et ne mitkä sisältää rikkidioksia niin pitäisikö
niitä liottaa ennen syömistä..?? Onko tietoa?? Ja jos pitää niin miten kauan ja minkalaista se vesi pitää olla.. haaleaa jne.. Rakastan kuivattuja aprikooseja ylikaiken mut tuntuu et kun niitä syö niin massu tahtoo tulla kipeäksi..
Kuivatuista aprikooseista..
6
473
Vastaukset
- ----
Osta rikittömiä mikäli hyvin pieni määrä rikkiä ärsyttää masuasi. Ei kannata liottaa sillä silloin pehmenevät eivätkä ole niin hyviä napostella tai voithan kokeilla jos tykkäät liotetuista. Noita liotustapoja paljon mut yleensä kylmään veteen.
Kokeileppas että juot jotain nestettä vaikkapa vettä kun syöt kuivattuja aprikooseja tällöin suurempikaan määrä ei muuta niin helposti masusi neste/happamuus -tasapainoa. Ja nuohan on kuivattuja joten ne turpoovat jonkin verran joten kerralla ei älyttömiä määriä kannata syödä. Tuo turpoominenkin voi aiheuttaa masukipua.
Tämä on vain minun mielipide viisaammat korjatkoon.- vastauksestasi!
Minä asun semmosessa tuppu kylässä että täält ei kyllä saa rikittömiä... Mut pitää kokeilla jos se
veden juominen auttaa.. - ----
vastauksestasi! kirjoitti:
Minä asun semmosessa tuppu kylässä että täält ei kyllä saa rikittömiä... Mut pitää kokeilla jos se
veden juominen auttaa..Luontaistuotekaupasta jos ei muualta löydy, joskin hinta yleensä hitusen kalliimpa.
- sieltä..
---- kirjoitti:
Luontaistuotekaupasta jos ei muualta löydy, joskin hinta yleensä hitusen kalliimpa.
varmaan löytyisi mutta täällä perä-korvessa ei ole luontaistuotekauppaa.. Kiitos joka tapauksessa!!
- supermarket?
sieltä.. kirjoitti:
varmaan löytyisi mutta täällä perä-korvessa ei ole luontaistuotekauppaa.. Kiitos joka tapauksessa!!
Niistä niitä ainakin löytyis. Ja seuraava "suurkaupunkivieras" tuokoon sinulle kahvipaketin sijaan tuomisina rikittömiä aprikooseja :)))
- lähin
supermarket? kirjoitti:
Niistä niitä ainakin löytyis. Ja seuraava "suurkaupunkivieras" tuokoon sinulle kahvipaketin sijaan tuomisina rikittömiä aprikooseja :)))
iso supermarket sijaitsee n. 60km päässä. Mut hyvä idea tuo et voi pyytää aprikooseja tuliaisiksi.. Kiitos! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3410501Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12410099- 217911
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776294Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304852- 534641
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1144011Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1233381- 623097
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2173016