Ylellä oli lauantaina 2.9.06 mielenkiintoinen dokumentti nimeltään "Totuus Omega 3:sta". Ihmetyttämään jäi se, että Omega 6:tta ihmiset saavat liikaa ravinnosta (esim liha) ja se estää omega 3:n edullisia vaikutuksia?? Minkä takia sitten mm. flora-margariineja mainostetaan camelina öljyllä ja sillä, että tuote sisältää paljon omega 3:a. tuote selosteessa on kuitenkin omega 6:n määrä kaksinkertainen omega 3:een nähden... teoriassa tollaseen margariiniin ei sitten kannattais koskea?
Omega 3 vs. Omega 6
ihan ihan ihan ihmeissään.
31043
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On Opel vaikka voissa paistaisi, ja kun kääntää toisinpäin tulee lepo.
Margariineja mainostetaan vain yrityksien rahankiilto eli voitto silmissä! Ei ne terveyttä ajattele. Vain voi on täysin terveellistä!!! Sama virsi on lääketehtailla.(voitto ei terveys).
Törmäsin mielenkiintoiseen kirjaan, jossa kerrotaan selkokielellä omega-3 ja omega-6 rasvahappojen terveysvaikutuksista. Se on nimeltään Omega - rasvahappojen vallankumous.
Siinä käsitellään aika paljon uusimpia tutkimuksiakin ja biokemian tohtori timo lehto on antanut kirjalle suosituksensa.
En tiedä onko kirjakaupoissa vielä, itse en ainakaan löytänyt mutta ainakin medilife biolääketieteen klinikka myy sitä. www.medilife.fi löytyy puhelinnumero ja sähköposti... itse ainakin pidän kirjasta paljon.