Mitäs..

fisu¤¤

luulisitte että voiko banaania pakastaa esim. viipaleina?

4

1062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Makumaailma

      Yksi banaani ei maksa niin paljoa, etteikö sitä voisi ihan oikeasti kokeilla itsekin ja saa varmasti rehellisen vastauksenkin samalla.

    • Kokkinen

      Kysympä miksi?

      Toki kakkujen jne... täytteenä onnistuu. Ja banaanin rakennehan muuttuu hieman pakkasessa joten mössömpää siitä tulee kakuissahan se ei haita ollenkaan. Kenties pakastettua banaania voisi käyttää leivonnassa.

      Tosin ei banaani niin kallista ole, että sitä kannattaisi sellaisenaan pakastaa. Jos kyseessä on isompi halppis/ilmainen erä niin leivo pakkaseen ja syö banaaneja niin paljon kuin jaksat ja kokeile pikkusella tai ehkä vähän isommalla määrällä miten käyttäysyy viipaleina pakkasessa.

      Kenties ihan soseena olis parhain kokeilla ja annos pusseihin pakata.

    • muuttuu...

      löllöksi, jos annat sulaa esim. viipaleiden.

      Yksi allergikkojenkin herkku on tämä:

      Viipaloi banaanit ja pakasta. Anna viipaleiden hiukka sulaa, mutta todellakin vain ihan hiukan. Soseuta sauvasekoittimella tai monitoimikoneella ja herkullinen jälkiruoka/sorbetti/kakunkuorrute on valmista.

      Mietin sitäkin, että nuo pakastetut banaaniviipaleet sopis varmasti pirtelön sekaan soosattuna ja voishan ne hyviltä maistua puolijäisinä helteellä.

      • ja....

        kiitoksia kovasti näistä vinkeistä! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1114
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      504
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe