tietäskö joku koulussa tarjottavien kalapuikkojen reseptin?
koulun kalapuikot
11
10021
Vastaukset
- olla
ihan samoja kalapuikkoja mitä saa kaupasta. Seisotat niitä vaan muutaman tunnin keittiönpöydällä ja lämmität niitä aina välillä.
- Nimimerkki
kannattaa kysyä keittäjiltä, minkä valmistajan kalapuikkoja he tarjoavat. Varmaan samoja kalapuikkoja löytyy kauppojen pakastealtaista. Keittäjät vaan lämmittävät valmiit kalapuikot ja asettavat tarjolle.
Mun mielestä kalapuikot on parempaa kalaruokaa kuin esim. uunikala. Mantelikala on mun suosikki kalaruoka koulussa. ;) - Maria3
Jostain kuulin, että koulujen keittiöissä on erilaiset uunit kuin kotiuunit, joten siksi niistä tulee erilaisia.
En ole varma, mutta tällaista joku kerran minulle sanoi, kun ihmettelin asiaa.
Mutta koulun kalapuikot on jotain ihaninta. Ja saisipa jostain meidän koulun kermaviilikastikkeen reseptin.- Kermaviilikastike
Miksi et kysy kermaviilikastikkeen reseptiä keittäjiltä.
- onhan niissä eroja
Yleensä isommissa keittiöissä on kiertoilmauuni josta löytyy erilaisia paisto-ohjelmia ja keittoohjelma. Mutta onhan noi kiertoilmauunit jo yleistyneet kodeissakin.
Kyllä tavallisessa uunissakin kalapuikoista hyviä saa, täytyy vain kokeilla eri merkkejä.
Ja sitten pari toimivaa kermaviilikastiketta:
2dl kermaviiliä
suolaa oman maun mukaan
pippuria oman maun mukaan
tilliä tai persiljaa
sitruunamehua tai jotain viinietikkaa
ripaus sokeria
ja tääkin toimii
2dl kermaviiliä
0,5-1dl kurkkusalaattia
laitetaan nyt vielä yksi
2dl kermaviiliä
suolaa oman maun mukaan
pippuria oman maun mukaan
1dl tuorekurkkusuikaletta
sitruunamehua tai jotain viinietikkaa
ripaus sokeria
ja jos tykkää yrteistä niin mikään ei estä niitä tänne laittamasta :)
Ja jos näistä ei löytynyt mieleistä niin kysy keittäjältä ohje.
- sansku
mustaki koulun kalapuikot on tosi hyviä.(: Täytyy kai kokeilla eri merkkejä ja katsoa mitkä muistuttaa eniten koulun puikkoja.
- Puikkokala
Miksi et kysy keittäjiltä kalapuikkojen valmistajaa?
Pääsisit paljon helpommalla kuin kokeilla eri valmistajien puikkoja.
- kalapuikoille
Koulun kalapuikot ovat tehty seidista tai muusta halvasta kalasta. Ehkä paremman makuinen kalapuikko olisi ESVA:n mustakitaturskapuikot ja siihen tilli-sitruuna-kermaviilikastike.
Mutta jos haluat tehdä itse niin, haukea tai seitiä myllyyn n.400-500g kananmuna, korppujauhoja desi, valkopippuria, suolaa. (maun mukaan) Kermaviili sekaan, vatkataan tasaiseksi ja paneroidaan korppujauhoissa. Uuniin. - esva kippari
Ne on Esvan Kalapuikkoja joita saa joistakin kaupoista, euron per rasia.
- Anonyymi
Tai Vici kalapuikot :)
- Anonyymi
Tartar-kastike kalapuikoille
1 prk kermaviiliä
reilu 1 rkl sinappikurkkusalaattia
reilusti hienonnettua tilliä
*Sekoita ainekset keskenään, anna makujen tasaantua viileässä.
*Voit käyttää kurkkusalaatin sijaan muitakin pikkelsimäisiä tuotteita. Mikäli aiot ruokkia annoksella esimerkiksi koulun, jatka kastiketta piimällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site525890Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714615Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229Mikset pidä yhteyttä?
Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.61030