Sitä raskaampi lätkä, sen varmemmin osuessaan kuolee.
Kärpäslätkä faktaa
Kärpäslätkä faktaa
6464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sitä suurempi on myös keskipakovoima. Mutta mieti, jos heilautat liian kovaa painavalla kärpäslätkällä, niin lätkä irtoaa kädestä jo ennen osumaa. Paras tapa ehkäistä kärpäslätkän karkaaminen, on lukita lätkän varsi kettingillä ranteeseen.
on faktat kaukana. Mitä enemmän painoa, sen vähemmän jaksat edes nostaa koko lätkää. Luulenpa, että sinun tapauksessa jo noin 40kg:n kärpäslätkä jää kokonaan nostamatta.
Törmäysnopeus vaikuttaa ja tappaa. Mitä suurempi nopeus, sen liiskaammaksi kärpänen menee.
Ei se kevytkään lätkä paljoa anna periksi kärpäsen painolle.
Mutta jos kysyjä on kärpäslätkämurhaaja, on siinäkin amatööri. Jo se että täällä vapaana kirjoittelee, sen osoittaa.
Ehkä noin 0,5 - 2 kiloinen kärpäslätkä soveltuu parhaiten tappomommiin, parisataakiloisen astalon kantajaa pääsee helposti karkuun jopa rollaattorillakin.
että olet itse kuvitelmissasi kärpänen ja pelkäät iskua. Voin kertoa, että jaksan lyödä noin 120 kiloisella lätkällä suoraan takaraivoosi nopeudella 20 m/s. Siitä tulee pahaa jälkeä. Hymyillään, kun tavataan?
Kysymyshän on sinänsä mielenkiintoinen, vaikka...
Mutta tuota tuota, itse panostaisin kyllä lätkän varren pituuteenkin jonkin verran. 2 kiloinen lätkä 10cm varrella on melko huono tappoväline. Optimaalisin olisi ehkä kuitenkin 200 gramman lätkä yhdistettynä 30cm varteen. Ja kun varsi olisi vielä lätkäosaa kevyempi olisi heilautus vieläkin nopeampi. MOT.
Lätkän valintaan vaikuttaa tietenkin kärpäsen sijainti (katossa vai lattialla) ja kohteen koko (tavallinen kärpänen, aasialinen mangtu-ze -kärpänen vai suomalainen baarikärpänen...)
Ne ovat tärkeitä yhteiskunnan, ei niinkään evoluution kannalta.
Baarikärpäset pitävät yhteiskunnan rattaat pyörimässä, ylläpitävät baareja, sairaaloita, A-klinikan työntekijöitä, hautausurakoitsijoita sekä vankiloita.
Tosin baarikärpäslätkääjät työllistävät myös oikeuslaitoksia ja vankiloita, sekä toisaalta baarikärpäset ovat nopeita lisääntymään.
Eli kyseessä on monimutkainen dilemma.
Mutta kaupassa ei ole myynnissä ko. kärpiäisille lätkiä, se vaatisi innovaatiota.
Kehotan kääntymään keksintösäätiön puoleen jos baarikärpäset on haitaksi.
Yleensä kyllä tämä kyseinen lajityyppi on suhteellisen harmiton joskin äänekäs ja joskus pahanhajuinen.