Mikä on Fiatin SE juttu?

ostopäätöksessä

Mikä saa sinut ostamaan Fiatin?

9

1870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      ... ja se, että saimme halvalla(?) hyväkuntoisen yksilön huollot onnistuu tuttavien kautta, joilla kokemusta Puntoista sen verran että ainut syy pyörähtää Delta-autossa ovat varaosat (jos nekään).

      Ei se toisaalta haittaakaan, että Punto oli myös kivan näköinen ja kulutti riittävän vähän...

      Tv: 30000km vuodessa Puntolla jyystävä

    • Vaikea määritellä sanoin, mutta sen tunnistaa. Lehtijuttujen perusteella en olisi ikinä Fiatia ostanut, mutta kun Delta-Auto tarjosi vanhasta Saabista enemmän kuin kuvittelin muualta saavani, ihastuin vaihtoautohallissa olevaan italialaiseen kaunottareen. En ole katunut. Joka kerta nautin, kun sillä ajan.

    • ölhugjhf

      Stiloa (MW JTD -03) ostaessani sain luovuttamaani rahamäärään nähden enemmän autoa ja varusteita verrattuna muihin merkkeihin.
      Autoon olen ollut tyytyväinen, DA:n toiminnan johdosta käyttöauton merkki vaihtuu.

    • hyvä kysymys

      Fiiatin maine arvelutti alkuun mutta otin haasteen vastaan ja ok hyvin on toiminut jo vähänkin osaa itse korjata niin halpa ylläpitää ja säästyneet rahat tuhlata vaikka matkailuun nimim. 7,12 GOAAN kahdeksi viikoksi PS. katso Marea 97" kijoitus

    • Kaarjaa
    • siinä

      mitään SE-juttua ollut. Vertailin autojen hintoja kun edellinen auto rupesi olemaan tiensä päässä. Fiatissa oli sopiva hinta ja varustelutaso. Odotin autosta löytyvän paljon pikkuvikoja, kylmä talvella ja eikä lähtisi talvella käyntiin. Mitään pikkuvikoja (tai isompia) ei ole ollut. Lähteen talvella hyvin käyntiin ja on lämmin. Positiivinen yllätys koko auto.

      • Mie vuan

        Meidän kulmilla on Fiatti ollut suosituin automerkki 60-luvun lopulta lähtien. Olihan niitä joskus joillain muodikkaita Datsuneita ja mukamas taloudellisia Volkkareita, mutta kun auton piti pelata kaikissa oloissa ja olla ajettavissa huonokuntoisillakin teillä, niin Fiatit vain olivat parhaita.

        90-luvulla mallisto ei oikein minua miellyttänyt, mutta nyt on taas Punto alla. Eikä se ainakaan haitaksi ole, että auton hinta oli kilpailykykyinen ja itse auto luokkansa turvallisin.


    • Vaihdoss alfa 156

      Kun pitää saada uusi auto joka sopii perheelle ja on sopivan hintainen ja lisäksi tilava,mukava, helppo ajaa ja kun kilpailijat ei tarjoaa hyvään hintaan nahkaa, automaattia, ikkunaverhoja mutta lasikatto löytyy kyllä Pösöstä...

    • menneiltä ajoilta

      Muistan kun vanhempani vaihtoi vuoden 1982 syksyllä Opel Kadettin 1.2 -74:n Fiat 132:een. Se oli 1600 GLS automatic vm.75/76. Fiatin kyyti ja laadun tuntu tekivät minuun vaikutuksen vaikka olin silloin nuori koulupoika. Muistan kuinka sen Fiatin ovet sulkeutuivat pehmeästi, kyyti oli hiljainen ja mukava, mittareita kojelaudassa vaikka kuinka paljon. Ainut huono puoli oli sen suuri bensankulutus sekalaisessa ajossa joka johtui varmaankin automaattivaihteistosta. Vaikka Kadett oli ihan hyvä auto niin kyllä se oli paljon halvemman oloinen ja olihan se myös uutena ollut halvempi. Ovet sulkeutuivat äänekkäämmin, oli sisätiloissa peltiä jne. Tuo Fiat ei ollut kyllä meillä kauan juuri tuon bensankulutuksen takia, mutta teki minuun niin suuren vaikutuksen että ostin 90-luvun lopulla samanlaisen vähän uudemman version ja myös Croman. Tosin ensimmäinen autoni Fiat ei ollut vaan omistin monta muun merkkistä ensin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      280
      2544
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1354
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1241
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1231
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1185
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      97
      1178
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1042
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      946
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      890
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      787
    Aihe