Haluaisin joskus vielä päästä opiskelemaan geologiaa, ja minua kiinnostaa erityisesti vulkanismi ja seismologia, mutta ovatko nämä aiheet paremmin esillä geofysiikan puolella? kun kerran kyse on aika pitkällä litosfäärilaattojein liikkeiden seurauksista..
Mulla on seiskaa tullu lyhyestä matikasta ja kymppiä mantsasta niin tympii vähän ku matikkaa noissa kumminkin tarvitaan. Vai mitä mieltä olette?
Geofysiikan ja geologian ero
6
974
Vastaukset
- geogirl
Mene lukemaan geologiaa Helsinkiin. Siellä voit samalla käydä joitakin geofysiikan kursseja, mutta jos oikeasti haluat opiskella vulkanismia ja seismologiaa, niin ulkomaille on lähdettävä!
Mantsan kympillä et tee mitään näissä hommissa!- lukiolaistyttö..
Tuskin Helsinkiin pääsisin kovan tason vuoksi. Mutta Oulu, Turku ja Joensuu saattaisivat olla parempia vaihtoehtoja minulle.
EN tarkoittanut että pelkkää seismologiaa ja vulkanismia.. Kiitos "kannustuksesta" muuten tossa mantsakymppi jutussa. Varmaan opin geologiaa parhaiten ruotsin tunnilla. - Opinahjossa
lukiolaistyttö.. kirjoitti:
Tuskin Helsinkiin pääsisin kovan tason vuoksi. Mutta Oulu, Turku ja Joensuu saattaisivat olla parempia vaihtoehtoja minulle.
EN tarkoittanut että pelkkää seismologiaa ja vulkanismia.. Kiitos "kannustuksesta" muuten tossa mantsakymppi jutussa. Varmaan opin geologiaa parhaiten ruotsin tunnilla.Etpä sitä voi tietää ennen kuin kokeilet. Ja sanoisin näin, että mantsan kymppi korreloi aika lailla pääsyyn tälle alalle. Tai näin ainakin minulla.
Terveisin: Ei niin kovatasoinen opiskelija - Opinahjo
Opinahjossa kirjoitti:
Etpä sitä voi tietää ennen kuin kokeilet. Ja sanoisin näin, että mantsan kymppi korreloi aika lailla pääsyyn tälle alalle. Tai näin ainakin minulla.
Terveisin: Ei niin kovatasoinen opiskelijaSiis geologiaan. Geofysiikkaan taas tarvitaan laskupäätä enempi, jota en itse omista. Seismologia kun ainakin kuuluu fysikaalisiin tieteisiin.
- geogirl
lukiolaistyttö.. kirjoitti:
Tuskin Helsinkiin pääsisin kovan tason vuoksi. Mutta Oulu, Turku ja Joensuu saattaisivat olla parempia vaihtoehtoja minulle.
EN tarkoittanut että pelkkää seismologiaa ja vulkanismia.. Kiitos "kannustuksesta" muuten tossa mantsakymppi jutussa. Varmaan opin geologiaa parhaiten ruotsin tunnilla.Siis lukiossa luetaan maantietoa. Yliopistossa tuollaista oppiainetta ei ole ollenkaan, vaan siellä on aineena maantiede.
Älä nyt pahastu, mutta lukion maantietohan on enimmäkseen sitä että luetaan asioita erilaisista ilmiöistä kuten sademäärät, maanjäristykset jne. Itse asiassa lukion maantieto on suurimmaksi osaksi kansantajuisesti selitettyjä geofysiikan ilmiöitä. - lukiolaistyttö..
geogirl kirjoitti:
Siis lukiossa luetaan maantietoa. Yliopistossa tuollaista oppiainetta ei ole ollenkaan, vaan siellä on aineena maantiede.
Älä nyt pahastu, mutta lukion maantietohan on enimmäkseen sitä että luetaan asioita erilaisista ilmiöistä kuten sademäärät, maanjäristykset jne. Itse asiassa lukion maantieto on suurimmaksi osaksi kansantajuisesti selitettyjä geofysiikan ilmiöitä.Lukiossa EI lueta maantietoa. Jos niin olen sanonut, se on ollut vahinko. Uuden opetussuunnitelman myötä maantieto muutettiin maantieteeksi, sekä lukioissa että yläkouluissa.
Eli lukiot & yliopistot = maantiede
Olet sinäkin varsinainen geogirl.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012180Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3021980Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1111950Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441781Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091637- 341415
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291225Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941143Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701130- 511077