Japanilainen ruokavalio

Tahtoisin tietoa japanilaisesta ruokavaliosta, varsinkin niiltä, jotka ovat siellä asuneet tai tällä hetkellä asuvat.
Millainen aamiainen, lounas ym.?

Japanilaisethan oikein hehkuvat hyvää oloa, varmasti ruoka on suuri tekijä siinä asiassa!
42234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta japanilaisien hyvä olo on myytti. Samanlaisia lihavia köyhiä on sielläkin alati kasvava osa väestöstä. Länsimainen pika-leipä-sipsi-karkki moska on tehnyt tuhonsa ja kokista kiskotaan kuten täälläkin.

Perinteisesti heikäläiset syövät yksinkertaisia höyrytettyjä aterioita, paljon erilaisia mereneläviä ja vähän riisiä. Nykyään tämä on mahdollista vain eliitille. Rahvas syö halvempaa moskaa. Japanissa on muuten myös kerjäläisiä kaduilla.

Äänestä
  • Et oo kovin tainnu Japaniin tutustua (itse asunu vuoden verran), jos tommosta suustas lauot.
    Hyvä olo nyt ensinäkään ei ole mikään myytti: tietty kaikenlaista mahtuu sekaan, mutta eiköhän kyseessä oo maailman terveellisin kansa. Kaikkea pikaruokaa ja muuta karkki/sipsi roskaa kyllä löytyy, mutta eivät todellakaan kuluta sitä siinä määrin missä muualla teollisuusmaissa.

    "yksinkertaisia höyrytettyjä" aterioita...yksinkertaista ruokaa, jossa korostetaan just itse raaka-aineita on, mutta vähän tyhmää luulla että japanilainen ruoka on vain yksinkertaista ja höyrytettyä. Löytyy kuule niin paljon enemmän ruokalajeja ja valmistustapoja kun länsimaista yhteensä.

    Eikä tosiaan kalaa ja kasviksia pelkästään: lihaa kulutetaan hyvin paljon..ja kai tiedät, että Japanista löytyy laadultaan maailman paras liha, varsinkin nauta.

    Ja eiköhän ne "rahvaat" juuri syö enemmänki sitä riisiä,lihaa, kalaa, mereneläviä ja kasviksia. Eliitit sitten taas herkuttelevat huippuravintoloissa laadultaan parhailla mahdollisilla lihoilla, kaloilla sun muilla herkuilla ympäri maailmaa.

    ps. eipä oo kerjäläisiä sattunu silmään

    Äänestä

Näin tänään video ohjelman nimeltään Kotisama.
Siinä haastateltiin suomessa asuvaa japanilaista naista,haastattelija kysyi samaista asiaa mikä on japinilaisten ruokavalio kun ovat mailman laihinta ja terveintä kansaa.Yllätys yllätys mitä pariskunta vastasi.ME JAPANILAISET SYÖMME RASVAISTA RUOKAA!!!!!!.Paljon rasvaisia ruokia: sianlihaa kalaa ja kanaa.Kana ei nyt ole kovin rasvaista.Mutta paljon liharuokia.
Oman huomioni olen tehnyt eskimoista,esim niillä ei ole hedelmiä ei salaatteja eikä vilja tuotteita,kun ei jäätiköllä pysty mitään tuottamaan.Silti he ovat terveitä ei sydänsairauksia ei syöpää ja ovat elinvoimaisia.Ruokavalio on kalaa ja rasvaista hylkeenlihaa.Suomessa voi mennä kauppaan ja ostaa mitä tuotetta vain esim ruisleipää niin on valkoiset jauhot ja sokerit sotkettu mukaan.Toitotetaan ruoan puolesta ja myidään kevyttä sokerimössöä ruokaa terveellisenä ja vähärasvaisena.Että semmoista.

Äänestä

ei ole tullut käytyä, mutta kun asuin japanilaisen ystäväni luona, joka tosiaan näytti 10 v nuoremmalta kuin oli, niin ehkä eniten jäi mieleen se ruoan määrä joka on pieni. Ei syödä liikaa. Ruoka pilkottiin hienosti suikaleiksi. Paistettiin pannulla kevyesti, vähässä öljyssä. Paikallista ruokaa tehtiin, myös aamianen. Sillä aamiaisella ei tälläinen suomalainen pysy kyllä pystyssä.

Eniten on kait se syötävän ruoan määrä, joka on vähäinen! Riisiä on silti joka päivä. (Tekevät riisin keittolaitteessa.)

Ja ei alkoholia. Hän oli 30 v. Mutta onhan japanin teinit mitä kaduilla näki aika "vastaaan kulkijoita" kun tämä kaverini edusti ehkä tätä klassisempaa puolta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


chi-chi-chi kirjoitti:

Tahtoisin tietoa japanilaisesta ruokavaliosta, varsinkin niiltä, jotka ovat siellä asuneet tai tällä hetkellä asuvat.
Millainen aamiainen, lounas ym.?

Japanilaisethan oikein hehkuvat hyvää oloa, varmasti ruoka on suuri tekijä siinä asiassa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu