Haluaa teetä

Miten juotte esim. vihreän teenne, vai juotteko ollenkaan? Tähän asti olen hauduttanut teeni ihan "perusmenetelmällä", mutta kannattaisiko yrittää huoneenlämpöiseen veteen? Tosin olen kuullut, että teestä irtoaa parhaimmat aineet n. 70 asteiseen veteen. Olen miettinyt myös tuota huoneenlämpöistä vettä ja lopuksi teenlehtien syömistä. Syön niitä nytkin joskus, hieman nauroivat Amsterdamissa, kun pyysin lehtineen päivineen. Ajattelivat varmaan, että hulluja nuo suomalaiset ;)

10

1607

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asafoetida

      Varsinaisesta teestä (Camellia sinensis) ei oikein irtoa mitään huoneenlämmössä. Rooibos (punapensas), Hibiscus sekä monet yrtit ja hedelmät ovat sitten toinen juttu - niistä saa hyvää juotavaa jopa jääkaapissa.

      Vihreä tee on parasta 80° veteen haudutettuna.

    • rotissööri

      monet keittokirjat kehottavat ensin lämmittämään teekannun ja sitten kiehuvaa vettä päälle. Minusta silloin tee on maukkaimmillaan. Puolijäähtynyt teevesi ei liuota niin aromirikasta teetä kuin kiehuva. Minulla on myös kotona hiilillä toimiva samovaari, josta tulee tosi maukasta teetä.

    • teensyöjä

      kuumennan mukillisin vettä kattilassa, lisään lusikallisen vihreen teen lehtiä ja keitän muutaman minuutin, sit kaadan kuppiin ja lorautan tilkan kylmää vettä jos en jaksa oottaa että jäähtyy ja sit sekaan lusikallinen 100% kaakaojauhetta.. lehdet vedetään naamariin tottakai, koska niihin jää 65% teen terveellisistä aineista!

      • teensyöjä

        sekaan vielä inkkarisokeria yleensä


      • ...

        kaakaojauhetta?! :o Yhh...


      • teensyöjä
        ... kirjoitti:

        kaakaojauhetta?! :o Yhh...

        niin mäkin ajattelin ennen ku kokeilin.. hyvää tuli!


    • Vihreä tee

      Vihreää teetä kun valmistetaan, niin vettä ei tulisi lämmittää yli 70 asteen, koska silloin teestä häviää terveellisimmät antioksidantit (flavonoidit. Vihreä tee siis on terveellisempää kuin musta tee, mutta sitä pitäisi juoda vähintään mukillinen päivässä, että on hyödyksi terveydelle.

      Teetä vaan nauttimaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      97
      2387
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      919
    3. 60
      892
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      785
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      129
      721
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      54
      650
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      612
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      65
      599
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      40
      542
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      529
    Aihe