Voiko marja-aronia pensaan mustia marjoja syödä?, pakastaa talveksi? ja miten säilyvät?
nim "sata kiloa"
Marja-aronia?
6
6448
Vastaukset
- terveellistä
Mustamarja-aronian mehu on erittäin hyvää ja terveellistä. Se laskee myös verenpainetta, josta ainakin lähipiirissäni omakohtaisia kokemuksia. Mehua ei suositella lapsille jokapäiväiseksi juomaksi. Sisältää runsaasti c-vitamiinia.
- namis
Naapurini tekee joka vuosi tosi maukasta hilloa niistä. Aronian marjoissa on kuulemma eniten flavonoideja ym. terveysaineita Suomessa kasvavista marjoista. Venäjällä tehdään aroniaviiniä joka käytetään ilman hiivaa.
- maistuu pahville
lisää hilloon, mehuun omenaa. Todellinen vitamiinipommi
http://www.nicehouse.fi/puutarha/hyoty/marjaaro.htm
mehulinko, mehustamo tms
aroniahillo (syysunelma)
1,3 l aronianmarjoja
1,3 l omenaraastetta
1,3 l kesäkurpitsaraastetta
1 kg hillosokeria
Valmistus tapahtui hillosokeripussissa olevan ohjeen mukaan.
Hillo ei maistu aronialle, ei omenalle eikä kesäkurpitsalle, vain herkulliselle. Lapsia ei ollut lähettyvillä, että olisivat voineet testata, mutta hillo on ainakin aikuisen makuun paahtoleivällä. S'il vous plaît.
Hillosokeripussin kyljessä on yksityiskohtaiset ohjeet.
Mitään en siivilöinyt pois. Yhdessä satsissa soseutin marjat ensin muussinuijalla. Toisessa panin marjat kattilaan kokonaisina ja painelin niitä keitellessä kauhalla kattilan reunaa vasten. Lopputuloksessa ei ole mitään eroa. Enkä ole varma, tarvitseeko tehdä kumpaakaan. Aronianmarja on kuin onkin vähän rikki siitä kohtaa, missä se on ollut kiinni kannassaan, ja rikkoutuu helposti juuri sopivasti keitettäessä. Minä tykkään, kun hillossakin on jotakin, mikä tuntuu hampaissa.
http://personal.inet.fi/private/ari.kiviaho/kotiviinit.htm
www.jaxpe.com/viini/
sekoitusvinkki
http://elisa.net/ruokajaviini/reseptit/?id=R000117 - Viinimummu
...olen tehnyt monena syksynä aroniamarjoista viiniä ja onnistunut mielestäni hyvin.Tänään aloitan puuhastelun eilen poimituista marjoista,kun keitän aina marjoja hetken,että saan marjan kuoren rikki,niin nyt en huomannut poistaa marjaripun kantoja saa nähdä mitä saadaan.Palataan asiaan syksymmällä...
- Kuivatus?
Keräsin taloyhtiömme pensasaidasta miltei kolme ämpäriä koristearoniaa.
Nyt mietin mitä niistä teen. Osa kai mehumaijalla, osa hilloksi omenoiden kanssa.
Meillä on makeita omenia, viime kesänäkään en laittanut sokeria lainkaan, ainakin keväällä vielä makeaa ja homeetonta, kun oli jääksaapissa.
Viimeisen purkin avaan ja vertailen, kun keitän uuden hillon.
Mieluusti en sokeria käytä koska olen lihava ja eukkokin on paksu. Eli haittaako jos pakastaa hillon, kärsiikö rakenne tai maku?
Tosin siis säilyi aiemmin jääkaapissakin, kun kuumensin purkit uunissa hieman yli 100 asteiseksi ja kiehuva hillo purkkiin, hetken annoin höyrytä ja kansi kiinni. Alipaine säilyi kevääseen asti eikä hometta.
Mutta miten aronian kuivaus? ollaan kuivattu muutama ämpärillinen omenoita tällaisella pöytäkuivurilla, aronia voisi olla ehkä hyvä kuivattuna myös, koska makeuskin tiivistyy.
Kuiva omena, kuiva aronia ja uunissa paahdetut kauraryynit Corn Flakesilla höystettynä voisi olla edullinen terveellinen mysli....- marjaviiniä
Jossa on n. 2,5 kg punaherukkaa, n.3 kg mustaherukkaa ja 1 kg marja-aroniaa, kaikki omasta pihasta. Lisäksi vajaa kilo rusinoita, tosin tarvitaan myös sokeria 6 kg. Muut tarvikkeet löytyvät käymisainepakkauksista samoin kuin ohjeet. Tästä satsista tulee n. 40 vinipullollista vitamiinipitoista hyvää marjaviiniä. Tein ensimmäisen erän v. 2002 ja sen jälkeen en ole sairastellut edes sitä jokavuotista flunssaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3551436- 741405
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3111184Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀461097Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht33925Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆231904vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163878Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40845Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20817Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42804