Tiedän ettei kotona saa kunnon paniineja varmaan tehtyä mutta kaipaisin ohjeita :P Enemmän niihin täytteisiin tai kastikkeisiin mitä niissä käytetään en nyt tiedä mitä niissä käytetään... Eli saako niitä jostain ostettua vai pitääkö ne itse tehdä? Ja mistä niitä voi kastikkeita voi hankkia tai mikä on hyvä respeti niihin?
Panini ohjeita?
Anjel
21550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Käännä asian vielä päälaelleen ja väitän, että kotona saa aina parempaa safkaa kuin rafloissa. Valitset vaan sopivat sörsselit ja jos omistat sellaisen pöytägrillin niin mikäs sitä estää luomasta vaikka kuinka maukkaita panineja.
Itsekin teen Panineja jos jonkinlaisia ja Subway tyyppisiä leipiä.
Noista kastikkeista sen verran, että voit soveltaa vaikka tyypillisiä salaatinkastikkeita tai vaikka sekoittaa juustoraastetta niihin jos ovat liian nestemäisiä
Riippuu kuinka omatekoista haluat tehdä..?
(ah, omatekemä on parasta, sillä vaihtoehtoja on tuhansia ja taas tuhansia) Sämpylöitä saa esilämmitettyjä vaikka mistä kaupoista.
Jos haluat tehdä sämpylänkin itse niin siitä vaan ohjeita leipomo kirjoista katsomaan. ---> kirjastoon jos et omista yhtään kirjaa..
Kastikketta paninin väliin, tämä on vain esimerkki:
-Tonnikalaa 1 tölkki(mieluusti öljyssä)(valuta vähän)
-Tilliä (oman maun mukaan)
-Mozarella juustoa 4-6 ruokalusikallista
-Edamia 4-6 siivua (määrä riippuu mozarella juuston määrästä)
-noin 6 tomaatti siivua
(tästä riittää pariinkin tai kolmeen paniniin)