Digiboksi ja 4:3 telkkari, tuleeko palkit

ylä ja alareunaan

Olisi tarkoitus ostaa tallentava digiboksi mutta se arveluttaa onko kaikissa tv-ohjelmissa sen jälkeen inhat mustat palkit ylä ja alareunassa? Voiko boksin säätää niin että kuvasuhde on aina 4:3? Voiko myös laajakangaselokuvissa, sapettaa kun puolet kuvaruudusta on mustaa!

Joo, joo, siinä sitten leikkautuu osa kuvasta pois mutta parempi niin kuin katsoa "puolella teholla". Ei kai boksi litistä kuvaa, ihmiset näyttävät sairaalloisen hoikilta?

3

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä on klassinen palikkatesti. Kuvan muoto on se, mikä se on ja jos se eroaa TV:n ruudusta tulee palkit johonkin. Tällä ei ole tekemistä sen kanssa onko digiboksi vai ei. Palkit tulevat yhtälailla analogilähetyksissä 16:9 suhteella (ne on jo kuvassa ihan mukana)

      Monissa bokseissa on 4:3 suhde, jolla kuvasta leikataan pois vasemmalta ja oikealta. Tämä tosin toimii (jotenkin) vain YLE:n lähetyksillä, sillä maikkarin ja nelosen poltetut tekstit leikkaantuvat osin pois. Voit nyös valehdella boksille, että sinulla on laajakuva-TV, jolloin laajakuva näkyy pystysuunnassa venytettynä (paitsi, jos TV:si tottelee scart-ohjausta laajakuvassa, jolloin TV puristaa kuvan)

      Yleinen sääntö on katsoa sitä kuvaa, eikä niitä palkkeja. Siirrä tarvittaessa tuoli lähemmäksi TV:tä.

    • Immu

      Boksien setupeissa voi määritellä minkälainen
      televisio sinulla on.

      Haluatko "Letterbox" jolloin tulee palkit,
      vai "PanScan" jolloin näkyy vai osa kuvasta.

      Oma päätös.

      • Hyvä jos digiboksin saa niin

        Säädettyä ettei mitään palkkeja tule!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      202
      4005
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      35
      3722
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      80
      3064
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2539
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      207
      2499
    6. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      120
      2299
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      50
      1767
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      366
      1753
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      101
      1743
    10. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      101
      1739
    Aihe