Haluaisin joskus vielä päästä opiskelemaan geologiaa, ja minua kiinnostaa erityisesti vulkanismi ja seismologia, mutta ovatko nämä aiheet paremmin esillä geofysiikan puolella? kun kerran kyse on aika pitkällä litosfäärilaattojein liikkeiden seurauksista..
Mulla on seiskaa tullu lyhyestä matikasta ja kymppiä mantsasta niin tympii vähän ku matikkaa noissa kumminkin tarvitaan. Vai mitä mieltä olette?
Geofysiikan ja geologian ero
6
1031
Vastaukset 6
- geogirl
Mene lukemaan geologiaa Helsinkiin. Siellä voit samalla käydä joitakin geofysiikan kursseja, mutta jos oikeasti haluat opiskella vulkanismia ja seismologiaa, niin ulkomaille on lähdettävä!
Mantsan kympillä et tee mitään näissä hommissa!- lukiolaistyttö..
Tuskin Helsinkiin pääsisin kovan tason vuoksi. Mutta Oulu, Turku ja Joensuu saattaisivat olla parempia vaihtoehtoja minulle.
EN tarkoittanut että pelkkää seismologiaa ja vulkanismia.. Kiitos "kannustuksesta" muuten tossa mantsakymppi jutussa. Varmaan opin geologiaa parhaiten ruotsin tunnilla. - Opinahjossa
lukiolaistyttö.. kirjoitti:
Tuskin Helsinkiin pääsisin kovan tason vuoksi. Mutta Oulu, Turku ja Joensuu saattaisivat olla parempia vaihtoehtoja minulle.
EN tarkoittanut että pelkkää seismologiaa ja vulkanismia.. Kiitos "kannustuksesta" muuten tossa mantsakymppi jutussa. Varmaan opin geologiaa parhaiten ruotsin tunnilla.Etpä sitä voi tietää ennen kuin kokeilet. Ja sanoisin näin, että mantsan kymppi korreloi aika lailla pääsyyn tälle alalle. Tai näin ainakin minulla.
Terveisin: Ei niin kovatasoinen opiskelija - Opinahjo
Opinahjossa kirjoitti:
Etpä sitä voi tietää ennen kuin kokeilet. Ja sanoisin näin, että mantsan kymppi korreloi aika lailla pääsyyn tälle alalle. Tai näin ainakin minulla.
Terveisin: Ei niin kovatasoinen opiskelijaSiis geologiaan. Geofysiikkaan taas tarvitaan laskupäätä enempi, jota en itse omista. Seismologia kun ainakin kuuluu fysikaalisiin tieteisiin.
- geogirl
lukiolaistyttö.. kirjoitti:
Tuskin Helsinkiin pääsisin kovan tason vuoksi. Mutta Oulu, Turku ja Joensuu saattaisivat olla parempia vaihtoehtoja minulle.
EN tarkoittanut että pelkkää seismologiaa ja vulkanismia.. Kiitos "kannustuksesta" muuten tossa mantsakymppi jutussa. Varmaan opin geologiaa parhaiten ruotsin tunnilla.Siis lukiossa luetaan maantietoa. Yliopistossa tuollaista oppiainetta ei ole ollenkaan, vaan siellä on aineena maantiede.
Älä nyt pahastu, mutta lukion maantietohan on enimmäkseen sitä että luetaan asioita erilaisista ilmiöistä kuten sademäärät, maanjäristykset jne. Itse asiassa lukion maantieto on suurimmaksi osaksi kansantajuisesti selitettyjä geofysiikan ilmiöitä. - lukiolaistyttö..
geogirl kirjoitti:
Siis lukiossa luetaan maantietoa. Yliopistossa tuollaista oppiainetta ei ole ollenkaan, vaan siellä on aineena maantiede.
Älä nyt pahastu, mutta lukion maantietohan on enimmäkseen sitä että luetaan asioita erilaisista ilmiöistä kuten sademäärät, maanjäristykset jne. Itse asiassa lukion maantieto on suurimmaksi osaksi kansantajuisesti selitettyjä geofysiikan ilmiöitä.Lukiossa EI lueta maantietoa. Jos niin olen sanonut, se on ollut vahinko. Uuden opetussuunnitelman myötä maantieto muutettiin maantieteeksi, sekä lukioissa että yläkouluissa.
Eli lukiot & yliopistot = maantiede
Olet sinäkin varsinainen geogirl.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1701114En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45753Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27713Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137708- 44669
- 67635
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l203608Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164592Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36590Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580