442DF08C2256FB2003D20E4?opendocument

Ja muistathan - naudanfileetä (teki siitä sitten pihvejä tai laittoi kokonaisena) ei pidä/saa paistaa läpikypsäksi - turhan hyvää & kallista lihaa siten pilattavaksi! Siis punaiseksi tai mediumiksi.

Äänestä

...miten tahansa, pidä huoli, että liha on riittävän pitkään raakakypsytettyä.

Näyttävät myyvän suomalaisissa kaupoissa naudanlihaa, jossa viimeinen myyntipäivä on usieden viikkojen päässä - taatusti sitkeää lihaa, jos aikoo siitä tehdä pihvejä lähipäivinä oston jälkeen.

Naudanliha on parhaimmillaan juuri ennen sitä viimeistä myyntipäivää, silloin se on mureaa eikä vaadi mitään makua pilaavia marinadeja.

Äänestä
  • "Näyttävät myyvän suomalaisissa kaupoissa naudanlihaa, jossa viimeinen myyntipäivä on usieden viikkojen päässä - taatusti sitkeää lihaa, jos aikoo siitä tehdä pihvejä lähipäivinä oston jälkeen."

    Meidän kaupungissamme tuota mureinta naudanlihaa myydään 50%:n alella. Alennustiskiin menee, jos on viimeiseen myyntipäivään viikon verran. Siis murein ja paras pihviliha alella ja sitkeä pihveiksi sopimaton liha täydellä hinnalla.

    No - hölmöt juntit maksavat kovan hinnan sitkeästä lihasta, fiksut kulinaristit saavat pihvinsä puolella hinnalla. Tyhmiä saa ja pitääkin kusettaa!

    Äänestä

  • sisämaalainen kirjoitti:

    "Näyttävät myyvän suomalaisissa kaupoissa naudanlihaa, jossa viimeinen myyntipäivä on usieden viikkojen päässä - taatusti sitkeää lihaa, jos aikoo siitä tehdä pihvejä lähipäivinä oston jälkeen."

    Meidän kaupungissamme tuota mureinta naudanlihaa myydään 50%:n alella. Alennustiskiin menee, jos on viimeiseen myyntipäivään viikon verran. Siis murein ja paras pihviliha alella ja sitkeä pihveiksi sopimaton liha täydellä hinnalla.

    No - hölmöt juntit maksavat kovan hinnan sitkeästä lihasta, fiksut kulinaristit saavat pihvinsä puolella hinnalla. Tyhmiä saa ja pitääkin kusettaa!

    ja sittenkin raakakypsytän lihaa kylmiössä kunnes sopivan tummaa. Yksi vaihtoehto vois olla grillata filee kevyesti ympäriinsä tosi kuumalla, jotta tulee pintaa, ja sitten folioon ja uuniin, että kuumenee, mutta jää sopivan raa'aksi keskeltä.

    Äänestä

Luin Kuluttaja-lehdestä pihviliha-vertailun, olisiko ollut -05 vuosikertaa. Brassilihat sai tuomion: Hapan maku, liian kauan raakakypsynyt, vaikka viimeiseen myyntipäivään oli yli 1kk. En tiedä miten suomalaiset lihat käyttäytyy, mutta saivat parhaat arviot testissä. Pikaruskistus molemmin puolin, pippurit ja suola pintaan, uuniin 225C` 2minuuttia, hiukan vetäytymistä ja kohti ääntä. En ole brassin vihaaja, eikä kyllä ole kokemusta suomalaisistakaan huippulihoista, mutta ajattelin kokeilla Portin Sisäfileetä, vaikka hinta on liki 20eur/kg.

Äänestä
  • Kuluttaja-lehti 4/2004, siinä oli tämä suomi vastaan brassi vertailu.

    Äänestä

  • Jaaha, vai että liian raakakypsynyttä. Kai se voi siltä tuntua, jos on tottunut suomalaiseen melkein elävänä myytävään vanhuuteen kuolleeseen sitkakkeeseen.

    Äänestä

  • e-koodit kirjoitti:

    Jaaha, vai että liian raakakypsynyttä. Kai se voi siltä tuntua, jos on tottunut suomalaiseen melkein elävänä myytävään vanhuuteen kuolleeseen sitkakkeeseen.

    Etsi käsiis se Kuluttaja-lehden numero ja lue painettua tekstiä, jos osaat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oili kirjoitti:

Monet kaupat kauppaavat tätä brasilialaista lihaherkkua. Olen vielä sen verran tumpelo lihanvalmistuksessa, että haluaisin tietää kuinka härkäfilee valmistetaan. Paistetaanko siivut pannulla vai voiko ne grillata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu