omena kuutioita

Eli voiko omenoita pakastaa kuorittuna ja kuutioituna? Ajattelin että ne olisi kätevä sitten heittää pannariin tai piirakkaan tms suoraan pakastimesta. Sosetta teen jo jonkin verran mutta mitenkäs onnistuis niin ettei ihan sosetta tekis?

Kenelläkään kokemuksia? Mites voi estää tummumisen?

Myös muita ehdotuksia otetaan ilomielin vastaan!
612438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

omenalohkoja/kuutioita voi kai pakastaa niin et lisää niihin vähän sitruunamehua, etteivät tummu. Tuli poimittua 140 omppuja, joten tosiaan ideoita kehiin mitä tekisin...mehun lisäksi..

Äänestä

pakastaneen omenoita viipaleina pusseissa. Kyllähän ne sulaessaan tummuivat, mutta puolijäisinä piirakan päälle ja kaneli-sokerit pintaan, niin nami nami :)

Joskus äitini pakasti viipaleita sokerivedessäkin, mutten muista, pysyivätkö paremmin vaaleina.

Äänestä

Kyllä voi pakastaa, olen itse pakastanut viipaleina, sekä myös kokonaisina. Viipaleihin en ole edes kuorinut, vaan leikannut sopivankokoisiksi viipaleiksi ja laittanut annospusseihin. Minulla oli aikaisemmin iso pakastin johon mahtui paljon tavaraa, ja kun olin tarpeeksi laiska, kokeilin miten kokonaisen omenan pakastus onnistuu. Laitoin vielä nämä omenat muovikassiin, eli koko kassillinen pakkaseen. Sitten, kun tarvii omenia ne otetaan pakkasesta sulamaaan, mutta ne eivät saa sulaa kokonaan, silloin niitä on helpompi käsitellä. Etenkin kokonainen omena leikataan viipaleiksi hieman jäisenä, heti kun siihen vain veitsi uppoaa ja suoraan piirakan päälle ja uuniin, hyvin toimii. Eivätkä ne mitenkään ihmeemmin tummu, viipaloidutkaan, kun on tarpeeksi nopea siinä pakastusvaiheessa. Kokeileppa.

Äänestä

Taitaa tulla tämä juttu jo sesongin ulkopuolella, mutta kokeiles tätä vaikka ensi syksynä. Omenat tosiaan kestää pakastusta, itse laitoin kuutioita pakkaseen ja sitten sämpylöidenteon yhteydessä nakkasin kourallisen omppukuutioita taikinaan - tuli tosi meheviä!

Äänestä
  • Millaisiin sämpylöihin voi pistää omenia? Minun tekemäni muutamat sämpylätaikinat ovat olleet niin jäykkiä, että on vaikea kuvitella, että sinne saisi mitenkään omenalohkoja joukkoon.

    Äänestä

  • Vasta-alkaja kirjoitti:

    Millaisiin sämpylöihin voi pistää omenia? Minun tekemäni muutamat sämpylätaikinat ovat olleet niin jäykkiä, että on vaikea kuvitella, että sinne saisi mitenkään omenalohkoja joukkoon.

    Raasta omenat ja lisää suht alussa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pakkaseen? kirjoitti:

Eli voiko omenoita pakastaa kuorittuna ja kuutioituna? Ajattelin että ne olisi kätevä sitten heittää pannariin tai piirakkaan tms suoraan pakastimesta. Sosetta teen jo jonkin verran mutta mitenkäs onnistuis niin ettei ihan sosetta tekis?

Kenelläkään kokemuksia? Mites voi estää tummumisen?

Myös muita ehdotuksia otetaan ilomielin vastaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu