Hei!
Voiko 1v syödä liikaa? Lapsi siis syö valtavia annoksia monta kertaa päivässä. Pitääkö syömistä jotenkin rajoittaa vai antaa syödä vaan niin paljon kuin jaksaa? Osaako lapsi itse rajoitaa syömistään vai syökö se itsensä ähkyksi?
Voiko 1v syödä liikaa? Lapsi siis syö valtavia annoksia monta kertaa päivässä. Pitääkö syömistä jotenkin rajoittaa vai antaa syödä vaan niin paljon kuin jaksaa? Osaako lapsi itse rajoitaa syömistään vai syökö se itsensä ähkyksi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
liian lihava?
Jos ei ole, niin ei syö liikaa. Silloin selvästi kuluttaa syömänsä ruuan liikkumiseen ja kasvuun.
Aika yksikertaista, eikö vain.
pieni lapsi edes voisi olla liian lihava? Siis, jos puhutaan yksivuotiaasta.
Ja sehän vaikuttaa paljon, että mitä lapsi syö. Jos syö terveellisesti ja monipuolisesti, niin tuskin haittaa, vaikka söisi hieman enemmänkin kuin kuluttaa.
Meillä esikoinen popsi 1v ikäisenä isomman aamupuurosatsin kuin 65v vaarinsa =D Ihan sopusuhtainen ja vilkas poika oli ja on edelleen.
Meidän Elvarin ruokahalu on IHASTUTTAVAN valtava. Poikakulta täyttää 1.3. 10kk. "Kaikki" maistuu...millekään ei irvistetä eikä ruokailu lopu, ellen minä sitä säätele. Neuvolassa kun neuvottiin : Niin kauan kun syö, niin anna mennä vaaaaan! Mutta meillä onkin ollut siitä valtavan hyvästä ruokahalusta myös, pientä haittaa (vko sitten sen tajusin). Hyvin usein, syöty ruoka tuli kaaressa ulos. Eli puklu! Taikka osa siitä. Nyt, maalaisjärkeä käyttäen, heh..tajusin, että annoksia pienenettävää. Niin ja myös nyt enimmäkseen omaa tekemää ruokaa (kiinteämpää). Hyvin pysyy sisällä, vaikka ryömii, loikkaamalla :) Paino ja pituus ovat mallillaan, eli ei mikään "possu". Joten, kyllä! Mielestäni vaavit voivat syödä, aavistuksen liikaa ;)