....Niin,eli siinä kysymys että minkä nimisiä?missä päin?onko tutustumisen arvoisia?hinta-laatu suhde?kertokaa kaikkea.
Italialaisia ravintoloita
Helsingissä päin?
91198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kadulla.Fantsu aitoitalialainen paikka,kohtuuhintainen,aina hyvä, tasalaatuinen ruoka.Paikka kodikas ja usein julkimoiden täyttämä,varaudu jonottamaan.
Gastone korkeavuorenkadulla. Hyvä ruoka.
Kirkkokadulla. Aina ollut keskivertoa huomattavasti parempaa safkaa vaikka useammankin kerran on tullut käytyä.
Ja taitaa olla vanhimmasta päästä italialaismestoja Hesassa
kannattaa varata iltaisin pöytä ettei tule yllätyksiä. voi olla pe-la iltoina todella täynnä. palvelu kuitenkin pelaa ja ruoka tasalaatuisen hyvää. nuo ns keskustan eliitti-italialaiset eivät pärjää aidolle tunnelmalle ja ruualle alkuunkaan.
Benjam's Bistro on pieni ravintola Dagmarinkadulla. Ruoka maistuu italialaisillekin, mutta jos haluat todella hyvää italialaista ruokaa kannata matkustaa Tallinnaan (Controvento) tai Turkuun (Ristorante Sergio's) asti.
Tukholmassa Al Capricchio's on erinomainen ja La Famiglia melko hyvä
italialainen. keskustassa tehdasta vastapäätä. aito italialainen pysyy armaan pystyssä paperi ja sakon tehtaiden ansiosta.
löytyy vain sassi. ei sekään nyt periaatteessa aito italialainen ole, mutta jotain sinne päin. en sanoisi että kannattaisi mennä. ruoka yli hinnoiteluta ja teollisuus mainen maku. ainakin kun viimeksi siellä kävin joskus 2 vuotta sitten en suosittelisi kellekkään.
On ehdottomasti paras. Tosi tyylikäs sisustus, palvelu ja ruoka pelaa aina.