punajuuri-aurajuustolaatikko

jouluruoka

tietääkö kukaan ohjetta kyseiseen laatikkoruokaan

5

11910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aäsldktji

      Mutta minä olen tehnyt niin, että olen kiehauttanut pilkottuja punajuuria vedessä, laittanut ne vuokaan ja päälle murustellut auraa, maustanut suolalla (aura on suolaista, joten varovasti) ja pippurilla ja kaatanut päälle purkin kevyttä kermaa tai sitä "Fraichea".

      Sitten pariinsataan asteseen ja haarukalla kokeilemalla selviää milloin on kypsää.

      • skäribo

        mutta suolan sijaan laitan yrttejä ja valkosipulia. Diabeetikon kanssa kun syödään, niin lisään laatikkoon myös ohrasuurimoita. Kuoren saa rapeammaksi, jos sen päälle raastaa vähän kuivaa ruisleipää. Nami! :)


      • aälsdktji
        skäribo kirjoitti:

        mutta suolan sijaan laitan yrttejä ja valkosipulia. Diabeetikon kanssa kun syödään, niin lisään laatikkoon myös ohrasuurimoita. Kuoren saa rapeammaksi, jos sen päälle raastaa vähän kuivaa ruisleipää. Nami! :)

        Tottahan minäkin sinne sitä valkosipulia laitan :)

        Ja tuoretta yrttiä, varsinkin jouluna. Voipi kuulostaa oudolta, mutta jopa persilja sopii hyvin. Ja rucola.

        Täytyykin seuraavalla kerralla muistaa tuo ruisleipä. Joulun olen tosin rapakon takana, mutta kelvannee siellä ilman ruisleipääkin..
        Ah ja voih ja nuo ohrasuurimot, nyt nousi niin vesi kielelle, että... R-A-K-A-S-T-A-N ohrasuurimoita, tätä on pakko kokeilla!


    • viime jouluna

      jossakin lehdessä.

      Juustoinen punajuurivuoka

      800 g raakoja punajuuria
      1 pieni tlk ananasmurskaa
      100 g sinihomejuustoa
      1 tl suolaa
      mustapippuria
      2 dl (ruoka)kermaa

      Kuori punajuuret ja leikkaa ne ohuiksi tikuiksi tai pieniksi kuutioiksi. Yhdistä kulhossa punajuuret, ananasmurska liemineen sekä murennettu sinihomejuusto ja mausteet. Sekoita joukkoon kerma.
      Kaada seos voideltuun uunivuokaan. Kypsennä 200-asteisessa uunissa noin tunti. Kytke virta pois ja anna vetäytyä uunissa vielä hetki.

    • sole

      punajuuri-aurajuusto laatikko,kokeile hakua googlen kautta,ainakin punajuuri-sinihomejuustolaatikon ohje sieltä löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7574
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe