4-vuotias tyttärenpoikani katseli karttapalloa ja juttelimme siitä. Kerroin että mm. Kiina on suunilleen maapallon vastakkaisella puolella. Poika mietti hetken ja kysyi että jos hän kaivaisi takapihalta suuren kuopan niin pääsisikö hän Kiinaan. Selitin kaikki maan ytimen kuumuudet ja painovoimat ym, mutta hän kysyi edelleen: " mutta jos silti kaivaisin niin tulisinko Kiinaan jalat vai pää edellä? ". Jäin itsekkin miettimään että mitä vastaan. Käveleväthän kiinalaisetkin kuitenkin jaloillaan, mutta jos poika aloittaa kaivamisen kuopassa seisten, niin todella, miten päin hän maanpinnan puhkaisisi Kiinassa. Mitä vastaan hänelle??
Kaivamalla Kiinaan?
5
1739
Vastaukset
- Jounas
Keskipisteen ohi kaivettuaan veri alkaisi virrata päähän. Eli toisin sanoen hän kaivautuisi puolet ja sitten joutuisi kääntymään ja ikään kuin nousemaan ylös kuten vaikkapa perunanvarsi puskee läpi mullan.
- minäkin*
Kun kaivatte käsillänne sen reiän Kiinaan, niin menette nokka edellä. Kiinassa olette sitten valmiiksi jalat maata (Kiinaa) kohti. ;)
- särkeläitte
Kiina ei todellakaan ole Suomen antipodi lähelläkään. Kiina on oikeasti aika lähellä...Suomen antipodi on Uuden-Seelannin ja Etelämantereen välissä. Täytyisi olla Etelä-Amerikassa jos haluaa Kiinaan.
Tuosta kartasta näkyy päällekkän antipodit.
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:WorldMapWithAntipodes.png- Nocturna
aivan, kiina ei ole lähelläkään suomen antipodia, ;)
- --------
Noinko sun isäs kertoi sulle kun olit neljän vanha?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1212642Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J691094Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2101054- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38931- 47894
- 36876
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123853- 4829
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812