Miniä- tai vävykokelaan asuinpaikka

Mitä mieltä Lapissa ollaan jos miniä- tai vävykokelas tulee kaukaa, joka tapauksessa Suomen rajojen sisäpuolelta ja ruukaavatko pitää soveltuvuuskokeita kumppaniehdokkaalle? Ei olla vielä kehdattu kertoa suhteesta, mutta kaiketi tuleva appi ja anoppi saavat lähiaikoina tietää suunnitelmista :)
101547
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Meillä on miniäkokelas etelä-Suomesta ja käynytkin pari kertaa. Ei meillä ainakaan ole pidetty mitään soveltuvuuskokeita, en ole sellaisista kuullutkaan.
Lykkyä tykö vaan, älä turhaan pelkää! Kyllä varmaan olet tervetullut sinäkin! :)

Äänestä
  • Toivotaan, että tullaan tulevan apin ja anopin kanssa toimeen, tuskin nuo elävältä syövät. Kiitos vastauksesta :)

    Äänestä

Ota vastaan kiitollisuudella. Koe ja nauti.
Seuraa Ettei Politiikka keskusta , uskonnollisuus ja lestaadiolaisuus jos on ahdas väisty.
Tukehdut olet sen jälkeen yksin ja onneton toivon .
ETTEI OLISI
Alkeellisuus alkuperäis kansojen joukko !!!TOIVON ARVOKASTA SUKUA.
Ja kukoistusta.

Äänestä

Itsekin olen Itä-Suomesta kotoisin ja miniäkokelaana nyt sitten Lapissa... heh! Täytyy sanoa, että mukavampia ihmisiä saa hakea, kuin mitä omat "appivanhempani" ovat! Ja samoin on lappilaislähtöinen sulhoni lämmöllä otettu vastaan kotopuolessa. Niin kovasti tykkäävät vanhempani sulhostani itsestäni puhumattakaan, että uskoisin sen unelmavävyn löytyneen. :)

En minä ole kokenut mitään soveltuvuuskokeita itselleni pidetyn. Huumorintajuahan sitä ensimmäiseksi katsotaan, mutta onneksi sitä löytyy sekä puolin että toisin. :)

Ei muuta kun rohkeasti vain Lappiin käymään ja vierailemaan sulhon kotiin. Sillähän tuo loppujen lopuksi selviää, että mitä ne minijästä tykkää, mutta uskosin että pelkkää hyvää. Ainakaan omat "appivanhempani" eivät ole mitään ennakkoluuloisia kotikuntani takia olleet. :)

Tsemppiä Puolisavotar, pelko pois ja härkää sarvista! Pitää vielä vain sanoa tähän palaan, että on se uskomaton miten ihanan miehen sieltä Lapista löysin, harvassa näin hyviä kasvaa! :)

Äänestä

vaikka oletkin muualta. Ja kyllähän se on todella paljon itsestä kiinni, että minkälaisen vastaan oton saa. Jos tulee nokkapystyssä, turkki päällä ja dolcen aurinkolasit päässä ja haittaa, että talvella on lunta (niinku pitääkin) ja tiellä joskus poroja, niin vois ainakin minun "miniän tekele" mennä menojaa. Mutta jos ihan rempseällä mielellä ja hurtilla huumorilla ollaan liikkeellä, niin saa tulla toistekin =)

Äänestä

Elääkö napapiirin eteläpuolella asuvat jossain kivikaudessa, vai mistä noin tyhmiä kysymyksiä nousee?? Ihmettelen tosi paljon. Olisko jo aika ottaa asioista selvää, eikä eksotisoida kaikkee mikä on pohjoisessa...!!! Olen ite saamelainen ja pohjoisesta. Jos tuollaisia ajatuksia liikkuu päässä niin ehkä pitäis testata soveltuvuutta sittenki!

Äänestä
  • Anteeksi, mutta pitipähän kysyä, kun meillä ainakin on joskus "soveltavuuskokeita", aika vanhanaikanen perhe muutenkin. Kuten että appi herättää kuuden aikaan vävykokelaan lumitöihin :D joka on kyllä aika veemäistä, varsinkin jos "kokelas" onkin vain ystävä.
    En usko Lapin olevan muuta Suomea kummempi, mutta kaikilla seuduilla on näitä paikallisia tapoja, jos eivät ole kadonneet. Ei täällä idässä ole yleensä tapana laittaa vieraita lumitöihin, mutta eräänlaisia soveltuvuuskokeita saattavat vanhoilliset vanhemmat joskus tehdä.

    Äänestä

ANOPPILASSA?
Onko ensimmainen kerta naissa merkeissa?

Jotenkin vaan tuosta sinun kysymyksesta tulee olo kuin ei elettaiskaan 2000 lukua.
Tarttisko mielestasi tallaista kysella jos sulhosi olisikin esim.Hesasta-tuli vain outo tunne josko sulle kuitenkin loytyisi yhta pimea sulho kuin itse olet.
Ottaisin suurena loukkauksena juttusi jos sulhonasi seilaisin.
Uuden mietintamyssyn paahani laittaisin.

Tai jos morsiosi,miettisin samallalai,mut naisena.

Äänestä

Minulle ainakaan ei merkitsisi yhtään mitään löytäisivätkö poikani morsiamensa Savosta, Turusta vai Inarista. Mieluummin toivoisin kumminkin, että olisi suomalainen, mutta lähinnä vain siksi, ettei veisi poikiani kovin kauas : )Ihminen itsessään on tärkeintä.

Äänestä
  • Sama täällä! Onhan sekin mahdollista, että jos kotikonnuilta löytää morsmaikun, voi olla vaikka sukulainen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Puolisavotar kirjoitti:

Mitä mieltä Lapissa ollaan jos miniä- tai vävykokelas tulee kaukaa, joka tapauksessa Suomen rajojen sisäpuolelta ja ruukaavatko pitää soveltuvuuskokeita kumppaniehdokkaalle? Ei olla vielä kehdattu kertoa suhteesta, mutta kaiketi tuleva appi ja anoppi saavat lähiaikoina tietää suunnitelmista :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu