masennuslääkkeistä

millaisia sivuoireita teillä on masennuslääkkeistä?...itselläni lihas nyvintää..luulen et ne johtuu siitä ?muilla?ympäri kehoa..nykii pieniä muutaman sekunnin juttuja.
1367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

On oikeastaan aika turhaa vertailla oireita, jos ei tiedetä, mistä lääkkeestä puhutaan. Niitä on kuitenkin kymmeniä ja kaikki hieman erilaisia.

Itselläni on käytössä fluoksetiini. Enää en saa sivuoireita, mutta aloitettaessa oli suun kuivumista, huimausta, pahoinvointia, unihäiriöitä, päänsärkyä, sydämentykytystä. Pahimmat sivuoireet väistyivät parissa viikossa eikä niitä enää huomannut ehkä noin puolen vuoden kuluttua lääkityksen aloittamisesta/annoksen nostamisesta.

Se, kuinka voimakkaita sivuvaikutukset ovat ja kuinka nopeasti ne väistyvät riippuu henkilöstä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


repe kirjoitti:

millaisia sivuoireita teillä on masennuslääkkeistä?...itselläni lihas nyvintää..luulen et ne johtuu siitä ?muilla?ympäri kehoa..nykii pieniä muutaman sekunnin juttuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu