Taas huomasin ruokalassa saman asian: mitä pyöreämpi nainen, sitä salaattipitoisempi on lautasen sisältö! Ihmetellään, kun ei kilot karise vaikka syö vain salaattia eikä kunnon ruokaa kuten monet hoikat.
Salaisuuden verhoa raotan: ne hoikat lihansyöjät eivät syö koko iltaa suklaata ja pullaa. Ehkä syövät vielä kotiruokaillallisen, mutta se ei lihota puoliakaan niin paljoa kuin suklaa. Saattavatpa nämä hoikahkot käydä vielä vaikka lenkillä tai sulkkiksella, eivätkä makaa sohvaperunana koko iltaa.
Naiset lihoaa makealla, miehet makkaran yliannostuksella.
Salaisuuden verhoa raotan: ne hoikat lihansyöjät eivät syö koko iltaa suklaata ja pullaa. Ehkä syövät vielä kotiruokaillallisen, mutta se ei lihota puoliakaan niin paljoa kuin suklaa. Saattavatpa nämä hoikahkot käydä vielä vaikka lenkillä tai sulkkiksella, eivätkä makaa sohvaperunana koko iltaa.
Naiset lihoaa makealla, miehet makkaran yliannostuksella.
Vastaukset 19
Vanhimmat
monet naiset (kuten minä) syö kevytruokia ja salaatteja koska ne maistuvat hyviltä ja sitten on parempi omatunto kun haluttaa herkkua. syön karkkia lähes päivittäin ja jos siihen lisäisin vielä muut rasvaruokamössöt niin lihoisin varmasti, näin pysyn normipainoisena. eli kyllä ne naiset jotka sitä suklaata popsivat niin tajuaa että se lihottaa, sitä vain yritetään kompensoida sit kevyemmällä ruoalla.. ja mistä tiedät vaikka ne pyöreät naiset on vasta aloittaneet painonpudotuksen ja laihtuneet jopa 10-20kg mut silti pyöreitä kun lähtöpaino on jotain 100kg paikkeilla? et sinä tiedä mitä ne naiset kotonaan naamaansa vetää..
oletko koskaan tullut ajatelleeksi miksi syöt niin paljon karkkia? Tai sitä, että jos söisit sitä harvemmin, niin voisit syödä ihan kunnon ruokaakin, ja elimistösi voisi paremmin?
terveellisiä kunnon ruokia? sanoinko et syön pelkkää salaattiä päivän??? perkele, anna ihmiset syö mitä haluaa, olen terve kaikin puolin, syön karkkia koska pidän siitä ja ansaitsen mielestäni herkuttelun silloin tällöin. painoa on kokonaiset 53kg eikä minulle maistu edes mitkään rasvamömmöt kun en rasvan mausta pidä. ei ole sinun tehtävä huolehtia mun karkinsyönnistä kun se ei ketään häiritse, edes minua. (hampaat ovat kauniit valkoiset ja hyväkuntoiset myös)
taas tätä. Sinä kirjoitit mielipidesivulle. Minä reagoin sinun mielipiteeseesi ja kerroin omani. Minun mielipiteeni ei ole sama kuin että sinun tulisi elää niin kuin kirjoitin.
Jos et kestä sitä, että ihmiset kommentoivat kirjoituksiasi, niin sitten ei kannata kirjoittaa tänne.
En voi minäkään ymmärtää karkin mässyttämistä, mutta kaipa se on niin, että paheensa kullakin. Itse mussutan juustoja ja avokadoa.
Mutta ihmettelen kyllä, että mikä julkinen syntipukki skäristä on tullut. Harvinaisen fiksu kirjoittaja eikä siinä ensimmäisessä viestissä ollut mitään vihamielistä, vrt. esim. minun viesteihini (myönnän: provosoidun helposti). Tämä on kuitenkin keskustelupalsta, ja jos joku viesti tai sen kirjoittaja ei miellytä, niin kannattaisi rakentavan keskustelun takia kysyä ensin lisätietoja mahdollisten väärinkäsitysten korjaamiseksi ja sitten vasta vetää johtopäätökset. Näillä palstoilla on yksi kirjoittaja, joka saa ihan tarpeeksi tuhoa aikaan. No joo, nykyisin toinenkin besserwisser-selkääntaputtelija, mutta kuitenkin. Eiköhän ne riitä?
Juusto ja avokado eivät ole paheita. Ne ovat terveellistä ruokaa toisin kuin karkki, joka on epäterveellinen pahe.
Alkaa myös tuntumaan että minne on kadonnut järki, salaatti ketään laihduta. Jos syö monipuolisesti ja lisää liikuntaa, se on siinä..se vaan sitä ei kutsuta laihduttamiseksi vaan elämiseksi :)
kaupan kassalla. Mitä lihavampi nainen niin sitä varmimmin ostoskärryistä löytyy rasvatonta maitoa. Kaikki muut ostokset ovatkin sitten hiilihydraatteja
puhumisen maailmanennästys on jo taskussasi, Kirka! Voit hellittää jo. :)
taas ne nakkisormiset tonnikeijut miehineen joilla 6 numeroa liian pieni T-paita läskivatsansa kanssa, lastaavat yleensä ostoskärryihin punaista maitoa ja voita. Ja myös tietysti makkaraa, olutta, sipsejä, pizzoja yms. Pekka Puska on varmaan pakottanut heidä siihen kun näyttävät syövät KTLn ohjeinen mukaan... (Kirilin versioon sellaisesta)
Joku heistä saattaa ihan oikeasti laihduttaa, ja silloin oikea tapa suhtautua asiaan on tukea, ei pilkata.
Pyöreilläkin on oikeus syödä terveellisemmin ja suosittelisin hoikillekin lautasen täyttämistä terveellisellä salaatilla! Se on takuulla tervellisempi vaihtoehto kuin mikään muu sielä duunin lounasbuffassa. Parempi sekin, että syö päivällä salaattia ja illalla suklaata kuin että mättäisi päivällä lasangea JA illalla suklaata...
Salaatinpurija, hoikkakin, saa jatkuvasti kuulla kommentteja syömisistään. Pulskille ilmeisesti nauretaan selän takana ja meille hoikille vittuillaan, että kyllä olisi varaa syödä muutakin kuin salaattia...
Joidenkin on vissiin vaikea uskoa, että me jotkut jopa pidämme salaateista ja muista kasvisruoista. Kevyt ja terve syöminen voi olla myös osa elämää eikä siinä ole kyse mistään kuurista.
En tietenkään pilkkaa ketään laiharilla olijaa! Se on todella sisukasta työtä eikä ole helppoa, mutta ei se ole mitään laihdutusta, että päivällä syödään salaattia ja illat sitä suklaata. Eikä se ole edes terveellistä, jää vitamiinit saamatta ja suonet tukkeutuu kolesterolista mitä saa suklaasta.
Painokäyrä vain nousee, ja se ei voi tapahtua pelkästä kaalisalaatista.
Saa hoikatkin kuulla syönnistään, totta! Jos et ota sitä sulle tarjottua makeaa pullaa, johan ihmetellään että miksi et ota kun "pystyisi" syömään. Entä jos ei halua syödä sellaista, saa elämän sisällön muusta kuin pullan syömisestä?
Samoin olen ihmetellyt, että sille pitää nauraa, kun lihava ihminen pyöräilee tai käy uimassa. Eikö se nyt herrajumala ole hyvä että hän liikkuu ja hoitaa kuntoaan?
Vai onko se niin, että jos on pulska, niin ei saa kuin matkustaa oman autonsa sisuksissa, poissa maisemaa pilaamasta, jolloin varmasti lihoaa vielä enemmän? Salaattiakaan ei saa syödä, kun sitä riittää vain laihoille. Voi höh!
Suklaan on todettu olevan hyvä ravintoaine juuri sv-tauteja vastaan. Ja jos syö päivän salaattia, niin mitenkä ne vitamiinit jää saamatta?
Muuten kirjoitit asiaa, eli idea oli hyvä.
Suklaa on kyllä aika rasvaista ja kalori pitoista, ei se ole hyväksi jos ajattelee sv-tauteja. Ehkä pieni pala TUMMAA suklaata silloin tällöin voi olla hyväksikin, muttei mikään Fazerin sinistä levy per päivässä tahti!
Kyllä se salaatti edistää terveyttä ja laihdutusta riippumatta siitä, syökö sen lisäksi suklaata vai rasvaista lihaa.
oli tietoiskussa hyvä sketsi: Konttorissa oli lounasaika, ja muut huusivat (sanotaan nyt vaikka) Mairelle, että tuutko meidän kanssa lounaalle. Varsin pulska Maire siihen, että en mä koskaan syö lounasta, mulla on täällä kyllä mukana jotain pientä, jos alkaa hiukoa. Samalla Maire aukaisi pöytälaatikkonsa, joka oli täynnä suklaapusuja, -patukoita, karkkia, suolapähkinöitä...
Salaatti on oivallinen ruokalisä, ja sitä tulisi syödä päivittäin, ja paljon. Yksinään se ei kuitenkaan riitä ruoaksi, vaan muutakin pitää syödä. Muuten menee iltamässäilyksi, aivan niin kuin kirjoitit.
Todettakoon tähän, että salaatistakin saa ruokaisan, mutta vaivannäköä se kysyy.
Mutta toisaalta, mikäpä herkullinen ruoka ei olisi vaivan arvoista...? :)
Salaattia tosiaan pitäisi ja saa(!) syödä paljon, jos puhutaan perusvihersalaatista. Ei huono idea ollenkaan, että salaattipöytä on lounaslinjaston alkupäässä, jos ottaa kaiken ruoan samalle lautaselle.
Mainitset että salaatti ei yksinään riitä ruoaksi. Ei ehkä pelkästään, mutta salaatistakin saa koko aterian kuten joku edellä ahti vastakin. Eikä se vaadi hirveästi vaivannäköäkään: itse ajattelin huomenna ottaa töihin evääksi kanasalaattia: broilerisuikaleita, raejuustoa, tomaattia, kaalia, sipulia ja ananasta. Koko salaatin tekemiseen menee ehkä viisi minuuttia broilerin kypsymisaika. Ja se ei ole pitkä, alle 15 minuuttia riittää.
Olen huomannut että tuollainen salaatti vie nälän pitkäksi aikaa eikä aiheuta mitään iltanapostelua ainakaan minulle. Salaatista saa siis koko ateriankin, joka on vieläpä kätevä ottaa mukaan töihin. Pari leipäpalaa lisäksi ja vaikka omena, siinä on esim. minun huomispäivän lounaani.