Paras pizzeria Helsingissä

Koti pizzat ovat ihan kelpo pizzerioita, mutta niitten pizzoista ei maha välttämättä täyty. Tietääkö kukaan hyvää pizzeriaa Helsingin alueelta, jonka pizzoista tulisi oikeasti täyteen ja ne olisivat vielä hyviäkin.
2412483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Rossossa tai Pizza Hutissa on minusta parhaat pizzat. :-) Kotiinkuljetettavista Kotipizza on minusta paras, mutta hyviä ovat myös Pizza Kebab Service sekä Pizzataxi.

Äänestä
  • Miks kannatetta pizzeerioita kun melkein kaikki huijaavat verohallintoa. Jättävät kaikki muutkin laskut maksamatta. Puolet suomen roskaruokapaikoista kiinni minä en kannata mamujen roskaruokaa. Huijaavat vai sanovatko en jymmärrä hihhh

    Äänestä

  • Tehkää vertailu missä on siistin paikka. Kauan saatte etsiä. Mamut ei jymmärrä,hygieeniasta mitään.

    Äänestä

Pizza Service:ä paljon täytettä ja toinen Sivuraide sörnäinen, halvat, isot ja ohuet pizzat voi ottaa vaikka 2:)

Äänestä
  • Olen käynyt sielä pizzalla, koska sieltä saa niitä mukavia litran oluita pizzan kyytipojiksi.

    Äänestä

  • Paras on Mare Chiaro, pizzeraria Hämeentien varrella. Täysin oma peräinen, maukkaat pizzat, paljon täytettä ha pohja ei ole mitään liisteriä vaan kunnon kiviuunissa paistettu ja vielä suomi popit päälle...

    Itse en pidä Sivuraiteen pizzoista, pohja liian pehmeä, mutta makuasioista ei voine kiistellä

    Äänestä

  • parhaimmat pizzat kautta suomen

    Äänestä

Casa Mare Lauttasaaressa. Alkusalaatti ja leipä takaavat kylläisyyden.

Äänestä
  • karsee paikka en ikinä menis toistamiseen. Johtaja on kiukkunen pikkupomo joka on pelkän rahan perässä. sinne en kyllä rahojani tuhlaa.

    Äänestä

löytyy Puotilan ostarilta. Sopivan kokoiset (ei mitään kotipizzan kokoa), paljon täytettä ja juustoa. Hinta muistaakseni n.7,50 ja saa limun mukaan.

En koskaan ole joutunut pettymään pizzoissa, suosittelen.

Äänestä
  • Täällä sitä vaan puhutaan pizzoista tietämättä mitä kyseinen sana edes tarkoittaa. Menkääpä Pakilan Pizzaan ja opitte tuntemaan edes sanan merkityksen.

    Äänestä

Sillon kun Pakilan Pizza oli vielä vanhassa paikassa niin oli hyvät lätyt. Kävin itse ainakin siellä "Ebolassa" jatkuvasti ja tuntui että tuli ostettua omistajille uudet mersut.

Äänestä

paras hinta / koko / laatu suhde minkä olen läytänyt on barbarossa joka sijaitsee rautatientorin foorumin takana ylin kerros ja menet kengänkiillottajien ohi suoraan ja sitten vasemmalle siellä 5e jättipizza laittaa paljon täytteitä mukava myyjä ( antaa alennusta jopa ) ja kaiken lisäksi pizza on valmis n.5min 5/5 barbarossalle =)

Äänestä

Barbarossa


Keskellä kaupunkia Yrjönkadulta löytyy liiketila, jossa on ilmeisesti ollut useita pizzerioita viime vuosien aikana. Testattaessa elokuussa 2009, tilasta löytyi Barbarossa. Koko ulkopuoli oli uusittu ja kaipa sisälläkin oli tehty muutoksia. Ainakin asiakkaita löytyi huomattavasti enemmän, kuin edellisen omistajan aikaan. Tämähän vaikutti uskomattomalta. Normaali työaika oli juuri kaupungilla päättynyt ja kansaa lappasi sisään kuin paremmissakin pidoissa. Tarjous ulkona kertoi, että nyt sai minkä tahansa pizzan hintaan 5 euroa. Uskomaton tarjous, joka piti testata. 5 euroa vaihtoi omistajaa ja kinkku-herkkusienipizzatilaus sisään. Vesilasi ja työkalut mukaan ja syöksy pöytään, jonne testaaja oli jättänyt paikalle kuuluvan Iltasanomat ja omat kantamukset. Sattui olemaan viimeinen pöytä, joka oli tyhjänä ja jonka sai kahmittua omaan käyttöön. Testaaja on sen verran levee tyyppi, että kummatkin paikat paikat olivat tarpeen mm. Iltasanomien lukemista ajatellen.

Kokki oli selvästi harjoitellut pizzan vääntämistä, sillä aikaraudan mukaan pizza saapui huomattavasti alle 10 minuutin. Eniten ihmetytti, että paikalla ei ole ollut varaa hankkia tarpeeksi suuria lautasia, sillä pizza melkein roikkui lautasen ulkona. Pizzantuoja oli sen verran cool-tyyppi, että hän oli ottanut kummallakin kädellä otteet lautasen pohjasta, eikä maustanut pizzaa peukalollaan, kuten joissain paikoin voi odottaa tapahtuvan.

Ilmeisesti testaaja saapui joko huonoon tai otolliseen aikaan, sillä heti kun pizza oli saapunut pöytään, syöksyi ovesta sisään iso kasa ihmisiä ja kaikki halusivat jotain syötävää joko paikalla syötäväksi tai mukaan. Alkoi jo tulla semmoinen fiilis, että testaaja olisi kyseisessä tilassa liikaa.

Kuten jo mainittiin, pizza oli todella iso ja siksi sitä oli parempi käännellä hieman pienemmäksi. Ensi alkuun olisi kaivannut oreganoa, mutta piakkoin sekin asia unohtui. Nimittäin loppupeleissä pizzan maku oli taivaallinen ja täytettä oli sen verran paljon, että siinä oli tekemistä, jotta sen saisi tuhottua.

Naapuripöydässä pari tyttöä oli tehnyt viisaasti ja pyytänyt pizzan puoliksi ja toisella tuntui olevan tekemistä oman puoliskonsa kanssa.

Pakko sanoa, että pizza oli erittäin hyvää ja raavas mies todennäköisesti tulee siitä täyteen. Nainen ottanee dogibägin mukaan ja Fifi syö lopun viikkoa sitä pizzanjämää.

Testauspäivänä testaaja sattui kulkemaan samaisen paikan ohi 5 tuntia myöhemmin ja vain pari ihmistä istui syömässä. 3 työntekijää tuntui kuitenkin olevan koko ajan touhussa, vaikka sisällä ei asiakkaita juuri näkynytkään. Oletettavaa on, että paikka elää suurimmat hetkensä öisin, jolloin ravintolat sulkevat ovensa ja kansalle tulee nälkä.

Pakko sanoa, että pizzat ovat suuret, täytettä on paljon ja ne ovat hyviä ja itse pizza on todella hyvää. Nälkätutka kertoi koko illan, että mitään ei sitten enää tarvitakaan, joten ilman ylimääräistä ruokaa pärjäsi tällä annoksella vähintään 6 tuntia. Koko iltana maha ei myöskään kertonut mitään ongelmista laktoosin suhteen, joten peräpääkin pysyi hiljaa. Testaaja suosittelee.

Arvio:

Edullisuus: 5 euroa
Hintalaatusuhde: Erittäin hyvä. Vesi kuului samaan hintaan.
Runsaus: Pizza oli iso ja täytettä enemmän kuin laki sallii
Erityinen huomautus: Iltasanomat on ainakin luettavana, jos ehtii kimppuun.
Osoite: Yrjönkatu 29, 00100 HELSINKI
Avoinna: Ma-ti 10.30-22.00, ke-to 10.30-01.30, pe-la 10.30-05.00, su 12.00-23.00
Testattu: Elokuussa 2009.

Äänestä

Ravintola White Ladya Manskun päädyssä Meilahdessa suosittelen pitzasta kiinnostuneille. Monta vuotta jo kantikseni ja edelleen suosikkini.

Kannattaa tsekata!

http://www.whitelady.fi

Ravintola White Lady

Mannerheimintie 93
00270 Helsinki
Puh. 09 241 3562

Avoinna
Ma 11 - 20
Ti- To 11-22
Pe 11-23
La 13 - 23
Su 13 - 21

Äänestä
  • Barbarossa. Hinta-laatu -suhde on mykistävä. Itse tila on perseestä, mutta palvelu on nopeaa ja pizzapohja täydellinen. Hämeentien Mare Chiarosta täytyy sanoa tismalleen sama, mutta käänteisesti.

    Äänestä

Ei pizzerioita hintojen perusteella arvostella - vaan ruokien maun ja palvelun pohjalta.

Äänestä
  • Vaikka nyt onkin kuusi vuotta vanha ketju, niin Classic Pizza on paras. Ei halpa, mutta hyvä, suorastaan suussa sulava, pizza.

    Äänestä

  • Oon käyny lounaalla. Vastas Raxin tai Iguanan käsitystä pizzoista.

    Äänestä

Nam nam!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pekkala kirjoitti:

Koti pizzat ovat ihan kelpo pizzerioita, mutta niitten pizzoista ei maha välttämättä täyty. Tietääkö kukaan hyvää pizzeriaa Helsingin alueelta, jonka pizzoista tulisi oikeasti täyteen ja ne olisivat vielä hyviäkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu