Onnellisuus unohtunut...

Onnellisuus on ehkä huono ilmaus tunteelle, jonka olen unohtanut. Jokainen, joka on ollut rakastunut ja saanut vastarakkautta, tietää tunteen, mikä on uuden suhteen alkumeterillä. Toisin sanoen kuherruskuukausi. Perhoset lentää vatsassa ja kuu on helppo tuoda taivaaalta. Oi kuinka ihanaa eikö vain? Olisi(ko) luonnolisempaa jos mies "unohtaisi" alkuhuuman ja nainen tuskailisi menneiden perään, mutta meillä se on päinvastoin. Minä miehenä haikailen mennyttä aikaa.

Ongelmana on se, että yli viisivuotisen parisuhteeni aikana en ole unohtanut tuota tunnetta, vaan se on yhtä vahva kuin suhteen alkumetreillä. Mutta kun puoliso on "arkistunut", alkuhuuma on kadonnut ja suhde vaan "on".

Itse olen valmis tuomaan kuun tähtineen taivaalta edelleen. Vastakaikua vaan ei kuulu. Metsä ei vastaa kun huudan. Toki suhde on ihan mukiinmenevää sorttia, mutta se, mitä aiemmin alkuhuumassa oli luonnollista ei ole enää. Pikemmin se pelottaa. Esimerkiksi alkuvaiheessa ollaan kohteliaita ja ajatellaan vaan toisen parasta. Avataan ovia, annetaan istua parhaalla paikalla, passataan toista jne. Toteutan näitä plus monia muita vieläkin, mutta kiitos ja lämmin katse on poissa. Se on "tavallista". Ehdotus hakea jäätelöt ja syödä ne sylikkäin puiston penkillä ja puhellen kauniisti ei tule kuuloonkaan. Puhumattakaan että uskaltaisin hertättää suuseksillä aamuyöllä. Johan siitä riemu repeäisi.
En uskalla edes ehdottaa moisia, sillä niistä tulee vaan pettymyksiä itselleni. Toki seksiä on vieläkin. Ehkei yhtä useasti, mutta se ei ole olennaista, vaan tunne että toinen välittää.

Ongelmana on:
Tunnen olevani yksin omalla planeetalla vaikka toinen istuukin kymmenen sentin päässä ja nukkuu vieressä.

Onkohan kellään vastaavia tuntemuksia ja ratkaisua yksinäiseen ongelmaani.

3

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain myös hyvää :)

      Voisitte kokeilla tantrisia harjoitteita, joilla on mahdollisuus löytää yhteys toisiinne.

    • M22

      kuulostaa hyvinkin tutulta, mutta ratkaisua "ongelmaan" en tiedä..

      • Lyhyesti: ERO.

        Sinkkuelämä alkoi ja päättyi jo. Siitä ei sen enempää. Heti eron jälkeen tuntui pahalta tottakai. Ystäväni tuki mua ja oon edelleen kiitollisuuden velassa. Vasta nyt "kauempaa" huomaa kuinka sokea rakkaus oikeesti on. Päivääkään en vaihtaisi pois, mutta suhdetta en missään tapauksessa jatkaisi. On liian lähellä nähdäkseen asiat oikein.

        Kuten rakkauteen ja parisuhteisiin yleensä, tämäkään ei oo mikään oikea kaava. Mun kohdalla se oli oikee ratkasu.

        Toivottavasti oot itse saanut solmut auki. Tavalla tai toisella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2045
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1854
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      322
      1667
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1546
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1153
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1093
    7. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      89
      1057
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1037
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      63
      1032
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1018
    Aihe