unkarin kéz

Onko unkarin kéz sukua suomen käsi-sanalle vai sattumalta saman näköinen? Unkarissahan suomen k-alkuisia sanoja vastaa h-alkuinen sana, esim. kala = hal.
2200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mainion nettiruokasanaston kokoaja, kieli-, ruoka- ja viinimies Jaakko Rahola taisi olla esillä Helsingin Sanomien viime Ruokatorstai-numerossa, vajaa viikko sitten. Jaakko näkyy tietävän nettisivustollaan tästä teemasta seuraavaa:

”Voi on yksi niistä noin tusinasta sanasta, jotka amatöörikielitieteilijäkin heti tunnistaa samanlaiseksi kuin unkarin vastaava sana, eli vaj. Kerran New Yorkissa sattui pitkällä taksimatkalla kuljettajakseni unkarilainen, joka innostui muistelemaan muita samanlaisia yhtäläisyyksiä kielissämme. Mieleen tulivat ainakin kéz - käsi, víz - vesi, vér - veri ja hal - kala. Suomalaiset muistavat näistä ainakin unkarilaisen punaviinin Egri bikavér eli 'egeriläinen häränveri' sekä mahdollisesti kalakeiton halászlé. Koska voi on sama sana suomessa ja unkarissa, tiedetään, että suomalais-ugrilaiset kansat osasivat kirnuta voita jo ennen eroamistaan, josta sanotaan, että viisaimmat eli unkarilaiset vaelsivat lounaaseen nykyiseen Unkariin, vähän tyhmemmät länteen eli Viroon ja kaikkein typerimmät luoteeseen, kylmään ja kalseaan Suomeen.”

http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/uvz.html#voi

Itse olen kuullut toisenlaisen version tuosta kansainvaelluksen ajasta. Madjaarit ja Suomipoika tulivat länteen päin pitkät huikoset yhtä matkaa. Tulipa sitten tienhaara, jossa oli pohjoiseen osoittava tienviitta ja siinä teksti "Suomeen". Lukutaitoiset kääntyivät sinne, mutta analfabeetit jatkoivat suoraan Pannonian tasangoille.

Kerroin tämän kerran eräälle Sveitsissä asuvalle unkarilaissyntyiselle potentiaaliselle asiakkaalleni. Jostakin syystä emme päässeet kauppoihin.

Äänestä

Kyllä ”kéz” on samaa alkuperää kuin ”käsi”. Äänteenmuutosta k > h ei ole unkarissa tapahtunut kaikissa sanoissa. Ilmiön tarkempi luonne lienee vähän epäselvä. Onhan esimerkiksi kaksi ~ két mutta kolme ~ három, joista toisessa muutos on tapahtunut, toisessa ei. Olisiko niin, että se tapahtui takavokaalin edellä ja että ”két” on poikkeus sen takia, että unkarissa vokaali muuttui etuvokaaliksi ennen kuin muutos k > h alkoi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


......... kirjoitti:

Onko unkarin kéz sukua suomen käsi-sanalle vai sattumalta saman näköinen? Unkarissahan suomen k-alkuisia sanoja vastaa h-alkuinen sana, esim. kala = hal.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu