Mikä Jehovan todistajien opissa on ns. valtavirran kristittyjen mielestä niin vaikeaa sulattaa, että JT:t pitää julistaa "kristillisperäiseksi uususkonnoksi" tms., eli ei-kristityiksi?
JT:t eivät usko kolminaisuuteen, mutta kyseinen oppi on muutenkin kiistanalainen. Raamatun perusteella voi todistella kolminaisuuden puolesta tai sitä vastaan, sopivasti jakeita valitsemalla. Varmaa kuitenkin on, että perusteellista kolminaisuusopin esitystä ei Raamatusta löydy. Jos löytyisi, uskontunnustukset olisi voinut jättää laatimatta.
Kolminaisuuteen uskomista ei mielestäni voi kristityltä vaatia. Ei siihen uskominen silti kiellettyäkään taida olla.
JT:t eivät myöskään usko kuolemattomaan sieluun, tai helvettiin. Nämäkin asiat ovat, kuten kolminaisuus, kiistanalaisia. Raamattu ei ole niiden suhteen kovinkaan selväsanainen. Jakeita valitsemalla voi esittää perusteluja puolesta tai vastaan. Oikeastaan Raamattu ei käsittele näitä asioita kovinkaan paljon.
Raamattu sen sijaan tekee täysin selväksi Jeesuksen merkityksen, ja sen, ettei kukaan voi lähestyä Jumalaa muuten kuin Jeesuksen kautta. Tätä asiaa käsitellään todella paljon.
Jehovan todistajat uskovat Jeesukseen. JT:t myös pyrkivät noudattamaan Raamatun moraalinormeja ja kertomaan uskostaan muille. Mielestäni tämän pitäisi riittää. Jos nämä toteutuvat, kyseessä on kristillinen liike.
En väitä, että JT:t olisivat ainoita kristittyjä. Väitän kuitenkin, että Jehovan todistajien joukossa on aitoja kristittyjä, niin kuin heitä on myös esim. luterilaisten ja katolilaisten joukossa. Ja jokainen näistä ryhmistä sisältää myös "tapauskovia", jotka kuuluvat uskontoon jostain muusta syystä kuin vilpittömän uskon takia.
Joillekin JT:t ovat kuitenkin mörkö. Miksi? Mikä heissä on niin kamalaa?
Ovatko JT:t kristittyjä?
11
547
Vastaukset
- AulisMäki
Ollakseen aito kristitty, tulee pyrkiä tarkoin jäljittelemään Herran Jeesuksen Kristuksen antamaa elämäntapamallia. Varhaiskristityt ovat siksi oivallinen tapa tarkastella tätäkin asiaan.
Jeesuksen ja myöhemmin varhaiskristittyjen antaman mallin mukaisesti Jehovan todistajat eivät ota osaa maailman poliittisiin kysymyksiin.
Miksi? Siksi, koska Saatana Panettelija on tämän asiainjärjestelmän hallitsija, eikä Jumalan valtakunta ole tästä maailmasta.
TÄSSÄ TARKEMPI TARKASTELU ASIAN TIIMOILTA:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000018896384- Johannes lastaaja
..mutta niellään kameleita. Noissa kahdessa edellisessä viestissä nimittäin. Voi kuinka epäselvää 1. kirjoittajalle näyttää olevan mitäRaamattu opettaa vaikkapa yhdestä Jumalasta kolmessa eri ilmenemismuodossa ja samoin siitä että ihminen on ruumis, sielu ja henki...Mikähän mahtaa olla nimimerkin "ekumenia" tausta oppineisuus Raamatusta???
- voi ihminen
ola hengellisesti, kun väittää ettei raamattu puhu helvetistä mitään.
Jeesus puhui paljon tästä aiheestä ja varoitti joka tilanteessa että tehkää parannut ettette joutuisi helvettiin, missä on hammasten kiristys ja itku.
Matt 13:37. Niin hän vastasi ja sanoi: "Hyvän siemenen kylväjä on Ihmisen Poika.
38. Pelto on maailma; hyvä siemen ovat valtakunnan lapset, mutta lusteet ovat pahan lapset.
39. Vihamies, joka ne kylvi, on perkele; elonaika on maailman loppu, ja leikkuumiehet ovat enkelit.
40. Niinkuin lusteet kootaan ja tulessa poltetaan, niin on tapahtuva maailman lopussa.
41. Ihmisen Poika lähettää enkelinsä, ja he kokoavat hänen valtakunnastaan kaikki, jotka ovat pahennukseksi ja jotka tekevät laittomuutta,
42. ja heittävät heidät tuliseen pätsiin; siellä on oleva itku ja hammasten kiristys.
43. Silloin vanhurskaat loistavat Isänsä valtakunnassa niinkuin aurinko. Jolla on korvat, se kuulkoon.
Tämä tila tulee jatkumaa iankaikkisesti. Ilm 20:10. Ja perkele, heidän villitsijänsä, heitetään tuli- ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti.
Eli myös väärä profeetta ja peto, jotka ovat ihmisiä, jotka ovat ottaneet pedon merkin ja he joutuva helvettiin, jota eivat jehovantodistajat edes tunnusta olevan olemassa.
Jeesuksen tunnustaminen joksikin, ei vielä riitä, kyllä ne islamistitkin tunnustaa että Hän on ollut olemassa, mutta että Hän oli vain yksi profeetoista yms. Ei tämä auta, sillä raamttu sanoo että riivaajatki uskoo ja vapisee.
Usko joka pelastaa on sitä että Jeesus tunnustetaan Jumalan pojaksi ja Jumalaksi, joka on Jumalasta syntynyt ja on Jumala ja sekään ei vielä riitä, vaan Hänen pitää tulla ihmisen sydämeen, Pyhän hengen kauta, silloin ihminen uudestisyntyy ja vasta sitten Hän on pelastettu.
Jehovalaiset ei tunnusta että Pyhä Henki olisi persoona, vaikka raamattu sen suoraan keikella tavalla sanoo. Hänet voi murehduttaa ja sitähä ei voi tehdä persoonattomalle ja Hän opettaa ja muistuttaa kaikesta yms.
Joh 14:26. Mutta Puolustaja, Pyhä Henki, jonka Isä on lähettävä minun nimessäni, hän opettaa teille kaikki ja muistuttaa teitä kaikesta, minkä minä olen teille sanonut.
Jehovantodistajat eivät ole Jumalasta ja hekin voivat pelastua, kunhan hylkäävatä valheen ja tulevat aidosti Jumalan eteen ja pyytävät Jeesuksen tähden syntejään anteeksi ja pyytävät Hänet sydämeensä ja uudestisyntyvät.
Tässä linkissä on lisätietoa pelastuksesta ja jos haluaa tulla aidosti uskoon, kannattaa otta ne omat puheet linkki ja rukoilla perässä se syntisen rukous ja uskoa se sitten todeksi.
http://usko.spaces.live.com/PersonalSpace.aspx?_c02_owner=1 - Kumpihan korjaa näkemyksensä?
Tämän saitin
http://www.stabu.net/jehtodkr.html
ei-JT-kirjoittajan mukaan kristittyjä ovat ne, jotka uskovat yhteen Jumalaan ja Jeesukseen Kristukseen Jumalan Poikana ja Raamattuun Jumalan pyhänä kirjoitettuna Sanana. Näin juuri JT:t tekevät.
Kumpihan korjaa näkemyksensä? te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta- se on Jumalan lahja- ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi. Ef.2:8-9
Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi. Ap.t.16:31
Minä olen ovi; jos joku minun kauttani menee sisälle, niin hän pelastuu, ja hän on käyvä sisälle ja käyvä ulos ja löytävä laitumen. Joh.10:9
Minun lampaani kuulevat minun ääntäni, ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua. Ja minä annan heille iankaikkisen elämän, ja he eivät ikinä huku, eikä kukaan ryöstä heitä minun kädestäni.
Joh.10:27-28- Lehtiveli
Vastaus tähän kysymykseen riippuu määrittelijästä. Perinteisen uskontotieteellisen määritelmän mukaan Jehovan todistajat eivät ole kristittyjä, koska heidän opinkäsityksensä eroavat valtavirran kristillisyydestä.
Toisaalta taas Jehovan todistajat ovat yhtä paljon kristittyjä kuin kaikki muutkin, koska hehän haluavat olla Jessen seuraajia. Perinteisesti kristityt mielletään Jessen seuraajiksi..
Kumpaa määritelmää haluat käyttää? ;)- ekumenia
Mielestäni "Jessen" seuraaminen saa luvan riittää. Kristillisyyden määritelmää ei pidä tehdä liian monimutkaiseksi. Muslimit ja hindut eivät ole kristittyjä, mutta JT:t, katolilaiset, luterilaiset ja helluntailaiset ovat.
Se, että kristillisillä suuntauksilla on erimielisyyksiä, ei ole mikään uusi juttu. Luterilainen ja katolinen kirkko ovat vasta viime aikoina "päässeet väleihin" keskenään, ja taitavat toisensa jo kristillisiksi tunnustaa.
Uskontotieteitä en pahemmin arvosta - suoraan sanottuna koko ajatus on typerä (ainakin, jos tämä ns. uskontiede on jollain tapaa tunnustuksellista). Uskonto ei ole tiedettä, eikä tiede ole uskontoa.
- Jt joutuvat
halllintoelimen päätöksestä uskomaan että JEESUS on yhtä kuin ARKKIENKELI MIKAEL!!!
- ekumenia
Kristinuskossa on kyse siitä, että uskoo Jeesuksen olevan Jumalan Poika. Ja uskoo, ettei Jumalaa voi lähestyä muuten kuin Jeesuksen kautta.
Jeesuksen olemus on toisarvoinen asia.
JT:t uskovat Jeesuksen olevan arkkienkeli Mikael. Luterilaiset (ja monet muut) uskovat Jeesuksen olevan kaikkivaltiaan Jumalan yksi persoona. Oli kummin oli, tämä on mielestäni kristinuskon kannalta sivuseikka.
Ja mitä tulee hallintoelimen päätökseen... Opiskelepa huviksesi luterilaiseksi papiksi (ellet jo ole sellainen), ja kokeile vastustaa kolminaisuutta. Mitenhän tuomiokapituli mahtaisi asiaan suhtautua? - olla noin heppoista
ekumenia kirjoitti:
Kristinuskossa on kyse siitä, että uskoo Jeesuksen olevan Jumalan Poika. Ja uskoo, ettei Jumalaa voi lähestyä muuten kuin Jeesuksen kautta.
Jeesuksen olemus on toisarvoinen asia.
JT:t uskovat Jeesuksen olevan arkkienkeli Mikael. Luterilaiset (ja monet muut) uskovat Jeesuksen olevan kaikkivaltiaan Jumalan yksi persoona. Oli kummin oli, tämä on mielestäni kristinuskon kannalta sivuseikka.
Ja mitä tulee hallintoelimen päätökseen... Opiskelepa huviksesi luterilaiseksi papiksi (ellet jo ole sellainen), ja kokeile vastustaa kolminaisuutta. Mitenhän tuomiokapituli mahtaisi asiaan suhtautua?että se mikä Jeesuksen ns olemus on ,on toiarvoinen asia,voisipa joku sanoa vaikka että hän on Röllipeikko ...Kyllä en minä ymmärrä Kylää Jeesus on Jeesus eikä mikään enkeli,muutenhan se olis sama kuin että Joulupukki ,joo on se mutta oikeesti Niilo Tarvajärvi
- Liisukka
JT.llä ei ole rakkautta keskuudessaan ja he kohtelevat huonosti käyttävät henkistä väkivaltaa niitä kohtaan, jotka ovat lähteneet pois heidän keskuudestaan. Uudenmaailman käännöksen kääntäjät eivät osanneet esim. kreikkaa.
JTden rakkaudettomuuden lähimmäisiään kohtaan huomaa täällä kirjoittelevien teksteistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293335- 1211355
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101285- 711038
- 581031
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871016olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26957Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38931Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67910Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78865