maalaus hinnat

salaisia ?

ovatko automaalaamot/maalarit täysiä tumpeloita kaikki, siltä tuntuu. Eivät kykene hinnoittelemaa työtään. Hinta arvion saaminen lähes mahdotonta. Olisi reilua jos maalaushinnat olisivat julkisia, tietäisi edes suuruusluokan.

2

280

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salaisiahan ne.
      Kun tahtovat olla nämä maalattavaksi kaupattavat autotkin vähän salaisia, kun ei millään voida tuoda niitä maalaamoon näytille. Että voisi arvioida työmäärän, joka on aika ratkaiseva tekijä kun hintaa arvioidaan.
      Kyllä näitä riittää, puhelimessa sanotaan että ihan pikku lommo vain on ovessa, joka pitäisi korjata ja tivataan hintaa ja sitten kun auto tuodaan, niin se on niin paha, ettei edes peltiseppä saa suoraksi. Vaan pitää vaihtaa koko ovi uuteen ja oikaista kynnyskin, kun sekin on "yllättäen" vähän painunut sisään.
      Ja sitten riidellään,kun puhelimessa luvattiin siihen hintaan. Että miten se nyt näin paljon maksaa.
      Sitten on vielä ruostevauriot. Niiden arviointi on aina vähän uhkapeliä ja ne ovat muutenkin vähän epäkiitollisia töitä, siitä syystä että se näkyvä ruoste on usein vain "jäävuoren huippu", eli ikinä ei tiedä, mitä siellä terveen näköisen maalin alla on.
      Eli suoraan sanottuna niitä ei haluta hinnoitella siksi, kun ei haluta tehdä. Vaan ne työnnettäisiin mielellään näille "autotalli maalareille"

      • hän oli

        maalauksesta/pohjatöistä. peltityöt ovat erikseen. Olen edelleen sitä mieltä, että maalarit eivät osaa sanoa hintaa, jahkaillaan, syytellään asiakasta ym. vastaavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 154
      2039
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      367
      1507
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1062
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      279
      754
    5. 33
      641
    6. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      271
      639
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      631
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      573
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      22
      547
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      42
      522
    Aihe