Miksi joissakin wanhoissa teksteissä "kuin" kirjoitetaan "quin"?
http://agricola.utu.fi/hist/kktk/lait/kris/rak3.html
http://agricola.utu.fi/hist/kktk/lait/kris/rak3.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kunnollinen selitys olisi aika pitkä. Jaksaisikohan kukaan lukea...
Tässä nimittäin aloittaminen fraasilla "Jo muinaiset roomalaiset" merkitsisi liian myöhäisestä vaiheesta aloittamista. Lyhyesti sanottuna siinä seemiläisessä kirjaimistossa, johon aakkosemme palautuvat, oli kolme erilaista k:n tapaisen mutta keskenään eri tavoin ääntyvän klusiilin merkkiä. Latinalaisen kirjaimiston muotoutuessa monen mutkan kautta tilanne oli se, että edellä mainituista merkeistä olivat kehittyneet C, K ja Q. Ne tarkoittivat latinassa samaa äännettä foneemitasolla, joskin ääntämistavassa oli eroa sen mukaan, millainen vokaali seurasi. Seemiläinen tausta heijastui niin, että C:tä käytettiin E:n ja I:n edellä, K:ta A:n edellä ja Q:ta U:n (merkittiin V:llä) edellä. Myöhemmin K jäi lähes kokonaan käytöstä, ja Q korvattiin C:llä O:n edellä. Jäljelle jäi käytäntö, jossa k-äänne kirjoitettiin Q:lla U:n edellä. Ja tätä (tuntemistaan kielistä oppimaansa) Agricola usein noudatti, ja tapa säilyi suomen kirjoituksessa pitkään.
Selitys on kyllä yksinkertaistettu, oikeastaan ehkä vääräkin. Klassillisessa latinassa Q:ta käytettiin vain yhdistelmässä QU ja siinäkin vain vokaalin edellä. Maailman latinistien enemmistön mielestä ilmeisestikin yhdistelmä QU (oikeastaan QV) ääntyi joko [kw] tai labiaalistuneena k:na (merkitään foneettisessa kirjoituksessa k:lla, jota seuraa yläindeksi-w, mikä on hiukan harhaanjohtavaa, koska ääntyy vain yksi konsonantti). Esimerkiksi latinan sana "quin" ääntyi siis [kwi:n] (eli suunnilleen kuin englannin "queen").
Toisaalta Agricola tuskin vaivasi päätään tällaisilla vivahteilla. Hänelle "qu" oli vieraista kielistä tuttu tapa kirjoittaa sentapainen äänneyhdistelmä kuin [kv] tai [kw] tai [ku] (joiden välillä hän tuskin teki tarkkaa eroa) vokaalin edellä. Niinpä hän sovelsi samaa tapaa, kun kehitti suomen kirjoitusjärjestelmää. Järjestelmä ei kuitenkaan ollut lainkaan niin yksinkertainen ja johdonmukainen kuin nykyinen, vaan myös mm. asua "cuin" esiintyi. Vasta 1700-luvulla siirryttiin johdonmukaiselle k-linjalle.
Internetistä http://internetix.opit.wsoy.fi löytyy oppimateriaali "Vanhan kirjasuomen kehitys", joka lyhyesti kuvailee myös kirjoitusjärjestelmän kehitystä. Suoraa URLia en anna, koska lukemista on hankaloitettu niin, että täytyy mennä pakollisen rekisteröitymisen kautta.